Ma 260 éve született Tapolcán Batsányi János, a magyar felvilágosodás korának kiemelkedő költője és tudósa, nyelvújító, a Magyar Museum című folyóirat társalapítója. Három olyan helyet mutatunk be, amely őrzi A franciaországi változásokra című vers szerzőjének emlékét a Balatonnál.

1/3

Batsányi

A költő nevét viselő kilátó a balatongyöröki Pap-hegy csúcsán, a 448 méter magas Boncsostetőn található, ahonnan páratlan panoráma nyílik a Balaton-felvidékre. A 2014-ben újjáépített, három szintes építményből Szigliget, a Szent György-hegy, a Gulács és a Badacsony panorámája tárul elénk, és akár át is lehet integetni a közeli Bél Mátyás-kilátóba

A Batsányi-kilátó Balatongyörök felől S, S+, majd S háromszög turistajelzést követve közelíthető meg. A környéken több helyen is nagyon magasból nézhetitek meg a Balatont, a már említett Bél Mátyás-kilátón kívül Padkűi kilátóból és a Szépkilátóból.

2/3

Batsányi-emlékszoba

A Batsányi Jánosnak szentelt emlékszobát a tapolcai Városi Múzeumban, a volt kántortanítói szobában ­rendezték be, az épület ugyanis korábban iskolának adott otthont, a költő pedig itt volt az 1770-es évek elején kisdiák. A kiállításon láthatjátok Batsányi János 1827-es kiadású, Pesten megjelent verseskötetének eredetijét, az 1795-ben latin nyelven Sententiae címmel kiadott, a Martinovics-összeesküvésben részt vevők vádiratát is.

Nyitvatartás: szeptember 1. és április 30. között k-szo, 10-16 óráig, május 1. és augusztus 31. között: k-szo: 10-17 óráig. Itt találtok további információt a kiállításról.

3/3

Batsányi szobra a Malom-tónál

A tapolcai Malom-tó sétányán, a költő szülőházának közelében áll az egész alakos bronzszobor, Segesdy György szobrászművész alkotását 1960-ban avatták fel. Érdemes elsétálni a költő felesége, Baumberg Gabriella szobrához is, ami innen kb 100 méterre, az Alsó-tónál található. Batsányi egy bécsi estélyen, 1799-ben ismerkedett meg Baumberg Gabriellával, a bécsi Szapphóval, a 33 éves, ünnepelt költőnővel, akinek néhány versét Wolfgang Amadeus Mozart és Franz Schubert is megzenésítette.

Batsányi akkor a Martinovics-mozgalomban való részvétel vádja miatt a börtönt is megjárta, bankhivatalnokként dolgozott, szegényes körülmények között élt, ezért csak hat évvel később, előléptetése után tudott stabil anyagi hátteret biztosítani a házassághoz. Batsányi fontosnak tartotta felesége karrierjét, kiadta két kötetét is. A történetükről itt írtunk bővebben.

A fentieken kívül még néhány emléktábla és egy sírhely is őrzi a költő emlékét. Batsányi János emléktáblája Tapolcán, a Batsányi u. 12. számú ház falán látható (a költő szülőháza ennek az épületnek a helyén állt.)  Veszprémben, a volt piarista gimnázium (Vár utca 35.) homlokzatán szintén domborműves emléktábla őrzi a költő emlékét, 1776-1779 között ennek az iskolának a növendéke volt. Batsányi János és felesége, Baumberg Gabriella sírja a tapolcai temetőben látható.

Címkék