A Balaton környékén minden településre jut egy látnivaló vagy egy kedves utcarészlet, melynek egyedi hangulata magával ragad. Cikkünkben most az északi part mentén mutatunk 30 úti célt, ahová érdemes ellátogatni. Ezeken a helyeken állatok, izgalmas kiállítások, gyönyörű panoráma, kastélyok és barlangok is várnak.

A Balaton partján és attól kicsit távolabb is rengeteg élményben lehet részünk, amikből most harminc helyet gyűjtöttünk össze. Bár a helyek egész évben várnak bennünket, mindenképp érdemes tájékozódni a pontos nyitva tartásról, több program ugyanis hétvégén vagy előre bejelentkezéssel látogatható.

1. Nádasdy-kastély

A Balatonkenesétől autóval mindössze 20 percre található nádasdladányi Nádasdy-kastély 2021 óta megújult pompájában várja látogatóit. A Tudor-stílusú, neogótikus épületet egyénileg is megnézhetjük, de tárlatvezetésre is van lehetőség. A családi szobrokkal tűzdelt előcsarnok, a kávézó és az ebédlőtér mellett szemügyre vehetjük többek között a nagyszalont, leülhetünk a gróf szerelmének emléket állító íróasztal mellé, de a télikert nyugalma is vár ránk. A biliárdterem és a nők által használt kisszalon a 19. századi kikapcsolódás emlékeit mutatja meg. A kastélyt körülvevő angolparkban több sétautat választhatunk, eljuthatunk a tóhoz, amiben egy kis sziget is helyet kapott.

2. Balaton Csillagvizsgáló

balatonfűzfői csillagvizsgáló igyekszik minél szélesebb körben megismertetni és megszerettetni az emberekkel a csillagászatot, ráadásul 2024 júniusában Kozmikus utazás néven megnyitotta kapuit új programjuk is, melynek során a teremben egyedülálló módon megelevenedik az asztal, és elrepít egy űrsétára. Programjaikra általános és középiskolákat, egyetemistákat, nyugdíjas csoportokat, egyesületeket, alapítványokat, cégeket és baráti köröket is várnak.

3. Várbörtön Látogatóközpont

Időszakos bezárása után megújult formában 2024. április 2-án nyílt meg a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont az Ember a rács mögött című állandó kiállításával. Ez azért is izgalmas, mert a Várbörtön felújítási munkálatai során a régészek rábukkantak a régi tömlöc alapfalaira, így a kiállítás újdonságai között már a feltárt régészeti leletek is szerepelnek. Az interaktív kiállításon megismerhetjük a veszprémi büntetéstörténetet, miközben megismerkedhetünk a korabeli büntetés-végrehajtás szakkifejezéseivel és az elítéltek személyes történeteivel is.

4. Laczkó Dezső Múzeum

Historia est magistra vitae, azaz a történelem az élet tanítómestere. Ennek jegyében szolgálja a köz javát Veszprém vármegye első és legnagyobb múzeuma. Közel félmillió darabos gyűjteményében az érem- és ásványgyűjtői ritkaságoktól a népművészeti cserépcsodákon keresztül a Balaton ihlette költemények kávéfoltos kézirataiig megtalálható itt szinte minden, ami Veszprém. A művelődési gócpont elválaszthatatlan részei a Tűztorony és hazánk első skanzenje, a Bakony Ház. Emlékgép című kiállításuk a város tárgyait és történeteit rendezi az idő mentén.

5. Veszprémi Állatkert

Az állatkertben egész napos programra érdemes készülni, a látnivalók és a hely mérete is hosszabb időtöltésre csábít. A felső, gulya-dombi részen található hazánk egyik legszebb és legnagyobb Afrika-szavanna-kifutója, ahol zebrákat, zsiráfokat, impalákat és egy ötfős szélesszájúorrszarvú-családot láthatunk, a dínóparkban különböző földtörténeti időszakok jellegzetes őslényeivel ismerkedhetünk meg. 2024-ben egy nagymacska-bemutató komplexummal is bővültek a látnivalók, ahol több szintről láthatjuk a szibériai tigrisek, a hópárducok és a kárpáti hiúzok birodalmát.

6. Fenyves Malom

Tamás Péter malomrestaurátor és felesége, Tamás Petra 2019-ben vásárolták meg Veszprém egyetlen épségben megmaradt, működőképes vízimalmát. Céljuk az volt, hogy megmentsék az utókornak, és felújítva, működő malomként mutassák be az érdeklődőknek. Egy interaktív kiállítást is létrehoztak a veszprémi vízimalmok történetéről, amelyek között 700-800 éveseket is találunk. Kipróbálhatjuk a régi eszközöket, őrölhetünk kézi malmokon, megmérhetjük egymást a mázsálón, szitálhatjuk a már megőrölt gabonát, és az őrléstől egészen a sütésig végigkövethetjük a búza útját. A felújított konyhában vagy az udvari kemencében lehetőség van kenyér- és langallósütésre is. A malom történetéről részletesen is írtunk.

7. Művészetek Háza

Veszprém egyik legszebb részén, a várnegyed macskaköves utcáin sétálva, a Tűztorony után találjuk a város fő kulturális helyszínét, a Művészetek Házát, melynek első kiállítótere az egyből a főkapu után nyíló Csikász Galéria. A többi, állandó gyűjteménnyel is rendelkező kiállítótér mellett a galériában kapnak helyet a Művészetek Háza aktuális kiállításai, így egy-egy Balaton-felvidéki kiruccanás előtt érdemes előre tájékozódni, hogy éppen milyen programnak ad helyszínt a 4-5 termes kiállítótér.

WLB-tipp: Ha feltöltődtünk egy itteni kiállítással, az udvarról elérhető egykori várfalról remek kilátás nyílik a városra.

8. Kálvária-domb

A Szent Miklós- vagy Kálvária-domb és az itt futó sétány egy igazi zöldsziget Veszprém szívében. A sétányon kalandozva nemcsak az épületek és a terek között, hanem az időben is utazhatunk, hiszen már az Árpád-korban is hat kisebb település vette körbe a Várhegyet. Az egykori település emlékét őrző Kama-kút (ma Komakút) feletti szikladombon állt a XIII. századi Szent Miklós-plébániatemplom, amely a török időkben elpusztult, a romok fölé pedig 1747-ben egy barokk kálváriát emeltek. A Megyeház tér – Egyetem utca – Erzsébet sétány által határolt terület vidám utcabútorokkal berendezett parkkal, rendezvényterülettel és egy akadálymentes falsétánnyal is gazdagodott.

9. Herendi Porcelanium Látogatóközpont

Majdnem kétszáz éve működik Herenden a világ legnagyobb porcelánmanufaktúrája. A kiállítás a kezdetektől fogva végigkísér a helyi porcelán fordulatos történetén, ami egészen 1826-ig nyúlik vissza. Az üzem mára uralkodók, neves történelmi személyek, vezető üzletemberek, művészek kedvelt márkájává vált. A világ majd minden országában ismert nagyvállalat igazi hungarikum. A Minimanufaktúrában a porcelánkészítés rejtelmeibe pillanthatunk be. A manufaktúra mellett találjuk a Porcelanium Látogatóközpontot a Porcelánművészeti Múzeummal. A kiállítás a herendi porcelánkészítés kezdeti éveitől napjainkig mutatja be a porcelánokat.

10. Brázay park

Az új parkkal Balatonfüred egy hatalmas zöldterületen kínál tökéletes kikapcsolódási pontot mindenkinek. A gyerekek egy izgalmas játszóparkban kalandozhatnak, az idősebbeknek fitneszeszközök állnak rendelkezésre ahhoz, hogy átmozgassák magukat. Padok, hinták és pihenőágyak is segítik a kikapcsolódást, aki pedig a vízpartban gyönyörködne, a stégre is kisétálhat, ahonnan pazar balatoni panoráma tárul elénk. Wesselényi Miklós szobra is megtalálható itt, Párkányi Raab Péter szobrászművész a jelent is belecsempészte az alkotásba: a híres politikus éppen egy napjaink ruhájába öltözött fiatal nőnek nyújtja a kezét.

WLB-tipp: A park közelében a Pazar Coffee finom sütijei és kávéi is jó kiegészítései lehetnek a füredi sétánknak.

11. Modern Műtár

Balatonfüred reformkori városrészének két villaépülete ad otthont a város új kortárs kiállítóterének, a MoMű – Modern Műtárnak. A Szöllősi-Nagy András hidrológus professzor és Nemes Judit festőművész képzőművészeti és fotográfiai gyűjteménye harminc év után került haza Párizsból, így a Vass László Gyűjteménnyel együtt a régióban egy Magyarországon példa nélküli képzőművészeti bázis jön létre. A múzeumi kiállítótermeket könyvtár, történeti adattár és közösségi tér is kiegészíti.

12. Lóczy-barlang

A Balaton világhírű kutatójáról, id. Lóczy Lajosról elnevezett barlang Balatonfüred központjától autóval öt perc alatt, gyalog félórás sétával érhető el, megtekintése érdekes kiegészítője lehet Balaton környéki programunknak. A fokozottan védett barlanghoz a zöld turistajelzés vezet a vasútállomástól és a Jókai-kilátótól. A barlang utcai ruhában, villanyvilágítással és szakszerű vezetéssel látogatható. Megtekintése nagyjából fél órát vesz igénybe, a vezetés díját a belépődíj tartalmazza.

13. Esterházy-kastély Látogatóközpont

Balatonfüred reformkori városrészének ikonikus épületében, az 1400 négyzetméteres Esterházy-kastélyban egy korabeli utazást kísérhetünk végig a nyaralástörténeti kiállításon, de a Tagore sétány elődje és az Anna-bál múltját idéző hangulat is megjelenik a falakon belül. Az épületet úgy sikerült megújítani a látványos installációkkal, hogy közben klasszikus vonásait is megtartották, például a restaurálás során feltárt régi falfestmények is megtalálhatók az egyik teremben. Hatalmas ismeretanyag, látványos installációk és érdekes történetek várnak azokra, akik kíváncsiak a felújított épületre.

14. Katti Zoób Divatmúzeum

Balatonfüred régi villaépületei kocsmaként és annak raktáraként is működtek korábban, mára viszont a divat, a hagyomány, a művészet és a csodálatos anyagok helyszínévé vált. A Katti Zoób jelképesen nyáron, az Anna-bálon nyitotta meg kapuit egy különleges bemutatóval, melynek során a modellek a villa épületét, annak szintjeit járták be. A villa úgy újult meg, hogy eredeti részleteit is megtartották, Zoób Kati jelenleg megtekinthető kiállítása pedig a régi népviseletnek állít emléket, amit az új korok divatjának kombinálásával emel be a mai öltözködésbe, amit a Közös elnevezés is jól kifejez.

15. Vaszary Galéria

A balatonfüredi Vaszary Galéria kiállításain első osztályú képzőművészeti élményekben lehet részünk, ráadásul kutyabarát a hely. Az egykori prímási nyaraló szobáinak kiállítóterekké történt átalakítása óta olyan művészek munkáinak adott otthont, mint például Pablo Picasso, Joan Miró, Robert Capa és Amrita Sérgil. Itt minden megtalálható, ami egy kiállítási központot naggyá tesz: a Vaszary Alkotóműhely nyaranta megtelik a művészet iránt fogékony gyermekekkel, évközben pedig az aktuális kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai programokat kínálnak. Könyvesboltja széles spektrumát mutatja fel a művészeti kiadványoknak, de ne hagyjuk ki a kávézót sem, melynek teraszáról remek panoráma tárul elénk.

16. Tihanyi Bencés Apátság

A néhány éve a kontinens legszebben felújított településének járó Európai Falumegújítási Díjat elnyert Tihany ékköve a bencés apátság, ami a Visszhang-dombról tekint a Belső-tóra és a déli partra. Érdekesség, hogy első nyelvi szórványemlékünk az apátság 1055-ből származó alapítólevele: még I. András alapította, akinek a kriptája ma is megtekinthető az épületben. A királysírok mellett pedig kiállításoknak, koncerteknek és egyéb kultúrprogramoknak is otthont ad az apátság, nem beszélve a barátok által néhány éve átvett szomszédos Rege Cukrászdáról. Az elmúlt években mind az apátsági templom, mind az odavezető lépcső, az apátsági magtár, illetve a Visszahang-domb környezete is megújult.

17. Kossuth-kilátó

Ez a kilátó egyike a régió legrégebbi hasonló építményeinek. Eredetileg 1962-ben épült, és 2015-ben teljesen felújították, illetve átépítették. Tetejéről nem csupán a balatoni panorámában gyönyörködhetünk, de megcsodálhatjuk a Dél-Bakonyt is. A Halom-hegy lábától kényelmes sétával juthatunk fel a csúcsra, s útközben végigjárhatjuk Vulkán tanösvényt, melynek során nemcsak a környék és a hegy történetét ismerhetjük meg, de rövid kitérő erejéig bemehetünk az egykori kráterbe is.

18. Kaáli Autó-Motor Múzeum

Kaáli Nagy Géza professzornak régi álma valósult meg, amikor Dörgicsén megnyitotta múzeumát. Az ország legnagyobb járműgyűjteményében magyar gyártmányú motorbiciklik és gépkocsik vannak, olyan ritkaságokkal, mint például egy 1936-os BSA Empire Star, amivel Szent-Györgyi Albert körbemotorozta fél Európát. Rolls-Royce Silver Shadow, Aston Martin V8, Cadillac 62, Ferrari 208 GT4 és rengeteg más üzemképes és felújított járműkülönlegesség sorakozik egymás mellett, a korhű gyorsétteremben pedig egy zenegép, egy Coca-Cola-automata és régi bútorok kaptak helyet. Érdemes előre bejelentkezni, a hétvégi nyitvatartás miatt a naptár hamar megtelik.

19. Emberi komédia

Veszprémi Imre acélból és mészkőből készült szoborcsoportjának alakjai a Kővágóörs melletti Kornyi-tó partján állnak, és 1986 óta lakói a tájnak. Az emberszerű, 2-3 méteres figurák leginkább valamilyen posztapokaliptikus őrszemekre emlékeztetnek, akik a domb tetejéről figyelik a Káli-medencét. A szobrok 2023-ban egy káptalantóti szobrász műhelyében pihentek és újultak meg Bodor István restaurátor munkájának köszönhetően, így visszanyerték eredeti állapotukat.

20. Salföldi Major

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Természetvédelmi Majorjában minden az állatokról, különösen a lovakról szól. Van itt tereplovaglás, hintózás, csikósbemutató, lovas szánkózás és pónilovagoltatás is. Akiknek ez nem lenne elég, őshonos magyar háziállatfajtákat, racka juhot, bivalyt, szürke marhát, baromfit, pásztorkutyákat is láthatnak teljes életnagyságban. A major a Nemzeti Park információs és idegenforgalmi központja is egyben. Nagyszerű kiindulópont gyalogosan, kerékpárral, lóháton, esetleg lovas kocsival bejárni a Káli-medence természeti értékeit, különös tekintettel a Hegyestűre, a kőtengerekre vagy a Salföld községtől délre fekvő, az erdőben megbúvó páloskolostor-romra.

21. Folly Arborétum

Ha több száz éves fák alatt romantikáznánk vagy lazulnánk, miközben a poharunkat pörgetjük és a csillogó vizet bámuljuk, egyértelműen a hegytől kicsit távolabb eső Badacsonyörsöt kell megcélozni. A Folly évről évre épül és szépül, borai számos versenyen kiválóan szerepeltek, valamint a gasztronómiában is magasabb szintre lépett. Egy olyan hely, amely egyszerre őrzi a múlt emlékeit, annak értékeit, miközben hozza azt, ami egy XXI. századi helytől elvárható, figyelve arra, hogy ne lépje át a fenntarthatóság és a szerethetőség határait. Ha csak azért jövünk, hogy lazítsunk és élvezzük a táj szépségét, vagy továbbmegyünk, és ennénk vagy innánk valami finomat, vagy akár egy extra program a cél, egy biztos, a Folly Arborétum teljesen elvarázsol majd!

22. Rózsakő

A badacsonyi Rózsakő a legromantikusabb helyek egyike a Balaton környékén. A Kisfaludy-ház felett található bazalttömböt nevezik így, nevét pedig Szegedy Rózáról kapta, aki a kérdéses legenda szerint gyakran üldögélt rajta férjével, a költő Kisfaludy Sándorral. Valószínűleg innen ered, hogy ha két fiatal egymás kezét fogva ráül, háttal a tónak, akkor még abban az évben eljegyzik egymást. Mások szerint már az is bőven elég, ha a lány ül a kőre, háttal a tónak, a szerelmesére gondol és felsóhajt. „Akire gondol, annak a szíve érte fog dobogni” – mondják.

23. Tapolcai-tavasbarlang

Romantikus randihelyszínnek és családi csónakázáshoz is tökéletes program a megújult Tapolcai-tavasbarlang. A barlangot 1903-ban fedezték fel, kútásás közben, majd tíz évvel később megnyitották a látogatók előtt is. Érdekessége, hogy ez az egyetlen barlang az országban, melyet csónakkal járhatunk körbe. A lassan tízéves látogatóközpont a ma már elvárt interaktív élményt kínálja a barlangba érkezőknek. A fogadóépületben egy, a karsztvidékeket bemutató kiállítást nézhetünk meg, emellett tíz terembe látogathatunk el, köztük a „kőtapogatóba”, illetve a kúszóbarlangban is kipróbálhatjuk magunkat.

24. Malom-tó

Tapolca egyik fő látnivalója, a Malom-tó a Tapolca-patak duzzasztásával jött létre. Közvetlenül a tó mellett – amelyet egyébként Nagy- vagy Felső-tónak is neveznek – található a Kis- vagy Alsó-tó, amit egy másik malom miatt alakítottak ki. Környékét a malom és számos más régi épület teszi hangulatossá, éttermekkel, bárokkal, hotelekkel és a víz fölé terebélyesedő hatalmas fákkal. Itt szervezik minden évben a Tapolcai Pisztráng és Borfesztivált is. Vize összeköttetésben van a tavasbarlanggal, és nagyjából mindig 18 °C-os, így télen sem fagy be, és a gőzölgő vízfelület gyönyörű látványt nyújt.

WLB-tipp: A közelben található a Rózy kávézó, ahol finom sütiket és kávét, a mögötte lévő gasztroudvaron pedig langallót, Nutellával töltött, gyümölcsös croffle-t és többféle halat is kapunk.

25. Szigliget vára

A Balaton inkább a kápolnáké, a kilátóké és a templomoké, mint a váraké, így Szigliget vára különleges szerepet tölt be, nem véletlenül érdemelte ki „a Balaton vára” címet. Jelenleg ez a Balaton partjának egyetlen látogatható vára, ahol egész évben koncertekkel, kiállításokkal, interaktív programokkal várják mindazokat, akik felsétálnak a 750 éves erődítményhez. Érdemes még megnézni a barokk konyhát, a Várkápolnát és az Ófaluban látható fegyverkiállítást is.

WLB-tipp: A Várkávézóban érdemes egy finom kávéval zárni a napot a várhegy lábánál, vagy betérni a Szigliget Várudvarba, ahol a remek ételek mellett egyéb programok is várnak ránk.

26. Festetics Imre Élményközpont

A közkeletű megmondás szerint a „mai gyerekek” már csak képen látnak háziállatokat. Ebből a vélekedésből született meg Keszthely és Gyenesdiás határában a Festetics Imre Élménypark. Az állatpark létrehozói a Magyarországon honos háziasított állatokat terelték egy akolba, így aztán itt zsiráfot és más egzotikus élőlényeket ne keress! A karámokban kecskék, juhok, tehenek és tyúkok várják a kíváncsi mai és nem mai gyerekeket. A Festetics Imre Élményközpont három egységből áll, ezek a Természet Háza Interaktív Látogatóközpont, az őshonos háziállatokat bemutató Falusi udvar és az Állatpark, a látogatható vadfarm.

27. Helikon park

A Helikon park mintegy 17 hektáros területével Keszthely legnagyobb zöldterülete. A fő sétányon óriás platánfák szegélyezik utunkat, de található itt gesztenye, bükk, hárs, cseresznye, szomorúfűz és tölgy, valamint a tűlevelűek közül tuja, fenyő és közönséges mocsári ciprus is. A Helikoni Ünnepségek emlékére a parkban 1921-ben kupolás emlékművet állítottak, de megtaláljuk itt Kitaibel Pál botanikus, Cholnoky Jenő földrajztudós szobrát, valamint Herman Ottó emlékoszlopát is. Sőt, a gyerekek örömére már növény- és állatfigurákból épült játszótér is van a területen, és a futók is előszeretettel látogatják, a kiépített futópályának köszönhetően.

28. Festetics-kastély

A keszthelyi Festetics-kastély az ország harmadik legnagyobb kastélya, egyben a leglátogatottabb is. A barokk kastély építését 1745-ben kezdték meg, de ezt több nagyszabású át- és hozzáépítés követte. A kastély ma is tiszteletet parancsoló, ugyanakkor remek kikapcsolódást nyújtó parkja természetvédelmi terület franciakerttel, angolparkkal, az időben visszarepítő szökőkutakkal és szobrokkal, valamint pálmaházzal és madárparkkal. A Helikon Kastélymúzeumban a főúri életformáról szóló kiállítás tekinthető meg, de sok érdekességet ígér a főúri enteriőr- és hintókiállítás is. Emellett olyan kincsek várják az ideérkezőket, mint a titkos ajtóval rendelkező könyvtárszoba. De ha túl sok a bársony, az arany és a cirádás faberakás, akkor kóstolhatunk az ország legjobb boraiból is a pincében lévő Balatoni Borok Házában.

29. Balatoni Múzeum

A Balatoni Múzeum a tó „hivatalos” múzeuma, ezért a Keszthely főterétől három perc sétára lévő tárlókban az aranykincsektől a kipreparált sült hekkig minden van, amihez a Balatonnak köze volt az elmúlt 15 ezer évben. Néprajzi látványtár, balatoni élővilág, várak, sport, turizmus, és a Balaton és az ember témáját is megismerhetjük. Ha rossz osztálykirándulási emlékek fognának el, ne forduljunk vissza, ugyanis a múzeum az elmúlt években leporolta a kiállítást, amit az interaktív, nyomkodható, tapogatható elektronikán kívül kreatív ötletek tesznek izgalmassá.

30. Tavirózsa tanösvény és lombkorona-kilátó

Ha a teljesítmény és a szintkülönbségek helyett egy könnyű, lassú sétára vágyunk, érdemes felkeresni a Hévíz központjából könnyen megközelíthető, 2,2 kilométer hosszú tanösvényt. Még túrabakancs sem kell hozzá, mégis olyan közel érezhetjük magunkat a természet csodáihoz, mintha egy erdő közepén haladnánk. A Tavirózsa tanösvény bejárása egy meditatív séta a világon egyedülálló termáltó véderdejében. A fő látványosság a 15 méter magas lombkorona-megfigyelő kilátó, ahonnan szemügyre vehetjük a különleges erdő lombkoronaszintjét és a tó környékét.

(Borítókép: Kiripolszky Csongor - We Love Balaton)

Címkék