Korcsolyázz és szaunázz a strandon!
Szigligetről mostantól nem csak a strand és a nyári írótábor fog rögtön eszedbe jutni, mert télen már egy vadiúj műjégpályát is találhatsz itt. A strand egyik büféje, a Három Platán ugyanis vállalta, hogy télen is nyitva tart, az önkormányzat pedig egy 30 x 17 méteres koripályát bérelt melléjük. Korcsolyázás után pedig még szaunázni is lehet (2 órát mindössze egy ezresért), méghozzá úgy, hogy felmelegedés után egyenesen a jéghideg Balatonba csobbanhatunk bele. Nem csodálkoznánk rajta, ha a Három Platánnak jövőre már finn nyelvű menüvel is kellene készülnie a téli szezonra.
Szerencsére ugyanezt a mutatványt a déli parton Balatonlellén is eljátszhatjuk, hiszen a BL Yachtclubosok szintén felállították korcsolyapályájukat, és szaunázni is ugyanúgy lehet náluk.
Szilveszterezz egy stílusos vendégházban!
Budapesten sokan nem mennek ki az utcára december harmincegyedike este 6 óra és január elseje reggel 8 óra között, ha azt látják, hogy odakint az apokalipszis sörunikumtól felajzott lovasai pusztítanak petárdákkal és törött sörösüvegekkel felfegyverkezve. Ha pedig unjuk már mindig annál az ismerősünknél tölteni a szilvesztert, aki már tíz órakor ugyanazzal a társasjátékkal fáraszt mindenkit, akkor a legjobb, ha elvonulunk egy balatoni vendégházba (amiből szerencsére egyre több olyan van, ahonnan legszívesebben soha nem mennénk haza). Nem árt viszont időben foglalni, a kínálattal együtt ugyanis a kereslet is megnőtt mostanában.
Kenutúrázz meleg vízben a Hévízi-lefolyón!
Ki akarna pont kenutúrára menni tél közepén? És akkor, ha a víz ilyenkor is 15 fokos? Bizony, a Hévizi-lefolyón vadregényesen párolgó vízen, trópusi halak és tündérrózsák társaságában lehet lesiklani körülbelül tíz kilométert. A túrákat kifejezetten november és március között szervezi a Balaton-felvidéki Nemzeti Park (mert máskor nem szabad zavarni az itt élő állatvilágot), szóval ne habozz sokat, kapj fel egy evezőt, amíg tart a hideg idő!
Kérdezz balatoni borászokat a legjobb forraltbor-receptről!
A jó forralt bor olyan, mint a jó fröccs: egyszerű ital, mégsem tudunk mindig biztosra menni vele, szinte bárhol is kérjük. Hol kevés benne a buborék, hol nem elég hideg, a legjobb tehát, ha magunknak csináljuk. Persze előtte azért érdemes meghallgatni a profik véleményét is a tökéletes recepttel kapcsolatban, ráadásul a borászatok nem csak jó tanáccsal, de rögtön megfelelő alapanyaggal is elláthatnak minket.
Ha befagy, mindenképp csúszd át a Balatont!
Januárban a Balaton-átcsúszás olyan népszerű volt, mint nyáron az átúszás: ezrek lepték el Badacsony és Fonyód strandjait, hogy nekivágjanak a több mint 5 kilométeres túrának, ki sporteszközökkel, ki simán csak a cipője talpán csúszkálva. Az akcióról aztán igen látványos drónfelvételek is készültek – szerintünk vétek lenne, ha idén nem lennél azok között, akik kicsit ugyan átfagyva, de széles mosollyal, Amundsenként integetnek a kamerának a végtelen fehérség közepén.
Fedezd fel, hogy a nyári fehéreken túl milyen zseniális vöröseket tartogat a környék!
Nyáron a fehér, télen a vörösbort kívánja a szervezet, ez így is van rendjén. Tavaly már összeállítottunk egy listát, majd még egyet, amik az ország legkisebb, de páratlanul színes történelmi borvidékeinek vörösein vezetnek keresztül, így aztán Mikulástól farsangig tudni fogod majd, mit bonts fel ebédhez, vacsorához vagy egy baráti beszélgetéshez a cserépkályha mellett. Persze azt sem tiltja meg senki, hogy te magad indulj el egy felfedezőútra!
Mászd meg a Kopasz-hegyet és nézd meg a téli Káli-medencét felülről!
A Kopasz-hegy nem a legnépszerűbb turistacélpont a Káli-medence környékén, télen pedig egész biztos, hogy még kevesebb túrázóval lehet találkozni errefelé, mint mondjuk az egy (vagy inkább két) fokkal felkapottabb Szent György-hegyen. Ez kifejezetten jó hír akkor, ha egy kis csendre és magányra vágysz vagy egyszerűen csak érdekel, hogy néz ki téli ruhájában a Káli-medence.
Egyél keszthelyi tokhalból és töreki babból készült ételeket jó éttermekben!
A fentiek lettek ugyanis az év alapanyagai azon a szavazáson, amit a Balatoni Gasztrotérkép alapítói indítottak, és amin a tó körül dolgozó tizenkét, ismert étteremtulajdonos adta le a voksát (tavaly egyébként a fenyvesi angus marha és a vászolyi sajt nyert). 25 minőségi étteremben ezért külön figyelmet szentelnek nekik egész decemberben. Figyeld a táblás ajánlatokat, ha nem akarsz lemaradni!
Vegyél karácsonyfát a környéken!
Kösd össze a kellemest hasznossal és ha már úgyis a tó felé vezet az utad, akkor akár a karácsonyfát is beszerezheted itt – és esetleg néhány ajándékot is. Meglátogathatod például a Folly Arborétum Adventi Kézműves vásár névre hallgató rendezvényét, ahol a helyi kézművesek saját termékein kívül december 9. és 23. között még karácsonyfavásár is lesz. Sajtok, csokik, fából készült ajándékok és ingyenes belépés az Arborétumba, ezekre számíthatsz ebben a hónapban. Meg persze kürtős kalácsra és forralt borra.
Nézd meg a Koloska-völgyi Vadasparkban, hogy mit csinálnak télen az állatok!
Balatonfüred mellett, az erdő mélyén bújik meg egy 2,2 hektáros park, ahol szarvasok, muflonok, őzek és különféle madárfajok élik mindennapjaikat. Természetesen télen is itt vannak, ahogy ott van a közelben az Aranyember-tanösvény és a Jókai-kilátó is, amik szintén megérnek egy téli kiruccanást.
Nézd meg Füred ünnepi fényeit, majd melegedj fel egy forró kávéval!
És persze ha már Füred, akkor az erdő mellett ne hanyagoljuk a várost sem: a Füredi Advent programsorozaton belül lesz itt fényfestéstől a forralt boros városnéző sétán át a Betlehem-állításig minden, egészen december huszadikáig. Ha pedig a nézelődés már kellemesen elfárasztott, akkor lezárhatod a napot egy forró újhullámos lattéval a Pazarban, a Karolinában, a Bergmannban vagy a Kredencben.
Fedezd fel Veszprémet!
Miközben sok balatoni településen üres utcákat találsz, Veszprémben ilyenkor is van élet. Az állatkertben a pingvinek és a fókák ilyenkor érzik igazán az életet, tart a színházi évad, a várnegyed múzeumai szintén nyitva vannak, a híres Chianti Étterem új néven és koncepcióval nyitott újra, miközben a Hangvilla-Expresszó páros jó koncerteket hoz egész télen. Ez még csak pár ötlet, idén a Veszprémfest alatt még több dolgot szedtünk össze, közülük többet érdemes most is kipróbálni.
Nézd meg a Duray-kiállítást a Vaszary Galériában!
Duray Tibor izgalmasan sokrétű alkotója volt a XX. század magyar képzőművészetének: festőművész, grafikus, éremművész, aki képes volt évekig dolgozni egy-egy művén, megrendelés nélkül. Hogy erre mi vihette rá? Talán valami emberi, túlságosan is emberi. Ezzel, a Nietzschétől kölcsönzött címmel látható kiállítása január hetedikéig a Vaszary Galériában.
Vegyél bejglit!
Nem kel meg a saját bejglid, a hipermarketes verzióktól pedig kiráz a hideg? Keress jó bejglit a Balatonnál! Nyáron összeszedtük a környék legjobb cukrászdáit, ezért érdemes elsőként náluk keresni, de a Péklánynál, Zeliska Orsi füredi „törpepékségében” és a Szent György-hegyen, a Búzalelke Pékességben is sikerrel kopogtathattok, ha leadjátok előre a rendelést.
Reggelizz nagyot egy vendégházban!
Nincs jobb egy nyugodtan elköltött reggelinél egy téli reggelen, amikor tudod, hogy tényleg nem kell sietned sehová. Nyáron mély benyomást tett ránk a zánkai Fügekert királyi reggelije, ami akkor még csak szállóvendégeknek volt elérhető. Most viszont már betérhet nyugodtan az is, aki „csak” finom sajtok, sonkák, túrókrémek, szörpök és habzóborok társaságában indítaná el a napot – még akkor is, ha a reggel nála mondjuk a délután négy órát jelenti. Hasonlóan komoly reggelit kapunk a köveskáli Káli Art Innben vagy a veszprémi Villa Mediciben, de az utóbbi években bemutatott vendégházaknál gyakori szériatartozék lesz a kiadós reggeli, amire érdemes mindig rákérdezni foglalás előtt.
Kóstolj bort és beszélgess egy borásszal, akit még nem ismersz!
Teendő mindig akad a pincékben, ilyenkor télen pedig nincs borfesztivál vagy más, kóstoltatással egybekötött nagy esemény, így még nagyobb eséllyel találjuk ott a pincében a borászokat. Ez azért jó hír, mert velük közösen érthetjük meg legkönnyebben, mitől érezzük citrusosnak azt az italt, ami szőlőből készült. Ezek a legjobb alkalmak arra, hogy rendet vágjunk a tanninrengetegben és a modoros borkifejezések dzsungelében és a borásszal együtt fejtsétek meg, mitől lesz jó egy bor.
Teljesítménytúrázz a Kab-hegyen!
Ha a nyári (vízi)biciklizések és kilátólátúrák eléggé megkeményítettek, akkor itt az ideje, hogy kipróbáld magad az idén is megrendezésre kerülő téli Kab-hegyi teljesítménytúrán. A majdnem 20 kilométeres túra Nagyvázsonytól indul és a Kab-hegy csúcsáig vezet – aztán onnan visszafelé. Neked menni fog 5 és fél órán belül?
Zárd az évet egy somlói sétával!
Tavasszal több somlói borászatot is felfedeztünk, mellé megmásztuk a várat is, de az év utolsó előtti napján is érdemes itt kirándulni. Akár simán csak abból apropóból, hogy séta közben (egyfajta sétáló meditációként) az elmúlt egy évedre is reflektálj.
Csobbanj Újévkor Szigligeten!
Szigligeten csobbanni az év első napján nemcsak a másnaposság nagyszerű ellenszere, hanem már hagyomány is. Ráadásul nemcsak fürdés várható, mert az interneten fellelhető információk szerint 12 óra tíz perckor sor kerül egy „közismert emberek vízibiciklis versenye a part előtti vízfelületen” elnevezésű programpontra is, fél kettőtől pedig extrémfürdőruha-verseny várható, ami a név alapján szintén nem csekély józanító hatással bír majd.
Síelj Eplényben!
Sokan még mindig meglepődnek, ha azt mondjuk, hogy síelni akkor is lehet a Balatontól fél órára, ha éppen nem vesznek minket körbe méteres hótorlaszok az úton. Az eplényi síaréna hóágyúkkal erősít rá a téli hidegre, és hoz olyan tájat, mintha az Alpok csúcsain kanyarognánk. A hőmérsékletnek még kicsit lejjebb kell mennie, hogy megnyissanak, de szerintünk januárban és februárban már indulhat az óriás műlesiklás.