2024-ben a balatoni építkezésekre vonatkozóan új építésügyi keretrendszert állított össze az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM). Ennek célja többek között a Balaton vízparti területeire vonatkozó építésügyi keretszabályozás megújítása, a vízparti területek beépítésének visszaszorítása, a természetes területek hatékonyabb védelmének segítése, a vízparti területek közcélú használatának erősítése és ösztönzése, valamint a táji adottságok megőrzése. A kormányrendelet részét alkotja a Vízparti Terv, amelyről úgy nyilatkoztak, hogy a korábbinál nagyobb területen tiltja a beépítést, egyben védi a strandokat, zöldterületeket és hozzájárul a növényzet ökológiai állapotának fenntartásához. A Vízparti Terv összesen 44 települést érint.
Nem elég szigorú
Az ÉKM tervét 2024. augusztus 31-ig lehetett véleményezni, akkor a szakmai megítélés szerint a határozott célok ellenére nem volt elég hatékony. Az ÉKM hivatalos weboldala, az e-építés alapján
„nagyságrendileg 200 véleményező élt az észrevételezés lehetőségével: a települési önkormányzatokon, kormányhivatalokon és tárcákon felül a tervezettel kapcsolatosan hozzávetőlegesen 54 magánszemély, 36 cég, 41 civil szervezet (ebből számos horgászegyesület) és 2 kutatóintézet fogalmazott meg véleményt”.
Az Építészfórum cikkében a Balatoni KaPoCs Egyesület, a Balatoni Szövetség és Dr. Pomogyi Piroska is kifejtette a véleményét. A HírBalaton egy kétrészes cikksorozatban foglalta össze a Vízparti Tervvel kapcsolatos problémákat, amelyek itt és itt elérhetők.
A korábbi javaslatok elbírálása után elkészült a terv környezeti értékelése és az Európai Unió által a vadon élő állatok és növények védelmére létrehozott összefüggő ökológiai hálózat, azaz a Natura 2000 hatásbecslési dokumentációja is, amelyeket
március 31-ig van lehetőség véleményezni.
Szigliget polgármestere a HírBalatonnak arról nyilatkozott, hogy a települést érintő öt javaslatból négyet elutasítottak. A terv kiadása előtt társadalmi egyeztetés is lesz, nyolc nap áll majd rendelkezésre ahhoz, hogy bárki kifejtse véleményét.
Az ÉKM a vizpartiterv@ekm.gov.hu e-mail címre várja a környezeti értékeléssel és a Natura 2000 határbecslési dokumentációval kapcsolatos javaslatokat. A tervezetek ezen az oldalon elérhetők.