1/7
Szent Márton-út
Szent Márton Európa egyik legnépszerűbb szentje, kultusza
Pannóniában már a honfoglalás előtt is jelen volt. Szent István király zászlóit
Szent Márton képe díszítette, tisztelete pedig a török idők után új lendületet
kapott a katolikus Dunántúlon. Padányi Biró Márton püspök szintén sokat tett
azért, hogy a veszprémi egyházmegye területén megerősítse a szent kultuszát. Ünneplése az újborhoz is kapcsolódik, egy legenda szerint Krisztushoz hasonlóan Szent Márton is képes volt borrá változtatni a vizet.
Az
európai Szent Márton-út Szombathelytől
egészen a Loire völgyében található Tours-ig vezet, de van egy
Balaton-felvidéki zarándokút is, amely kevésbé ismert településekbe,
templomokba, kegyhelyekre visz, Zalaszentmártontól Sümegen, Keszthelyen és
Szigligeten át egészen Veszprémig. A zarándokút állomásait a jellegzetes, nyolcszögletű kövek jelzik. (Korábban itt írtunk a Keszthelytől Veszprémig vezető útvonalról.)
4/7
Püs
A török megszállás idején a sümegi vár
lett a Dunántúl egyik legfőbb bástyája, ide menekült a veszprémi püspökség is, és csaknem kétszáz éven keresztül volt itt a székhelye. A vár déli lejtőjének tövében álló püspöki kúriát fényűző, barokk stílusú rezidenciává alakították,
komplex műemléki felújítására 2018 és 2021 között került sor, és egy izgalmas, interaktív kiállítás keretében kerülhetünk közelebb az épület titkaihoz és a zseniális freskófestő, Franz Anton Maulbertsch világához. Szent Márton ábrázolásával a kápolna mennyezetfreskójának középtengelyében találkozhatunk, a szentet felhőkön térdelve, szakállas, idős püspökként festették meg, főpapi jelvényeit és a dicsőség koszorúját lebegő angyalok tartják. A falakon további, a szent csodatételeit és életének eseményeit ábrázoló festmény látható.
7/7
vörösberény
A Balatonalmádihoz tartozó Vörösberény templomát építői Szent Mártonnak ajánlották. Bár a templom nevét csak 1297-ben említik először írásos források, stílusjegyei és a régészeti feltárások alapján valószínűsítik, hogy már a tatárjárás előtt megépült. A templom többször cserélt gazdát és felekezetet története folyamán. A legutolsó alkalommal – amikor is a katolikusoktól a kálvinistákhoz került – fallal és vizesárokkal vették körül az azóta is csak „erődtemplomként” emlegetett imahelyet.
A Balaton-felvidéki Szent Márton-útról itt találtok bővebb információt.
A cikkhez használt források:
Szent Márton nyomában a Balaton-felvidéken (Via Sancti Martini-kiadvány)
Gyanó Szilvia: Szent Márton, akinek a legtöbb magyar templom a nevét viseli (Balatoni Múzeum, blogbejegyzés)
Ezt a cikket 2022-ben publikáltuk először.