Március 11-én az operatív törzs veszélyhelyzetet jelentett be Magyarországon a koronavírus terjedése miatt. Az intézkedések a balatoni életet és programokat is érintik. Összeszedtük a változásokat, cikkünk folyamatosan frissül.
A koronavírus terjedése miatt március 11-én elrendelt veszélyhelyzettől Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatta az embereket az operatív törzs sajtótájékoztatóján, és a veszélyhelyzetről szóló kormányrendelet a Magyar Közlönyben is megjelent. A legfontosabb intézkedések:
- Beltéri helyek nyitvatartását korlátozták vagy tiltották meg. Ez nem vonatkozik a munkahelyekre és bevásárlóközpontokra, de a mozik és a színházak előadásaira igen. Az iskolákat és egyetemeket is bezárták később.
- Március 16-án a kormány betiltotta a nyilvános rendezvényeket, bezárja a mozikat, szórakozóhelyeket (valamint az iskolákat), az éttermek csak 15 óráig tarthattak nyitva (ez már csak Budapestre és Pest megyére érvényes). Az országhatárokat is lezárták a személyforgalom előtt.
- Március 28-tól között részleges kijárási korlátozás lépett életbe: csak munkavégzés vagy alapvető szükségletek ellátása céljából lehetett elhagyni a tartózkodási vagy lakhelyet. Nyilvános helyeken másfél méteres távolságot kell tartani egymástól, a szabályokat be nem tartók 5000 és 500 ezer forint közötti bírságot kaphatnak.
- Április 30-án bejelentették, hogy a vidéki éttermek és vendéglátóhelyek teraszai kinyithatnak, ellenben augusztus 15-ig nem lehetnek 500 főnél nagyobb rendezvények vidéken. Később annyiban pontosítottak, hogy 500 fő alattiakat sem lehet megrendezni, magyarul minden rendezvényt töröltek a főszezonra.
- Vidéken ezen felül a szabadtéri múzeumok, állatkertek és strandok is kinyithattak.
Mit jelent ez a Balatonnál?
A LEGFONTOSABB AZ, HOGY AZ ADATBÁZISUNKBAN MINDEN HELYSZÍNT ÉS PROGRAMOT NEM TUDUNK ÁTÍRNI ÉS FOLYAMATOSAN MONITOROZNI, EZÉRT ARRA KÉRÜNK TITEKET, A NYITVATARTÁSOK ÉS ELMARADÁSOK ÜGYÉBEN AZ ADOTT HELY VAGY PROGRAM FACEBOOK- VAGY WEBOLDALÁT IS NÉZZÉTEK ÁT TÜZETESEN.
Az intézkedéscsomag azt jelenti, hogy a programok elsöprő többsége elmarad, a kulturális intézmények (múzeumok, galériák, kastélyok, látogatóközpontok stb.) bezártak. Ami biztosan elmarad és amit eltolnak (zárójelben az új dátum; a listát mostantól folyamatosan frissítjük):
- A veszprémi Expresszó Klub valamennyi tervezett eseménye,
- a veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtár minden rendezvénye,
- a Veszprémi Petőfi Színház és a Pannon Várszínház előadásai (utóbbié április 15-ig),
- a IV. Tapolca Expo (március 13-15.),
- a Füredi Tavaszi Fesztivál (március 13-15.)
- az I. Marha-Jó Gasztrofesztivál Balatonmáriafürdőn (március 14-ről május 9-re tolják),
- a Tavaszváró Veszprém Séta (március 14.),
- a Gasztrohegy/13. • Húshagyó kedv és a Gasztrohegy/14. • Füstölgés Badacsonyban (március 14. és április 4.),
- a keszthelyi Helikon Kastély március 15-i, valamint az ez utáni, 100 fő feletti rendezvényei, kiállításai,
- a települések március 15-i megemlékezései,
- a VI. Knauf Tihanyi Félmaraton (március 21., őszre tolták),
- a Gasztropiknik köveskáli eseménye (március 21.),
- a X. Akali Bor Napja Mandulavirágzáskor (április 4.),
- a BRM 200 - Balaton kerülés 2020, kerékpáros teljesítménytúra (április 4.),
- a VIII. Magyar GyapjúFesztivál, Taliándörögd (április 18.),
- a III. Kishegyi Kortyok és Falatok, Balatonlelle-Kishegy (április 18.),
- a BalatonBor Premier a badacsonyi Hableányban (április 25.),
- az Örvényeshegy Piknik (május 22-24.)
- II. Bondoró Utcaszínház Fesztivál Kapolcson (május 29.-június 1-ről áttették augusztus 28-30-ra).
- az NN Ultrabalaton (májusról október 1-4-re tolták),
- a Klassz a pARTon koncertjei, rendezvényei (augusztus 15-ig biztosan nem rendezik meg őket),
- a Szent György-hegy Hajnalig (június 6.),
- a Nemzeti Regatta – Magyarország Településeinek Vitorlás Fesztiválja Siófokon (június 6-7.),
- a 21. Harley Davidson Open Road Fest Alsóörsön (június 10-14., várhatóan nem törölve, csak halasztva),
- a Somlói Éjszakai Pincetúra (június 19-21.),
- az 52. Kékszalag Nagydíj (július 2-4. helyett később rendezik),
- a Balaton-átevezés 2020 (július 4-ről augusztus 8-ra rakták),
- a Balaton Sound Zamárdiban (július 8-12.),
- a VeszprémFest (július 14-18.),
- a 30. Művészetek Völgye (július 17-26.)
- a Babel Sound Balatonbogláron (július 20-26.)
- a Paloznaki Jazzpiknik (július 30-augusztus 1. helyett augusztus 20-22-re tették át).
Ha tudtok még elmaradó rendezvényről, írjatok róla az info@welovebalaton.hu-ra!
Elmaradnak a színházak előadásai is, és a szórakozóhelyekre is vonatkozik a tilalom. A templomi miséket, istentiszteleteket is felfüggesztette a katolikus és az evangélikus felekezet is. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park is közölte, hogy a barlangjaik látogatását felfüggesztik. Az április 30-án bejelentett új rendelkezések mindezt felülírhatják, hisz a szabadtéri fürdőhelyek, strandok, az állatkertek és a szabadtéri múzeumok is kinyithatnak május 3. után.
Az is eldőlt, hogy nem tartják meg a Balatont is érintő Giro d'Italia kerékpárversenyt, ami a vírus gócpontjában, Olaszországban folytatódott volna a magyar rajt után (még az olasz szakaszok is kérdésesek).
Aki nem bír meglenni kultúra nélkül, annak érdemes figyelni, hol melyik intézmény teszi online hozzáférhetővé előadásait vagy gyűjteményét. Meleg szívvel ajánljuk az Élő közvetítések koronavírus idején Facebook-csoportot.
A március 15-i hétvégén még sok vendéglátóhely kinyitott - a felelősségteljesebbek létszámkorláttal -, de előbb délután 3-ban szabták meg a maximális nyitvatartást, majd elrendelték a helyek voltaképpeni bezárását. Ezt követte a május első hetétől esedékes újranyitás. A bezárás így sem volt teljes: jelentkeztünk egy olyan cikkel, ami összeszedi azokat a helyeket, amik vállalnak házhoz szállítást, de a kiszállító borászatokat is egybe gyűjtöttük.
Miért van szükség ezekre az intézkedésekre?
Ugyan keringenek az interneten írások arról, hogy a hagyományos influenza mennyivel halálosabb és veszélyesebb, a koronavírust abszolút nem szabad leírni, főleg gyors terjedése miatt. Ami igazán veszélyes lehet, hogyha nagy tömegek egyszerre betegednek le, és az egészségügyi rendszer túlterhelődik, akkor az esetek zömét egy idő után a legheroikusabb küzdelemmel se tudják ellátni az orvosok és ápolók. Ez részben úgy kerülhető el, ha a lakosság nem hirtelen, egyszerre fertőződik meg, hanem lassítják a vírus terjedését. Például azzal, hogy a sok embert megmozgató rendezvényeket lefújják, a lakosok mozgását korlátozzák, akár hetekre.
Bővebb információt a járványról a Koronavirus.gov.hu oldalon találsz.