Balatonfüredre érve a 71-es úton korábban elhanyagolt villaépület előtt – a Petőfi Sándor utca 32. szám alatt – haladtunk el, nyárra azonban ebben az épületben nyílt meg nemcsak Balatonfüred, hanem az ország első divatmúzeuma.
A Katti Zoób Fashion & Museum kapui a közönség számára először az Anna-bál napján, augusztus 19-én nyíltak meg, a divatház szabadtéri divatbemutatóján alternatív kifutóként szolgáltak a villa terei.
A villa eredetileg magánnyaralóként funkcionált, fénykorában Blaha Lujza barátaival is megfordult itt, mint azt Zoób Kati említette: a felső fasori villák legszebbikeként hivatkoztak rá. Később volt söröző, de még kupleráj is, majd galériáján lakrészeket alakítottak ki. A napjainkig elhanyagolt épület aztán divatmúzeumi céllal újulhatott meg teljesen. Zoób Kati nem volt rest harcba szállni az épületrészek megvédéséért, így maradhatott meg például az eredeti erkély, egyes részeken a járólap is, valamint a kert gyönyörű fái. A villa két különböző épületét összekötő folyosós közösségi térben pedig a Hotel Annabella egykori székei találhatók meg, megújult kárpitozásban.
A kiállított tárgyakhoz hozzáérni tilos szabad
Végtelen számú anyagtípusok megnevezéseit sorolja Zoób Kati, amelyeket meg is tapogathatunk a kiállítótérben. Ez a részletgazdag sokféleség egy igazán különleges válogatás eredménye: minden kiállított szett egyik fele – vagy kiegészítője – zömében valamelyik hazai tájegységről származó népi viselet, másik fele modern ruhadarab. Ezt a szellemiséget tükrözi maga a kiállítás neve, a Közös cím is.
Mi sem mutatja jobban, hogy ezek az összeállítások jól működnek együtt, hogy mi magunk laikusként sok esetben meg sem tudjuk mondani, a ruha melyik fele régi, melyik új. A népi viseletet a Hagyományok Házától kölcsönözte a múzeum (a papucsok Szögi Csaba Szegedi Papucsért Alapítvány gyűjteményéből és Attalai Zita munkáiból valók), míg a modern ruhadarabok Katti Zoób Divatház elmúlt harminc évben készített ruháiból állnak.
„Hátha az emberek kihúzzák otthon a fiókot”
A tervező saját ruhái mellett egy különleges – a közép-európai divatot és annak mesterségeit reprezentáló – magángyűjteménnyel is rendelkezik, amelyet különböző tematikákra fűzve a múzeum további kiállításain meg is ismerhetünk. De abban is bízik, hogy például a Közös kiállítás meglátogatása után többen körülnéznek otthon, és felfedezik a családi ereklyéket, legyen az akár egy terítő vagy hímzett párnahuzat – ez utóbbi megtalálható például a kiállításon felsőként mutatva egy próbababán.
A kiállítás igazolja, hogy a modern és a hagyományos együtt nagyon is jól működhet, a hétköznapi viselettől kezdve a gyász tematikájúakon át nemzetközi kitekintést is kaphatunk a kortalan divat sokszínűségéből.
A múzeumban további időszaki kiállítások várhatók, a Közös című november 24-ig látogatható. A felnőttbelépőjegyek 3000 forintba, a kedvezményesek (diák, nyugdíjas) 1500 forintba kerülnek. A balatonfüredi lakosok vasárnaponta ingyenesen látogathatják a Katti Zoób Fashion & Museumot.
Elérhetőség
Katti Zoób Fashion & Museum
(Borítókép: Katti Zoób Fashion & Museum)