Két dolgot is megcáfolnánk: az egyik az, hogy a Balatonnál télen sehogy nem lehet fürdeni, vagy csak a nagyon drága wellnesshotelekben. A másik, hogy az egyetlen opció erre csak Hévíz lehet. Most húztunk egy bátrat, és a világhírű oroszbarát hévízi fürdőn kívül megkerestük a többi lehetőséget. Óriáscsúszdák, napsütötte kül- és beltéri termálvizes medencék, díjnyertes szaunaprogramok és kiemelkedő gyógyhatású vízösszetétel is szerepel a balatoni gyógyfürdők receptlistáján.
Kehida Termál Gyógy- és Élményfürdő, Kehidakustány
A gyermekbarát óriás
A Kehida Termál Gyógy- és Élményfürdő legnagyobb különlegessége a speciális, magyarországi viszonylatban kimagasló kalcium-magnézium hidrogén-karbonátos minősítésű, kénes, iható gyógyvíz. A közelben lévő hévízi gyógyvízzel ellentétben radont nem tartalmaz, így a gyerekek is nyugodtan lubickolhatnak az izzasztóan meleg (34-36 °C-os) termálvízben. Az itteni gyógyvíz az alábbi problémák esetén különösen javasolt: idegrendszeri, nőgyógyászati, bőrgyógyászati és mozgásszervi problémák megelőzésére és gyógyítására, vagy balesetek utáni rehabilitációként.
A fürdőbelépőből több változat is létezik, attól függően, hogy mikor és mennyi időre szólnak, illetve, hogy milyen szolgáltatásokat tartalmaznak: az aroma- és zeneterápiás kabinnal felszerelt, üvegfallal ellátott szaunavilágba például csak a legdrágább, piros zónás belépő megváltása után lehet egy szál szaunalepedőben belibbenni. A magasabb árért cserébe bioteák egész sorát is fogyaszthatjátok - korlátlan mennyiségben. Ahogyan a legtöbb helyen, itt is vannak 8–15 perces felöntések mézzel, sóval vagy éppen jéggel. Ezekről a fürdő honlapján lehet előre tájékozódni, a forgalmasabb időszakokban viszont érdemes legalább 10 perccel előbb lestoppolni egy helyet.
A kehidai komplexumban 13 tágas medence közül választhatunk, megszállni pedig a Kehida Termál Hotelben is lehet. A náluk dolgozó séfek különféle szakácsversenyeken és nálunk is sikeresen szerepeltek.
Felnőtt belépőjegy ára: 1600–4800 Ft
Galerius Élményfürdő és Wellness Központ, Siófok
A profi szaunás
A Galerius Élményfürdő és Wellness Központ termálvize a Siófoktól 15 kilométerre lévő Nagyberényből érkezik. Nátrium-klorid tartalma miatt a kloridos, jodidtartalma miatt a jódos-brómos, illetve szulfidtartalma miatt a kénes vizek csoportjába tartozik. Gyógyhatásai akkor érvényesülnek a legjobban, ha többször rövidebb ideig tartózkodsz a vízben. Mozgásszervi problémák, nőgyógyászati és urológiai betegségek, bőrgyógyászati elváltozások gyógyítására, valamint baleseti sérülések és ortopédiai műtétek utókezelésére is alkalmas. A Galerius nagy előnye a Budapesthez és az M7-eshez való közelségén felül az, hogy este 9 óráig nyitva tart.
Belépőből itt is többféle van, a szaunavilágba csak a drágábbik jeggyel lehet bemenni, viszont cserébe rögtön kettő közül is választhatunk: az újabb, föld alatti szaunaoázist vagy az emeleti szaunavilágot próbálhatjuk ki. Elhivatott szauna mesterekkel rendszeresen lehet találkozni, legutóbb például az országos szauna mester-bajnokság egyik fordulóját tartották itt. Különlegesség a 65 °C-os bioszauna, a sóbarlang és a tengeri levegős helyiség. Csendes elmélyülés helyett persze lehet csevegni és pezsegni a 21 fős, fényeffektekkel felszerelt jacuzziban is.
A Galerius komplexumában összesen tíz medence van, emellett a több emelet magasról startoló óriáscsúszdáról sem kell lemondani. A snack- és koktélbár életmentő lehet, és egy vendégház is rendelkezésre áll. Utóbbi 9 kilométernyire van a fürdőtől, cserébe viszont az itt megszállóknak 15% kedvezmény jár a belépő árából.
Felnőtt belépőjegy ára: 1300–3600 Ft
Zalakarosi Fürdő, Zalakaros
A gyógyító
Az eredetileg kőolajért folytatott fúrások során felfedezett zalakarosi gyógyvíz nátrium-kloridos és hidrogén-karbonátos hévíz, a jódos-brómos és a kénes gyógyvizekhez sorolható. Metabórsav tartalma kifejezetten nagy, termálvize nátrium-kloridos és hidro-karbonátos. Ízületi betegségek, nőgyógyászati és urológiai problémák, valamint idegrendszeri, légzőszervi, emésztőszervi, szív- és érrendszeri betegségekre lehet jó hatással, illetve egyes bőrbetegségek esetén és az immunrendszer erősítésére javasolt a jelentős föld alatti vízkészlet, amelyet három kútból nyernek ki.
A Zalakarosi Fürdőben a legtöbb élmény- és gyógyfürdőhöz hasonlóan többféle jegytípus létezik az egészen alap, csak a fedett fürdőt és a strandot magában foglalótól a szaunaudvarban való izzadásra is feljogosító komplex változatig. Utóbbi a több csúszdával, pezsgőfürdővel és sókamrával felszerelt részre is érvényes. A gyógykezelések terén itt legalább akkora a választék, mint a különféle medencékből. Van iszappakolás, súlyfürdő, de víz alatti gyógytorna is. Egy gőzkabin, egy finn szauna és egy 45 °C-ra felfűtött családi szaunavilág is van, ahová a gyerekek is bekuckózhatnak, a sókamrában pedig homok helyett sóból építhetnek várat.
A számos, különböző hőmérsékletű medencével, csúszdával és gyógyszolgáltatásokkal rendelkező Zalakarosi Fürdőhöz egy vendégház is tartozik. Az itt megszállóknak a reggelin kívül komplex fürdőbelépő, a wellnesskezelésekre pedig jelentős kedvezmény jár.
Felnőtt belépőjegy ára: 2100–3950 Ft
Igali Gyógyfürdő, Igal
Ár-érték arányban a legjobb
Az M7-estől 35 kilométernyire található Igali Gyógyfürdő medencéit alkáli-kloridos és hidrogén-karbonátos, jódos termálvízzel töltik fel. Emiatt itt leginkább a fürdő gyógyászati része lesz központban: az itteni csobbanás egy rakás nyavalyán segít a reumás mozgásszervi panaszoktól kezdve a keringési zavarokon át egészen az álmatlanságig.
Itt sem a fürdőt, sem a belépőket nem variálták túl. A gyógymedencék mellett élményfürdő és wellness-szolgáltatások azért itt is vannak, a szaunákban pedig tartanak szeánszokat is. A finn szauna mellett egy infraszauna áll rendelkezésre, de a gyógyvízben ázás mellett ennyi pont elég is. Kuriózum a parajdi sót tartalmazó kádfürdő, amely többek közt sejtvédő hatással is rendelkezik, ráadásul akár egy csontkovács is helyrerakhat.
A 13 medencét, a csúszda- és a szaunavilágot egyetlen belépővel látogathatjuk. A szaunaszeánszokat hétvégente tartják, 400 forintba kerül alkalmanként, de a felöntés után frissítő ital jár. Sportos látogatók számára külön pozitívum a 33 méteres úszómedence. Közvetlenül a fürdőhöz csatolt szálláslehetőség nincs, viszont a strandot körülvevő büfékből nincs hiány.
Felnőtt belépőjegy ára: 1600–2200 Ft