Meredek és könnyed utak is várnak ezeknél a kilátópontoknál.
1. Somoshegyi kilátó
A 76-os főút mentén, Balatonberényben találjuk a Somoshegyi kilátót. A 4 emeletes, 15 méter magas építmény minden szintje saját terasszal rendelkezik, ami azért nagyon turistabarát megoldás, mert így van idő és tér arra, hogy magunkba fogadjuk a panorámát. Felmászva a Balaton egész nyugati medencéje belátható, az északi parton fekvő tanúhegyekkel, a szigligeti várral, de még a Tihanyi-félszigetet is szemügyre vehetitek tiszta időben. A domborzati tájékozódásban a felső szinten elhelyezett térkép nyújt segítséget, a kilátó mellett pedig pihenőhelyet és parkolót is találtok.
2. Tücsökdomb kilátó
Nemesvita egy apró, elvarázsolt település a Tapolcai-medence nyugati peremén. A faluból, a Szenbékü utcából indulva találjátok a Tücsökdomb kilátót, az ehhez vezető utat táblák jelzik. A 22 méter magas, 7 szintes kilátó felső szintje teljesen körbejárható, így ezen a kilátón szintén 360 fokos, különleges panorámára számíthattok. A Bakony, a tanúhegyek, a déli part és a Keszthelyi-hegység vonulatai is láthatók, tiszta időben a Somlót is ki lehet szúrni.
WLB-tipp: Családi sétához is ideális a hely, hiszen a kilátó lábánál egy játszótér és egy sövénylabirintus is vár titeket.
3. Csere-hegyi kilátó
Az Alsóörs mellett található kilátót 1935-ben építették, Padányi Gulyás Jenő tervei alapján, majd 2001-ben felújították. Eredetileg Horthy Miklós-kilátónak, majd Szabadság-kilátónak is hívták, jelenlegi nevét pedig a felújításkor kapta. A kilátó mellett egy kiállítóépület is található, ahol a helyi művészek kapnak kiállítási lehetőséget. A 298 méter magas Csere-hegyről csodálatos kilátás nyílik a Balatonra és a környező településekre, tiszta időben pedig akár a Somogyi-dombságot és Veszprémet is látni.
4. Panoráma-kilátó
A balatonvilágosi Panoráma-kilátónál nincs sem hegy, sem torony – a helyet „aligai magaspartként” ismeri mindenki. A magaspart balatonvilágosi szakaszának peremén lévő park panorámája lenyűgöző, amit a park padjairól vagy a löszfal szélére ülve is élvezhettek. A park mellett halad el a Balatoni Bringakör útvonala, a bringásokat külön pihenőhely várja, ahol egy közkútról tölthetik újra a kulacsaikat. A parkot szegélyező árkon átívelő, szerelmesek vagy sóhajok hídjának is nevezett fehér fahídon álló felirat tanúsága szerint az itt fogant szerelem múlhatatlan.
5. Kőhegyi kilátó
A zamárdi Kőhegyi kilátó a városközponttól tíz perc sétára van. Innen nemcsak az északi partot láthatjátok be Balatonfűzfőtől a Badacsonyig, de ráláthattok a déli part mögött húzódó somogyi dombokra is. A kilátó egy meredek dombon áll, majd egy meredek lépcső vezet fel magába a toronyba. A torony tövében egy pihenőhely is vár ivókúttal és mosdóval, de a Kilátó Terasz is itt van. Autóval csak a domb aljánál lehet parkolni.
+1: Szent Mihály-kápolna
A vonyarcvashegyi helyszín klasszikus értelemben nem kilátó, de a panoráma gyönyörű innen. A Szent Mihály-kápolnához vezető Tóvölgyi László sétány megmászása nem igényel speciális erőnlétet, a lebetonozott emelkedőn nagyjából 10 percet vesz igénybe, útközben pedig a 40 halász emlékhelye is megtekinthető. A legenda szerint ők építették a kápolnát, de valószínűleg inkább átépítésről volt szó, ugyanis az oltár két oldalán lévő kriptákon állítólag korábbi évszámokat is lehetett olvasni, amíg le nem koptak. A festői látványt a környező fenyvesek, a balatoni panoráma és a templom együttesen adja. Az Év Balatoni Háza 2023 építészeti pályázaton a nemrég felújított kápolna a Balatoni Szövetség különdíját is elnyerte.
(Borítókép: Csudai Sándor - We Love Balaton)