Július 19-én szombaton, száz diák részvételével elindult a Hello Wood építészeti alkotótábor Csórompusztán. A táborban készülő, rendkívül látványos fainstallációk idén az egyensúly fogalmának építészeti megjelenítésére tesznek kísérletet, majd kiállításra kerülnek a budapesti Design Héten, valamint a Művészetek Völgyében és a Sziget Fesztiválon. Idén a Hello Wood hivatalos partnerei közé csatlakozott a világ egyik vezető építészeti portálja, az ArchDaily is.

A Hello Wood alkotótábor öt éve indult, mára pedig Európa egyik legizgalmasabb építészeti kezdeményezésévé nőtte ki magát. A program olyan időszakban kezdődött, amikor a válság miatt szinte teljesen leálltak a hagyományos értelemben vett építészeti tervezési feladatok. Azóta a Hello Wood minden évben olyan témák köré szervezi tevékenységét, mint az építészet felelősségvállalása, a szociális építészet vagy az ismeretszerzés alternatív formáinak kutatása. Jelszavuk, hogy a megismerés és tapasztalatszerzés egyik legfontosabb eszköze maga a cselekedet, a tett és a megvalósulás. Az alkotótábor minden évben egy adott téma köré épül; idén ez az egyensúly fogalma lesz.

Húsz országból érkeznek építészek, akik a száz kiválasztott résztvevő diákkal együtt építenek egy héten keresztül. Az idei táborban 14 csapat alkot majd, minden csapatba hat-nyolc, különböző nemzetiségű és különböző egyetemről érkező diák kerül.

A Hello Woodon az installációkat felépítő csoportokat nemzetközileg is elismert építészek vezetik, így a fiatalok nem csupán a gyakorlati építészetbe tanulhatnak bele. A tábor szeretné kiegészíteni az egyetemeken szerzett elméleti tudást a megismerés más módjaival és a csapatmunkával. Az építészek feladata, hogy a tábor témájából kiindulva kitaláljanak egy koncepciót, amit a diákok segítségével a tábor végéig meg is valósítanak. A név nem véletlen: amellett, hogy az elképzelésnek illeszkednie kell az alapvető gondolathoz, az installációknak, amennyire csak lehet, fából kell készülniük.

Kifejezetten erős a csoportvezetők névsora: Salvador Gilbart Sanz, a MIRALLES-TAGLIABUE EMBT tagja többek között vezető tervezője volt a 2010-es Sanghaji Világkiállítás spanyol pavilonjának, amelyet a RIBA (Brit Királyi Építészeti Intézet) 2011-ben a legjobb nemzetközi épületének választott. Két fiatal csoportvezető, Elias Lindhoff és Sebastian Mardi a koppenhágai és a stockholmi egyetemről érkezett. Frank Havermans képzőművész, dizájner és építész a modern Benelux irányvonalat képviseli; míg Suzana Milinovic, a delfti UDK professzora és Rufus van den Ban a rotterdami székhelyű OPVIS építészirodából a művészet és az építészet kapcsolódási pontjait kutatja.

Enrique Soriáno és Pep Tornabell a barcelonai CODA építészirodából, Jakub Majewski és Lukasz Pastuszka pedig a lengyel MOOMOO-ból érkezik, amelyet a Wallpaper Magazine a világ 30 legjobb fiatal építészirodája közé választott. A fiatalos és innovatív szemléletmódot hozza a Hello Woodra a cseh szekció, vagyis a prágai MJÖLK építésziroda tagjai, akik saját bevallásuk szerint a dizájn fegyverével kívánják gyarmatosítani a Földet. Az Architecture Uncomfortable Workshop iroda építészei megpróbálnak nyomába eredni a dizájnból és építészetből eltűnt humanitásnak.

Persze a külföldi csoportvezetőkön kívül hazai építészek is dolgoznak majd a táborban: a 2014-es Hello Wood egyik házigazdája, Hatvany Csaba képzőművész is vezet csapatot. Közös workshopot indít a Blokk csapata a sporaarchitects-cel, akiknek legutóbbi munkája, a 4-es metró, díjat nyert az architizer.com-on. 

Ebben az évben a Hello Wood workshop-vezetői között számos olyan is akad, aki a világ fontos egyetemein is tanít. Biayna Boghosian, a Studio Something alapítója például a Columbia Egyetemen  és a Los Angeles-i USC School of Architecture-ön tanít dizájnelméletet és parametrikus designt. De nem ő az egyetlen, aki amerikai egyetemről érkezik: Jelene Pejkovic a Harvardon diplomázott, és idén a győri egyetem fiatal építész tanárával, Cseh Andrással vezet majd csapatot.

Július 26-án, délután négy órától a Hello Wood a nagyközönség előtt is megnyitja kapuit. A táborba érkező szakmai zsűri értékeli a 2014-es Hello Woodon született munkákat, majd a Művészetek Völgye programjának keretében installációkból álló kiállítás nyílik Csórompusztán. Este fél héttől a program a Design Terminál kapolcsi helyszínén kerekasztal-beszélgetésen folytatódik, a végén pedig következik a táborzáró buli. A Hello Wood installációk augusztus 3-ig lesznek láthatóak a helyszínen, később pedig a Sziget Fesztiválon is kiállítják őket.