Köveskál elején egy hatalmas udvarba lépünk be, melynek kapujában egy virágokkal kifestett sziklán ez áll: Vadvirág 3. A hely ehhez a címhez tartozik, de a főútról lehet megközelíteni.
A kert élénkzöld fái, tarka növényei, díszei és vitorlái mind hozzáadnak a mesebeli érzéshez, a jobb oldalon található büfékocsiban pedig éppen készülnek a friss lángosok – olajszagnak nyoma sincs, a jókedv viszont annál inkább körüllengi.
A büfékocsi nagyon tiszta, és azt is megtudjuk, hogy minden héten takarítják az olajsütőt, ami vadonatújnak tűnik. Tisztaság és rend nélkül nem indulhat el a munka. Az egyik polcon névre szóló poharak sorakoznak, amik a családtagoknak és a közeli barátoknak vannak bekészítve.
„Ha jó a lángos, elmegy érte az ember”
Horváth Richárd arról mesél, hogy sokak bátorítására kezdtek bele a családi vállalkozásba. Évekig dolgozott külföldön, majd édesanyjával közösen határoztak úgy, hogy a maguk útját járják, és lángosozót nyitnak, aminek Hilda néni 15 évnyi tapasztalata az alapja.
„Én mindig konyhán dolgoztam, ez az, amit szeretek csinálni. Tőlünk mindenki mosolyogva megy el, jó élménnyel, szeretnek minket”
– mondja Hilda néni.
Ezt bizonyítja az is, hogy beszélgetésünk közben több vendég is régi ismerősként érkezik. A szomszéd lángosa már elkészült az érkezésünk előtt, de az sem ritka, hogy a Balaton különböző pontjairól vagy akár Budapestről is eljönnek megkóstolni azt, aminek a híre szájról szájra terjed.
Mitől jó egy lángos?
Hilda néni szerint az a siker kulcsa, hogy egyszerűen jót és finomat adnak, és ha már egy kicsit is túlkel a tészta, kidobják. Semmiképp nem kockáztatnak azzal, hogy hűtőbe rakják. „Nagyon oda kell figyelni, főleg ebben a melegben. Onnan tudni, hogy túlkelt, hogy megszívja magát olajjal, és egy nagyon vékony, ropogós réteg lesz az egész.” A folyamatos frissességhez inkább kevesebb tésztát gyúr be, és ahogy fogy, készül az utánpótlás. Ezzel biztosítja a buborékos, ruganyos textúrát.
Richárd hozzáteszi, hogy a lángoskészítés összes rejtelme édesanyja kezében van, aki érzésre választja le az adagokat. „Azt gondoltam, hogy biztos nem egyforma súlyúak ezek az adagok, ezért egyszer grammra pontosan lemértem 50-60 lángost. Maximum 3-4 gramm eltérés volt. Hihetetlen!”
A magyar klasszikus mellett palacsinta és melegszendvics is kapható. A sajtos-tejfölös (1800 Ft) a szemünk előtt készült el, friss tejföl és jókora reszelt sajt koronázza a tésztát, ami magában is ízletes és puha. Egy kevésbé megszokott feltéttel is teszteljük: a pesztós-sajtos (1800 Ft) először érdekesnek tűnik, de megkóstolva nagyon jó harmóniát alkotnak az ízek, pesztórajongóknak egyenesen kötelező!
Lángost fogyasztani nem mindig a legkényelmesebb, csupasz kézzel kell enni, és maszatol is. A lángosgolyó egy tipikusan egyszerű, de nagyszerű ötlet, ami ugyanannyi tésztából készül, csak kis golyók formájában kerül elénk. Mártogatható tejfölbe, lekvárba, de akár Nutellába is. Gyerekekkel érkezve szuper megoldás lehet, már csak azért is, mert a legkisebbek pár falat után általában jól is laknak vele.
A Hilda lángosa szuper példája annak, hogy ha valami jó hozzávalókból és odafigyeléssel készül, arra mindig van igény. Körülöttünk több új és visszatérő látogató is megfordult, míg itt jártunk, kedvenc mondatunk pedig egyértelműen egy távozó vendég szájából hangzott el:
Ez most még jobb volt, mint a tavalyi!
Elérhetőség
Hilda lángosa
- 8274 Köveskál, Vadvirág utca 3.
(Borítókép: Kőrösi Tamás - We Love Balaton)