1/20
Csende
Az Örsi-hegyen található családi pincészet teraszáról elénk táruló látvánnyal nem bírunk betelni, és az itt kóstolható hárslevelűvel és kéknyelűvel sem. A borászat hárslevelűje Michelin-csillagos éttermek borlapjára is felkerült, nem érdemes kihagyni, ha erre jártok. Nemcsak az asztaloknál, hanem nyugágyakban vagy az ötletesen sziklák közé rejtett párnákon is helyet lehet foglalni.
A nyitvatartásról és a részletekről a Facebook-oldalon találtok információt.
2/20
VáliBor
Ha szívesen túráznátok vagy zötykölődnétek földutakon egy kicsit az élményért, keressétek fel Váli Péter Badacsonyörs eldugott részén található pincészetét! A birtok fő szőlőfajtái a kéknyelű (budaizöld-porzóval), az olaszrizling, a muscat ottonel, a szürkebarát és a pinot noir. A borász nemcsak a borokat, hanem a gasztronómiát is szereti, hangulatos birtokát önfeledt evés-ivások kiszolgálására alakította ki, a borkóstolók mellett kemencés vacsorára is be lehet jelentkezni.
A pincészet tételeit a badacsonytomaji Válibor Vinotéka & Presszóban is megkóstolhatjátok.
A borkóstolókról és a bejelentkezésről itt találtok részleteket!
3/20
Sipos Borház
A badacsonyörsi Sipos Borház és Vendégház panorámás borterasza nemcsak a szállóvendégek előtt áll nyitva, nyári délutánokon és estéken a betérő vendégek és a tónál tekerő bringások is elmenekülhetnek a nyüzsgés elől. A házigazdák a kilátás élvezetéhez, a baráti összejövetelekhez és a nagy beszélgetésekhez is tudnak az összesen héthektáros szőlőterületükről borokat ajánlani. Mindehhez pedig a Badacsony és a Balaton látványa adja a bónuszt.
A Titkos pincét a 71-es útról induló Szőlő utcában találjátok. Először a borház parkolóját fogjátok megtalálni, innen pár száz méter a bejárat. Keressétek a csuhás alakot! (x)
4/20
Folly
A Follyt legtöbben az egyedülálló növényritkaságokról ismerik, de ha ott jártok, érdemes a belépőt rögtön a 3 tételes borkóstolóval kérni.
A Folly család 7 hektáron termel szőlőt a Kisörsi-hegyen, a palackokba többek között kéknyelű, rajnai rizling és olaszrizling kerül. Igazi különlegesség a Boróka vörös, ami merlot és cabernet sauvignon szőlőfajtákból készül. A borokkal aztán felsétálhattok az arborétum legmagasabb pontjáig, és elkortyolhatjátok őket a több száz éves fák alatt, a Balatont bámulva.
További információt itt találtok.
5/20
Négy80
A Barcza család különös nevű kis pincészetének névadója a szőlősorok közti 4,8 méteres
sortávolság, ami Badacsonyban csak az ő ültetvényükre jellemző.
Naturális, a borvidék sajátosságait bemutató borokat készítenek, spontán erjesztéssel, a tételeket palackozásukat követően 3–12 hónapig pihentetik.
Bort kóstolni bejelentkezésre lehet náluk, a 6-8 tételes borsor tételei változnak. Ami biztos, az a sort kezdő rozé és a sort záró, aranyló Napolaj, ami a kevésbé ismert badacsonyi fajtából, a zeuszból készül, és csak a jobb évjáratokban palackozzák.
Az elérhetőségért és a részletekért ide kattintsatok!
6/20
Málik
„Nem a kezdők, a hétköznapok bora”
–
mondják Málik Zoltán tételeiről a szakértők. A borász nem a trendeket követi, pincészetében nincs fajélesztő, csavarzár és savpótlás. A klasszikus balatoni fajták mellett itt budai zöldet, zeuszt és bakatort is kóstolhattok,
de csak bejelentkezésre.
Tipp: Ha autóval érkeztek, szerencsésebb, ha a Kisfaludy utcában parkoltok és gyalog sétáltok fel a pincéhez.
A bejelentkezéshez itt találtok információt.
7/20
Németh Pince
Egy családi borászat és egy hagyományos pince közel a központhoz, ahol a palackokat kézzel festik, és ahol a kéknyelű és a szürkebarát mellett a juhfarkkal és a budai zölddel is megismerkedhettek. A pince büszkeségei a késői szüretelésű, töppedt szőlőből készült borok és az egyedülálló badacsonyi jégbor.
A nyitvatartásért és a részletekért kattintsatok a borászat Facebook-oldalára!
8/20
Éliás Birtok
Éliás Csaba panorámás borteraszán koccintani egy
budai zöldből vagy egy királyleánykából készült extra brut pezsgővel, az maga a tökély. Itt az olaszrizling, a szürkebarát és a kéknyelű mellett nemzetközi szőlőfajtákból készült tételeket is lehet kóstolni, a borokhoz pedig a régióból származó friss alapanyagokból készült ételeket is lehet rendelni.
9/20
Borbély
A családi birtok ültetvényei a Badacsony, a Gulács, a Csobánc, a Bács és a Tóti-hegy napsütötte lankáin terülnek el. Főként a borvidékre jellemző szőlőfajtákat (olaszrizling, szürkebarát, muscat ottonel, rózsakő, kéknyelű, zeusz stb.) kóstolhatjuk náluk, a frissebb stílustól az egyedi, minerális ízvilágú, tartalmas borokig széles a kínálatuk. Borteraszuk szó szerint a szőlőbirtok közepén található. Érdemes azokra a tételekre utazni, amelyek csak helyben elérhetők.
A borkóstolásról itt találtok részleteket.
10/20
Laposa
A badacsonyi borászatok szerencsés helyzetben vannak a kilátást illetően, de Laposáék birtoka még közülük is kiemelkedik. Itt már le kell győzni némi szintkülönbséget, ha az ember nem e-bike-kal vagy hegyi taxival hódítja meg a hegyoldalt, de a panorámáért és a borokért, egy laza ebédért vagy a behűtött pezsgőért megéri felkapaszkodni ide.
Itt találjátok a részleteket.
11/20
Istvándy
A káptalantóti bázisú Istvándy Birtok kóstolóteraszát egy badacsonyi villa épületében találjátok, ahol a téglapincében a panorámás teraszon is ismerkedhettek a borokkal. Ha kíváncsiak vagytok a kéknyelűre, akkor a legjobb helyen jártok, mert itt az acéltartályban érlelt kéknyelűt és a fajtából készült desszertbort és pezsgőt is kóstolhatjátok, ha pedig a borász, Istvándy Gergő feltűnik, rengeteg sztorit is hallhattok erről a borról és a régi időkről. Be lehet nevezni egy borkészítő workshopra is, ahol házasíthattok, palackozhattok, címkézhettek is.
A Borműhelyről itt találtok részletesebb információt.
12/20
Pláne
50 évvel ezelőtt pont ugyanígy boroztak az emberek itt, a badacsonyi Poharazó teraszán, mint manapság. A Callmeyer Ferenc által tervezett legendás épületben működő borbárban a gyakran változó kínálat egy része kisebb pincészetektől érkezik, és olyan tételeket is tartanak, amelyekkel máshol szinte nem is lehet találkozni. Érdemes rákérdezni a tulajdonos-üzletvezető saját tételeire is.
További információt itt találtok.
15/20
Hable
A 2019-ben újranyílt, 2300 m²-es komplexum a Laposa Birtok központja: nagy kapacitású borüzem, étterem és borbár egyben. Amellett, hogy a borbárban az összes tételüket meg lehet kóstolni, a borkészítés teljes folyamatát is bemutatják az érdeklődőknek.
Itt találtok bővebb információt.
16/20
Imre Borpince
Az Imre család négy nemzedék óta foglalkozik szőlőtermesztéssel a Badacsony és a környező tanúhegyek oldalában. Itt olyan különlegességeket is találtok, mint a jégbor vagy az ürmösbor, és muzeális tételek is előkerülhetnek a pincéből. Présházuk a Badacsony hegyre felvezető turistaút mellett található, nehéz nem betérni ide.
A borkóstolással kapcsolatban itt tudtok információt szerezni.
17/20
villa sa
A svéd Sandahl testvérek 2004-ben fedezték fel a Badacsony értékeit. Csak rajnai rizlinggel foglalkoznak, mégis évjáratonként és évjáraton belül is rendkívül változatosak a boraik a különböző mustfrakciók, a dűlők, az évjárati sajátosságok miatt. A borkóstolókat szakképzett kollégák vezetik, előre egyeztetett időpontban.
A részleteket és az elérhetőséget itt találjátok.
18/20
Domaine Edegger
Ha nem akartok hegyet mászni, de a szép kilátásból és a minőségből nem engedtek, a Római út csendesebb szakaszán található Domaine Edegger ideális választás. A borászatban ötféle fehér- és háromféle vörösbor készül, boraik 2015 óta bió minősítéssel rendelkeznek.
Itt találtok bővebb információt.
19/20
Skiz
Először voltak a borok, aztán egy kis borbár borterasszal, ami szokatlan helyszíne (egy kis falu, Badacsonytördemic főutcája) ellenére hamar népszerű lett a kényelmes bortúrázók és a bringások körében. Sike Balázsék nemrég átköltöztek az egykori Nefelejcs étterem épületébe, ahol melegételeket, kencéket és desszerteket kínálnak a borok mellé. De térjünk vissza a borokhoz: a SkizoBor mellett a Sike Balázs nevével fémjelzett, magasabb kategóriába lépő borokat is érdemes megkóstolni.
Itt találtok információt a nyitvatartásról és az eseményekről.
20/20
Istvándy
Badacsonytomaj és Káptalantóti között félúton, Istvándy Gergőék pincészetének domboldalában nyugágyban és pokrócon is piknikezhettek. Jobbra legelésző szürke marhák, balra szőlőtőkék, előttetek pedig a nagy kékség. Bár nem a Badacsony hegy területén található, és ebből a szempontból kakukktojás a hely, boraival ezer szálon kötődik Badacsonyhoz, már csak a kéknyelű miatt is.
További információt itt találtok.