Bazaltorgonák, kőfolyások és szurdokok mesélnek a környék földtörténeti múltjáról, de vannak olyan helyek is, amelyek a bányászat miatt betekintést engednek a tűzhányók egykori "magánéletébe".
Zalahaláp kanyargós utcáin a szőlőművelés és a település látképét is meghatározó bazaltbányászat emlékei találkoznak, a balatoni mitológia alakjait és a jelent különleges szobrok kötik össze.
Idén nyártól már két olyan kilátót is felkereshetünk a Balatonnál, ahol a szokásosnál hosszabb szakaszon barangolhatunk a magasban, mindezt az erdők lombkoronaszintjén.
A véget nem érő strandolást néha felválthatjuk a Balatonnál egy-egy izgalmas vizes játszótérrel is, ahol a mozgás és a kalandok közepette azért hűsölhetnek is a kicsik és nagyok egyaránt.
A ma már használaton kívüli bányaudvarokban különleges alakzatok mesélnek a terület geológiai múltjáról. Összegyűjtöttünk néhány, egykori bányák területén haladó útvonalat a Balaton környékéről.
Nádfedeles parasztházak és műemlék épületek között sétálhatunk, furcsa nevű „hegyeit” meghódítva kápolnákat és romokat láthatunk. Összegyűjtöttük, miért érdemes ősszel is eljönni Szigligetre.
A Talabér-, illetve Osvald–Bujtor-féle malomként is ismert műemlékben ma pékmúzeum és herbárium működik, kertjében pedig illatos gyógynövények között sétálhatunk.
Van egy különleges tanösvény Felsőörsön, ami a település központjából az erdőn és egy völgyön át vezet, és amelynek minden állomásán egy kinyitható meseláda található.
A Tavirózsa tanösvény bejárása egy meditatív séta a világon egyedülálló hévízi termáltó véderdejében. Fotósunk drónnal is megörökítette a zöld ezer árnyalatát és a lombkorona felett vezető sétányt.
Négy QR-kódos táblával gazdagodott a badacsonyi Tűzgyűrű tanösvény a La Téne Desszertműhely és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park együttműködésnek köszönhetően.