Nemesi család hagyatékából előkerült recepteket beépítve kínálatába nyitott meg a déli part legújabb cukrászdája, a Szalay Cukrászda Balatonlellén. A hely egyszerre hagyományos és modern, ami az enteriőrtől kezdve a kínálatig minden tekintetben megjelenik a város meghatározó családnevét őrző cukrászdán. Megkóstoltuk a 150 éves receptek alapján készült süteményeket.
A Szalay-kúria pincéjéből, a névadó család hagyatékából kerültek elő azok a receptek, amelyek alapján készült süteményeket ma már meg is kóstolhatjuk Balatonlellén, a júliusban nyílt Szalay Cukrászdában.
Nagy Csaba, a Szalay Cukrászda tulajdonosa elmesélte a We Love Balatonnak, hogy a városvezetés felkérésére készítették el először az egyik süteményt:
„Három, az 1800-as évek végén lejegyzett recept került elő összesen, ezekből a Károly-tortáét kaptuk meg abban a formában, ahogy akkor leírták, abból kellett kibogoznunk, hogy pontosan miről is van szó, de szerencsére már elsőre jól sikerült a sütés.”
A Károly-torta a szintén a Szalay családnak emléket állító eseményen, a Szalay Napokon debütált 2021-ben, azóta pedig minden évben kóstolhatták a vendégek a rendezvény ideje alatt. A pozitív visszajelzésekből és a torta nagy sikeréből aztán megszületett az önálló cukrászda ötlete.
A Szalayak
Balatonlelle 2021-ben külön rendezvényt (Szalay Napok) és kiállítást is szentelt a város történetének meghatározó nemesi családjának, a Szalay családnak. A Szalay család egyik tagja, Imre rajongott Lelléért, korát megelőzve – 1846 és 1902 között élt – szeretett fürdeni a Balatonban, állatai társaságában: Mici nevű őzikéje, Tuzla nevű medvéje és Marco nevű majma is gyakran elkísérte. Családtörténeti kiállításukat, mely az akkori nemesi világ lenyomata is, a Szalay-kúriában láthatjuk (ma Balatonlellei Városi Művelődési Ház).
Diós és rétegelt
A kínálatban szereplő mindkét sütemény valójában tortaszelet, további közös tulajdonságuk, hogy mindkettő alapja a dió. A már említett Károly-torta (890 forint) ízei a csokoládéval egy vajkrémes piskótában érnek össze, míg a székely torta (790 forint) ropogósabb ízvilágú, diós linzertésztáját baracklekvár és vaníliás krém egészíti ki, a tetején sült dióhabbal.
A legelső Károly-torták Nagy Csaba másik egységében, a Kedvesem Bisztróban készültek el először. Az egész évben nyitva tartó étterem néhány látványcukrászattal egészült ki, ez az egység nőtte ki magát tulajdonképpen úgy, hogy már Szalay Cukrászdaként működik a szomszédos épületben.
Hagyományos és modern
Amit a mai, modern desszertjeik közül kiemelnénk, az az erős menteskínálat: egy teljes sort találunk a pultban gluténmentes, tejmentes és cukormentes vegán süteményekből. Kedvencünk a vegán fehér csoki-szeder (1590 forint) volt.
A cukrászdába reggelizni is beülhetünk, 11 óráig kínálnak corissant-szendvics-variációkat, de tojásos ételeket és kencéket is kérhetünk. A Szalay-reggeli (2290 forint) például tartalmaz két darab croissant-t, francia vajat, házi baracklekvárt vagy Nutellát.
A korabeli hangulatot nemcsak a sütemények, hanem az enteriőr is hordozza. Nagy Csaba lánya és felesége segítségével valósította meg: barokk székek, márványasztalok, arany gránittal borított pult és a díszes, a korszellemet idéző villák mellett sem mehetünk el szó nélkül – voltak olyan tárgyak, amikre hónapokat vártak, de kitartottak az elképzelésük mellett. A falon pedig természetesen a Szalay család fotói lógnak.
A Szalay család szellemisége minden eddiginél erősebben él Balatonlellén, az időutazáshoz pedig egész évben várják vendégeiket.
Elérhetőség
Szalay Cukrászda
(Borítókép: Szalay Cukrászda - Böröczky Bulcsú)