Vitorlásversenyek, száguldó Ladák és a tó egykor legmenőbb épületei – Bujtor István Balatonnál játszódó vígjátékainak egyik főszereplője maga a tó. A Balázs Béla-díjas színművész, filmrendező, forgatókönyvíró, producer idén lenne 80 éves. Hét ikonikus balatoni helyszínnel emlékezünk rá és filmjeire. Érdemes végigjárni a forgatási és az emlékhelyeket, ahol a 80-as évek Balatonja is megelevenedik.
1/7
Bujtor István
Bujtor István szenvedélyes vitorlázó és hétszeres magyar bajnok volt, nem véletlen, hogy a vitorlázás a Balatonnál játszódó filmjeiben is fontos szerepet kapott. A balatonfüredi Vitorlás téren álló szobrát, amely Farkas Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása, a színészlegenda születésének 71. évfordulóján, május 5-én avatták fel. A szobor Bujtor Istvánt az első Kékszalag-győztes 30-as cirkáló, a Rabonbán nevű vitorlás kormányánál ábrázolja – a színész a legendás hajó kapitánya is volt.
Az ő tiszteletére ajánlják 2017 óta a TABU Oldtimer Vitorlás Kupát is, amit mindig az augusztus 20-a előtti szombaton rendeznek meg Balatonkenesén.
3/7
Tihanyi Ben
Az apátság A Pogány Madonna című film kezdő jeleneteinek helyszíne, és a bencések rendházaként működik. Ez azonban nem volt így 1980-ban, a film forgatásának idején: Ötvös Csöpi a valóságban nem találkozhatott volna szerzetesekkel az apátságban, mert a bencés rend az 1950-es évektől az 1990-es évekig ki volt tiltva Tihanyból.
A Pogány Madonna – az aranyfestékkel bevont gipszszobor
–
pedig egy nem létező műtárgy, ennek ellenére a film bemutatója után valóságos zarándoklat indult az apátság múzeumába a kitalált műkincs miatt. A szobrot aztán 2018 nyarán tényleg kiállították, az apátság pedig alkalmanként Pogány Madonna-túrát szervez az érdeklődőknek, akik Barkó Ágoston atya vezetésével járhatják be a film ikonikus helyszíneit.
5/7
Bujtor István s
A Tihanyi Szabadtéri Játékok rendezvénysorozatot Bujtor István hozta létre 2004-ben, hogy Tihany is bekapcsolódhasson a minőségi kulturális programokat nyújtó városok közé. A színpad, amely a színész-filmrendező nevét viseli, az ország egyik legszínvonalasabb nyári teátruma lett.
A színpad bejáratánál 2022-ben egy bronz domborművet helyeztek el. Béres János szobrászművész alkotása annak apropóján készült, hogy Bujtor István idén lenne nyolcvanéves.
7/7
hajózás
Bujtor István saját hajója, a Skála is szerepelt A Pogány Madonnában. A kétszemélyes, tőkesúlyos vitorlás versenyhajó 1978-ban, Josef Steinmayer svájci hajóépítő műhelyében készült, 6311-es sorszámmal. Bujtor István 1986-ig használta a csillaghajónak is nevezett vitorlást, ami később az MKB Bank Vitorlás Klubhoz, onnan pedig a Balatonföldvári Vitorlás és Vízisport Egyesülethez került. Jelenleg a Balatonföldvári Hajózástörténeti Látogatóközpont bejáratánál látható.
A cikkhez használt források:
RETRO Filmek Forgatási Helyszínei Facebook-oldal
Velkei Tamás: Pogány Madonna – A negyvenéves kultfilm kulisszatitkai, Magyar Hírlap, 2020. augusztus 24.
Egykor.hu