2/7
Szent Mihály-székesegyház, Veszprém
Az ország egyik legrégibb temploma a veszprémi dóm, amely a várnegyed ékköve. Mindez azonban nem látszik rajta, hisz az eredeti, Szent István korában emelt templomból mára semmi sem maradt fenn. A román stílusú egyházi épület leégett egy késő középkori tűzvészben, aztán a gótika jegyében építették újjá, a török dúlás megint elpusztította, aztán barokk stílusban újjáépítették. A legutolsó nagy változáson a huszadik század legelején esett át, ekkor nyerte el a ma látható neoromán formáját. Érdemes felkeresni az altemplomot, amely a gótikus épület egyetlen fennmaradt része, valamint megtekinteni Boldog Gizella királyné ereklyeként őrzött csontját.
3/7
Kerektemplom, Balatonfüred
Füreddel kapcsolatban nehéz dolga van az embernek, annyi ikonikus és régi temploma van: ott a felsővárosi fehértemplom és vöröstemplom, vagy épp a balatonarácsi barokk templomok. Az egyik legismertebb az alsóvárosi Kerektemplom, mely egy apró kápolna a Blaha Lujza utca torkolatában. A klasszicista kerektemplomot a római Pantheon mintájára az 1840-es években építették, avatásán Deák Ferenc is jelen volt. Falán emléktábla őrzi a kommunizmus elől Füredre menekültek emlékét.
4/7
Tihanyi bencés apátság
A Balaton környékének és az országnak is az egyik legfontosabb egyházi épületegyüttese a bencés monostor és a templom. 1055-ben I. András király alapította, ismert alapítólevelében magyar szavak is találhatók (a híres fehérvári hadiút). A török dúlást megszenvedte, sokáig erődként használták, majd egy tűzvész után kezdték újjáépíteni. Végül a 18. századra készült el, a II. József által feloszlatott bencés rend pedig 1802-ben tért vissza. A középkorból itt is szinte csak az altemplom maradt meg András király sírjával együtt. A monostort napjainkban ismét lakják szerzetesek.
5/7
Urunk Mennybemenetele-plébániatemplom, Sümeg
Barokk tepmlomból nincs hiány Magyarországon, ugyanis a törökdúlás után az 1700-as években építették újjá a hazai hitélet épületeit. Nem is az 1759-ben felszentelt templom külseje az, amely magával ragadja az embert, hanem a belseje. Ugyanis az osztrák Franz Anton Maulbertsch monumentális, mindent beterítő, egy történetet elmesélő freskója uralja a teret.
7/7
Szent Jakab-templom, Lengyeltóti
Homály lengi be a somogyi kisváros, Lengyeltóti templomának múltját. Biztos tények alig vannak, annyit sejteni, hogy az 1100-as években épülhetett, amelyet valószínűleg valamelyik szerzetesrend használt. Több átépítést követően ma már kevésbé látszik a román eredeti alaprajz, az épület kívülről-belülről eklektikus, de ha a falak mesélhetnének, sok érdekes történetet mondanának az elmúlt nyolcszázegynéhány évről.