A Jókai utca máskor nyüzsgő, reggeliző turistáktól és nyaralóktól hangos híres kertje most csendes, szinte alig ismerünk rá a helyre. Az asztalok helyén rendezett pázsit, az egykori pajta épülete hófehér falakat és új helyiségeket kapott.
A belső térben a nyár közepén megnyílt, egyszerűen csak Jókai 7 néven futó kiállítótér tulajdonosa és házigazdája, Erdélyi Szabolcs kalauzol minket. Ő a Hybridart Management nevű, képzőművészekkel és dizájnerekkel foglalkozó budapesti kreatív ügynökség és a Hybridart Space galéria vezetője is. Először kicsit üresnek hat a tágas tér – itt korábban függönyökkel elválasztott „szobákkal” működő hostel volt – de aztán a falakon sorakozó képek, az asztalokon és a polcokon elhelyezett kerámiák, ékszerek, táskák és különféle dizájntárgyak látványa megtölti a helyet. A helyiség szélén egy apró bár található, a felső szintre – a majdani irodába – egy fekete csigalépcső vezet.
Egy legendás épület
A Jókai utca a Káli-medence kulturális életének egyik
központja. Itt működött a vendéglőként és kulturális térként funkcionáló Pannon
Udvarház, amelyet Hegyi Zoltán, az egykori Sexepil zenekar frontembere és
felesége, Brigitta hoztak létre, ahol fellépett többek között Cseh Tamás, a
Muzsikás, Sebestyén Márta, a Vujicsics, a Balaton együttes és a Sziámi is. Később megnyitották
a Kikötő nevű szálláshelyet és reggelizőt, ahol természetesen nem csak a
korai órákban pótolhatták a kalóriákat a lakók és az erre járók.
Erdélyi Szabolcs édesapja köveskáli, innen a kötődés a Káli-medencéhez. Keresett a környéken egy olyan épületet, ami bővíthető, és több funkcióval is rendelkezhet: kiállítótér és művészeti programok, vetítések, beszélgetések, kisebb koncertek helyszíne lehet. Szabolcs 2020-ban nézte meg az egykori Kikötő eladó épületegyüttesét (a szomszéd házzal együtt kínálták az előző tulajdonosok), azonnal beleszeretett, és a következő héten meg is vásárolta az ingatlant.
Az egykori pajta új arculatot kapott: a fa nyílászárókat kicserélték, a homlokzatot fehérre festették. A hátsó részt meghosszabbították, és kialakítottak két apartmant, amiket nyáron családok és társaságok bérelhetnek ki, ősztől tavaszig pedig alkotóművészek használhatják. A 2020 óta tartó felújítás a tervezettnél később, csak idén nyár derekára fejeződött be, az első tárlat augusztus 12-én nyílt meg Weiler Péter Kulcs a kő alatt című kiállításával.
„A koncepció
az, hogy kora nyártól őszig állandóan legyenek képek a falon, nyáron 4-5
kiállítást tervezünk. Kialakítottunk egy minidizájnsarkot is, ahol állandóan
cserélődő tárgyakat állítunk ki, és ha van rá igény, akkor lesz kávé és üdítő” –
avat be minket a terveibe a házigazda.
A kiállítótérben elhelyezett dizájnsarok főleg helyi művészek alkotásait mutatja be és kínálja megvételre. Megvásárolhatók itt az Eperfa Toys fajátékai, a Gulipán design egyedi formavilágú és Lengyel Zsuzsa türkiz árnyalatokban pompázó kerámiái és a MIRC Jewellery ékszerei is. Erdélyi Szabolcs terveiben egy Káli Collection nevű gyűjtemény is szerepel, aminek darabjait az alkotók kifejezetten a galéria számára készítik majd el.
Télen és tavasszal a terep a művészeké lesz, a hely alkotóházzá alakul, és csatlakozik a köveskáli Hybridart Camp projektjeihez.
Aki a nyár utolsó napjaiban erre jár,
csütörtöktől vasárnapig déltől este 7-ig találja nyitva a galériát, és szeptember
4-ig megnézheti a fent említett kiállítást. Lesz tárlatvezetés, filmvetítés és kerámiaworkshop is a
Gulipán Design vezetésével.
A Jókai utca aztán a jövő évtől újra megtelik
élettel, a 7-es szám alatt pedig számos olyan program és kiállítás várja majd a látogatókat, amelyekre a Veszprém–Balaton 2023 Európa
Kulturális Fővárosa keretében kerül majd sor.
Az aktuális nyitvatartást a Facebook-oldalukon találjátok.