Jó látni azokat a példákat, amikor egy régi épület sorsáról úgy dönt a tulajdonosa, hogy az elbontás helyett a renoválást választja. A múlt évszázadok díszített és részletgazdag villáiból és kúriáiból egyre kevesebbet találunk a Balatonnál, pedig egyedi stílusukkal azonnal kitűnnek egy-egy utca házai közül. Cikkünkben 7 olyan épületet mutatunk, amelyeket az eredeti részletek megtartásával újítottak fel az elmúlt pár évben.

A cikkünkben felsorolt épületek közül több is elhanyagoltan állt a renoválást megelőzően, mára azonban szálláshelyként, látogatóközpontként vagy múzeumként születtek újjá. 

1. Petit Bois Füred

A több mint százéves Rodostó-villát az eredeti részletek megtartása mellett újította fel Laki Péter az Örökségvédelmi Hivatallal együttműködve, és a Petit Bois Füred fantázianevet kapta, a Kiserdőre utalva. Az épületszobrász 2020-ban vásárolta meg a rossz állapotban lévő villát annak érdekében, hogy megmentse az enyészettől. A butikhotel kialakítása során figyelembe vették az eredeti részleteket, így több elem, kőburkolat, faablak is megmaradt, és a régi telek területét is visszakapta. Az új hotelben egy panorámás kávézó, konferenciaterem, wellnessrészleg, kilátóterasz és tizenhárom szoba kapott helyet.

2. Katti Zoób Fashion & Museum

A balatonfüredi villa eredetileg magánnyaralóként funkcionált, fénykorában Blaha Lujza is megfordult itt barátaival, és a felső fasori villák legszebbikeként hivatkoztak rá. Később volt söröző, de még kupleráj is, majd galériáján lakrészeket alakítottak ki. Az egészen a közelmúltig elhanyagolt állapotú épület aztán divatmúzeumi céllal újulhatott meg teljesen: Zoób Kati divattervező nem volt rest harcba szállni az épületrészek megvédéséért, így maradhatott meg például az eredeti erkély, egyes részeken a járólap is, valamint a kert gyönyörű fái. A villa két különálló részét egy üveggel borított folyosóval kapcsolták össze, amely így egy közösségitér-funkcióval is bővült.

3. Villa Chez les Amis

A balatonszepezdi épület 1929-ben Mária Villaként vált ismertté, és valószínűleg először egy orvosé volt. Egy korabeli hirdetés alapján 1935-ben 9 pengőért lehetett itt tölteni egy hétvégét, de itt alakult meg a Szepezdi Fürdőegylet is a 40-es évek elején. A hatalmas villa később egy zánkai családhoz került, őket a 80-as években váltotta az, akitől négy évvel ezelőtt Karikás Kriszta és Péter vásárolta meg, kifejezetten régi stílusú épületet keresve. A ma Villa Chez les Amis néven ismert szálláshely teraszán állva egyértelművé vált számukra, hogy ez lesz a befutó. A felújítása során minél több régi részletet meghagytak, így például a terasz és az előtér járólapját csak felcsiszolták, és a ház díszített részleteit is megtartották.

4. Huray-villák

A svájci stílusú füredi épületek egykor részben vagy egészben kibérelhetők voltak, Jókai Mór író rendszeres nyaraló volt itt, amíg el nem készült önálló villája az út túloldalán, de Cholnoky Jenő földrajztudós és családja is sokszor töltötték itt a nyarakat. A tulajdonosok halála után Opravill-panzió néven működött tovább. Később vállalati üdülőként hasznosították, majd a Balatoni Intéző Bizottság költözött ide. A legutóbbi felújítás célja az eredeti állapot helyreállítása, a hosszú távú működés műszaki feltételeinek biztosítása volt. A nagyobb villába új turisztikai információs iroda és ajándékbolt került, a kisebben időszakos rendezvény- és kiállítóteret alakítottak ki, de az épületekhez tartozó, három kapun át minden irányból megközelíthető, átjárható parkot is felújították.

5. Kökényház Vendégház

Antall József, a rendszerváltás utáni első magyar miniszterelnök, korábban történelemtanár soha nem volt egy strandon üldögélő típus, inkább biciklivel járta a környéket, és mindig is nagyon érdekelte a történelem – tudtuk meg unokájától. A felmenői a 17. században birtokokat kaptak Kötcse környékén, és tudta, hogy itt van az Antall család 18. században épült kúriája, ami valószínűleg az egyik legrégebbi Kötcsén. A 90-es évek elején a ház eladóvá vált, és 1993-ban sikerült megvásárolni, először csak egy épületet, majd az évek során a területen található többit is. Mára már az egyikben félig életvitelszerűen él a család, a távolabb található másik kettőt – a Kökényházat és a Rókalyukat – pedig kiadják.

6. Vöröskő-villa

Eredetileg Keszler-villaként volt ismert a szintén a közelmúltban felújított balatonalmádi épület, amely az egykori Gróf Bethlen István utca, ma a 71-es út belvárosi szakaszán, a József Attila út 55. szám alatt található. A kert és a ház is elhagyatottan állt sokáig, mára viszont visszakapta régi fényét. A helyreállítás során arra is odafigyeltek, hogy minél több eredeti részlet maradjon meg. Jelenleg 3 szobás apartmanként üzemel, valamint a balatonalmádi villatúra egyik állomásaként is megtekinthető. A jellegzetes, vakolatlan vöröskő falai kitűnnek a környék többi háza közül.

7. Esterházy-kastély Látogatóközpont

A kastélyt 1782-ben építette gróf Esterházy Kázmér, Zólyom vármegye főispánja családi nyaralónak, majd négy évvel később a Tihanyi Bencés Apátság tulajdona lett. Az évtizedek alatt többféle funkciót is betöltött: működött vendégfogadóként, szállodaként, nyomdaként és munkásüdülőként is. Hosszú évekig elhagyatottan állt, a felújítás során, a fal csiszolásakor rejtett alkotások, a szakértők szerint a szecesszió és a klasszicizmus jegyeit hordozó falfestmények kerültek elő. A kastély jelenleg Balatonfüred kulturális közösségi látogatóközpontja, ahol a reformkori és a kiegyezés korabeli balatoni életet ismerhetjük meg, de a város fürdőkultúrájáról is megtudhatunk sok mindent, sőt a Tagore sétány elődjének hangulatába és az Anna-bál történetébe is bepillantást nyerhetünk.

(Borítókép: Hajdu Alexandr - Petit Bois Füred)

Címkék