A hosszú hétvégén újra a legszebb arcát mutatja az ősz, így érdemes túrabakancsot húzni, és felfedezni a környékbeli őszi erdők színkavalkádját és azokat a helyeket, ahol a panorámás magaslatokról elénk tárul az őszi párában úszó Balaton látványa. Öt olyan izgalmas tanösvényt ajánlunk, ahol a sárguló lombok mellett lenyűgöző geológiai formák, apró tavak és szép kilátás várnak.
1/5
Buruczky Ferenc tanösvény
A Nagygörbőről és a vindornyaszőlősi bazaltbányától is elérhető útvonal a Kovácsi-hegy legszebb részeire vezet, a tízállomásos sziklaösvényt Zala megye hét csodájának egyikévé nyilvánították. A 8 kilométeres útvonalleglátványosabb része a Bazaltutcának nevezett szakasz, amely 15 méter magas bazaltoszlopok között halad. Lefelé is érdemes figyelni: az „utcában” több helyen hasadékokkal lehet találkozni, amelyek közül a legismertebb a Vadlány-lik nevű üreg. A vörösbe és barnába öltözött fák pedig a szokásosnál is misztikusabb hangulatot kölcsönöznek a helynek.
Itt írtunk részletesen a Kovácsi-hegyet is érintő túránkról.
2/5
Boros Ádám tanösvény
A Fekete-hegy nem egyetlen „csúcs”, hanem egy különleges vulkáni komplexum, a Bakony–Balaton-felvidéki Vulkáni Területen az egyik legnagyobb kiterjedésű vulkáni képződmény (kb. 12 négyzetkilométeres), Szentbékkállától Kapolcsig húzódik. A „platón” található Eötvös Károly-kilátó gyönyörű kilátást nyújt.
A kilátótól induló, a fennsíkon haladó, 5 km hosszú Boros Ádám tanösvényen olyan sekély, változó vízállású kis tavak mellett haladunk el, amelyek keletkezése a mai napig rejtély. Összesen hat információs tábla mesél a Fekete-hegy geológiai jellemzőiről és az élőhelyről. Sok érdekességet tudhattok meg a hegy vulkanizmusának történetéről, a jellemző védett fajokról, a sziklagyepek növényzetéről és a hajdani úszólápról, és az időszakosan csörgedező ér élővilágáról. A különleges tájat az ún. legelőerdőkből kialakult erdők és a becserjésedett fás legelők uralják.
A tanösvényről itt találtok részleteket.
3/5
Lóczy-gejzír tanösvény
A Tihanyi-félszigeten szinte minden lépésnél történelmi emlékekbe vagy kevés helyen látható geológiai csodákba botlunk. A híres forráskúpok a törésvonalak mentén, évmilliókkal ezelőtt, csoportosan vagy magányosan felszínre bukkant hévforrások „művei”: a hirtelen lehűlt vízben helyben csapódott ki az oltottmész- és a kovatartalom, ami fokozatosan magasította a kúpot.
A Sajkod közelében található apáti templomromtól induló, zöld T-vel jelölt Lóczy Lajos tanösvény 18 km hosszú, de számos helyen be lehet csatlakozni az Apáti-hegyen, a Nyereg-hegyen és a csodás őszi panorámát nyújtó Csúcs-hegyen át a félsziget déli részére vezető útvonalra. Továbbhaladva megcsodálhatjátok a Gejzírmezőt, majd a Kiserdő-tető és a Barátlakások érintésével éritek el a tanösvény végét, a tihanyi hajóállomást.
4/5
Koloska-völgyi tanösvény
Könnyen megközelíthető, változatos és az útvonal önmagába tér vissza – a Balatonfüred közelében található Koloska-völgy nem véletlenül az egyik legnépszerűbb kirándulóhely a Balaton-felvidéken. A város feletti fennsíkot jellegzetes szubmediterrán karszterdő borítja, a mészkőhegyekbe vájt völgyekben pedig kis patakok csörgedeznek. A helyi élővilág sajátosságait bemutató tanösvényen haladva az ősszel vörösben pompázó cserszömörcékben is gyönyörködhettek, és olyan nevezetsségeket is láthattok, mint a Jókai-kilátó, aKoloska-völgyi Vadaspark, és a Lóczy-barlang.
5/5
Ámos-hegyi pihenőerdő, tanösvény és kilátó
Az 525 méteres eplényi Ámos-hegy – és a hozzá tartozó pihenőerdő – területén többnyire bükk- és juharfák, illetve vörösfenyők között visz az út, és énekesmadarak szolgáltatják a háttérzenét. Sőt, ha elég csendesek és türelmesek vagyunk, akkor őzet, szarvast vagy vaddisznót is láthatunk.
A területen két tanösvény kígyózik 3,6, illetve 4,2 kilométer hosszan. Az állomások információkat nyújtanak a táj földrajzáról, a jellemző növény- és állatfajokról, valamint az erdő-, a vad- és a vízgazdálkodásról. Lehet még libegőzni és biciklizni is, de érdemes felkapaszkodni a kilátóba, ahonnan jó időben látszik a Balaton, na, meg a bakonyi dombok és falvak.