Kiemelték a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház északi tornyában függő Szentháromság-harangját – derül ki székesegyház sajtóanyagából.
Nem volt egyszerű dolga a szakembereknek a 3400 kilogrammos, 170 centiméter alsó átmérővel rendelkező hatalmas alkotás elmozdítása során. Mint írják, az Öreg Mihály tömege, műértéke, a torony ablakméretei és a szűk utcák miatt tíz hónapon át dolgoztak közösen statikusok, kőrestaurátorok, műemlékvédelmi szakmérnökök, harangszerelők és darutechnológusok.
„A harangot lényegében középkori módszerekkel kellett eljuttatnunk a torony közepéből az ablakig, és onnan a daruig. A harangszék alá készült egy acélszerkezet, amelyre a harangot egy csörlővel, kézi hajtással emeltük rá. Ezután egy speciális görgősoron, centiméterenként juttattuk el a nagyharangot a főszékesegyház egyik toronyablakához, onnan pedig a daru horgához”
– mondja Most Balázs nemzetközileg elismert harangszakértő.
A harangot 299 év után mozdították el, még a székesegyház 20. század eleji átalakításakor sem kellett kiemelni, azonban mára jelentősen leromlott az állapota. 1725-ben Franz Ulrich Scheichel bécsi műhelyében készült. A tetején lévő rögzítőfület, azaz a koronát 1937-ben lefűrészelték és öntöttvasra cserélték, és új tartószerkezetet is kapott, amik befolyásolták a hangzását és növelték a repedés kockázatát. Az évtizedek alatt tönkrementek a csavarokon lévő menetek, és a harang a torony boltozatát is károsította.
A szakemberek egy eredetihez hű bronzkoronát is készítenek, amihez anyagvizsgálatot végeznek, hogy az ón- és réztartalom pontosan megfeleljen. Emellett egy olyan harangot is felkutatnak, amelyet ugyanaz az öntőmester készített a bécsi műhelyben, mint az Öreg Mihályt. A harangtestet heteken át hevítik 800 fokosra, majd hőpajzs alatt tartva egy szabadalmaztatott módszerrel, speciális hegesztéssel rögzítik a koronát.
A harang eredeti hangzásának visszanyerése után, 2025-ben öt másik haranggal és a tavaly átadott új orgonával együtt köszönti majd Bódi Mária Magdolna vértanú boldoggá avatását és a főszékesegyház újraszentelését – írják.
(Borítókép: Nagy Lajos)