2023. november 21., 12:48
A Tagore sétányt mindenki ismeri, de ki volt Tagore?
A névadó Rabindranáth Tagore Nobel-díjas indiai költő, festő és polihisztor, aki – bár nem tervezte – 1926-ban járt Balatonfüreden.
A névadó Rabindranáth Tagore Nobel-díjas indiai költő, festő és polihisztor, aki – bár nem tervezte – 1926-ban járt Balatonfüreden.
A Szent Miklós- vagy Kálvária-domb és az itt futó sétány igazi zöld sziget Veszprém szívében. A környék vidám utcabútorokkal berendezett parkkal és egy akadálymentes falsétánnyal is gazdagodott.
A Visszhang-dombtól egészen a Tihanyi Apátságig tartó sétaútvonal az elmúlt években teljesen megújult, és több pontjáról is mesés panoráma nyílik a Balatonra.
Bár eredetileg nem a szerelmet jelképezi, a 2012-ben pálkövei vörös homokkőből emelt Balaton szíve szobor az egyik legromantikusabb helyszín a tónál.
A Tihanyi Apátság egykori birtokai jelentős területen helyezkednek el. Ehhez tartozott a Belső-tó partjánál, a Levendula Ház közelében található, az 1830-as években épült majorság.
Századfordulós villák előtt, fák árnyékában tekinthetünk le a fonyódi löszfal tetejéről a Badacsonyra, a Tóti-hegyre, a Csobáncra és a többi tanúhegyre.
A balatonfüredi Vitorlás téren álló Bujtor István-szobor Farkas Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása, a színészlegenda születésének 71. évfordulójára készült.
Lugossy László szobrászművész és Csik Richárd képzőművész több kavicsfogú álteknős tematikájú szobrát is megtaláljuk Veszprém több helyszínén.
Veszprém egyetlen épségben megmaradt, működőképes vízimalmában egy interaktív kiállítást láthatunk, kipróbálhatjuk a régi szerszámokat és végigkövethetjük a búza útját az őrléstől a sütésig.
A mintegy 22 méter magas óriáskerékről páratlan kilátás nyílik a környékre és az északi partra is, amelyet 3 körön keresztül élvezhetünk.
A déli part rejtett látnivalóját azontúl, hogy már körbe is sétálhatjuk, a legszebb részén kialakított padokon ülve bármeddig csodálhatjuk az elénk táruló panorámát.
Varjas Judit munkája, a Halas Lépcső Tapolca kihagyhatatlan látnivalója lett az elmúlt években. A Malom-tónál 27 lépcsőfokra 2 színes koi pontyot, tavirózsákat és vízi növényeket festett a művész.
A 2020 májusában készült Gombóc Artúr miniszobrot gerilla módon helyezte ki Kolodko Mihály, és azóta is rengetegen a csodájára járnak, közkedvelt fotóspont Tihanyban.
A Lelle Eye-on, vagyis a balatonlellei óriáskeréken mintegy 30 méteres magasságból
A Thury-vár legrégebbi része az 1300-as évek végén készült el reneszánsz stílusban, de többször átépítették az évszázadok folyamán.
A ma már használaton kívüli bányaudvarokban különleges alakzatok mesélnek a terület geológiai múltjáról. Összegyűjtöttünk néhány, egykori bányák területén haladó útvonalat a Balaton környékéről.
Megnéztük, milyen lehetett a kilátás a XIV. században, és virtuális ásatáson is részt vettünk.
A Talabér- , vagy más néven Osvald–Bujtor-féle vízimalom Gyenesdiás egyik rejtett kincse a 71-es út közvetlen közelében
Keszthely központjában, a móló és a Balaton Szálló között találjuk az 50 méter magas Óriáskereket. A nevezetesség egyszerre 180 fő befogadására képes, a balatoni turisták népszerű célpontja.
Aszófőt Balatonfüreddel összekötő felső út és a vasúti vágányok közötti részen található a V örösmáli-dűlőnek elnevezett terület
A balatonberényi Csicsergő-szigeten adtak át egy új, 9 méteres kilátót, a Madárlest.
A korábban bemutatott malmokról láthattok most egy képválogatást az örvényesi vízimalomtól kezdve a kapolcsi Falumalomtól át egészen a legutóbb megújult gyenesdiási ás veszprémi malomig.
A végéhez közeledik az apátság külső tereinek renoválása, és jelenleg is tart az épületegyüttes tetőszerkezetének felújítása. A múzeum, a galéria és a múzeumshop már elkészült.
A „Sümegi Szuper Lépcső” amellett, hogy dúskál a várostörténeti jelképekben, Szuper Gyula helyi műszerész, kerékpárjavító mester előtt tiszteleg.