„Aki libát nem eszik, egész évben éhezik” – tartja a mondás, így több helyet is ajánlunk, ahol libás ételeket kóstolhatunk Márton-nap környékén, illetve egyéb programokkal is készülnek a Balaton északi és déli partján.

Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, nem véletlen, hogy lakomák is kapcsolódnak ehhez az időszakhoz. A hiedelem szerint aki Márton napján nem eszik libát, egész jövő évben éhezni fog, így ajánlunk néhány helyet, ahol kiváló libás fogások várnak, több helyszínen már újborokat is kóstolhatunk, vagy programokkal várnak.

Márton-napi libalakoma és tobozszüret a Folly Arborétumban

A november a Folly Arborétumban a libákról és a tobozokról szól. Előbbit megehetjük, utóbbiakat leszüretelhetjük, és mindkettő esemény köré remek programokat szerveznek. November 15-én napközben tobozszüretet tartanak. A hagyományos tobozszüreten cédrusokról, ciprusokról is betakarítják a megérett tobozokat, a program leglátványosabb része pedig kétségkívül az óriástobozú fenyő hatalmas tobozainak alpintechnikával történő szürete, ahová ingyenes kerti sétát indítanak. A gyerekeket és családokat traktortúrára, játékos pecsétgyűjtésre hívják az őszi díszekbe öltözött kertben, és tobozkiállításuk is izgalmas kikapcsolódást ígér. A jubileumi évet lezáró eseményen a 120 éves születésnap alkalmából a látogatókkal közösen fát ültetnek. Este pedig Márton-napi libalakomára várják a vendégeket, ez utóbbihoz november 8-án is csatlakozhatunk. 18 órától izgalmas menüsort és kitűnő Folly borokat kínálnak a vendégeknek, akiknek a libaerőleves mellett omlós és illatos libacombot is felszolgálnak sütőtök és kelbimbó társaságában, az estét meg egy mesés crème brûlée-vel zárhatjuk a nem mindennapi borvacsorán. Az arborétumot mi is bejártuk, itt írtunk róla részletesebben.

További részletek itt.

Márton-napi menüsor a Port étteremben

A Port étterem&panzió**** már több mint 10 éve a déli part, azon belül Balatonmáriafürdő kedvence, sőt szeptemberben két séfsapkás Gault&Millau-minősítést is nyertek. Itt alapvető a vendégekre való maximális odafigyelés, és a konyha is igen kreatív, nemcsak az ételek tekintetében, hanem a tálalás is elvarázsol. Ősszel is jó időzni a csodás télikertben, ahonnan rálátunk a kikötőre és az odavezető sétányra is. Az alapanyagok nagy része a környékről érkezik, a magyaros és a házias ízek dominálnak az étlapon. Berki Zsolt séf novemberben is kitesz magáért, hiszen november 14. és 16. között Márton-napi menüsorral készül. Előételként libamájat kóstolhatunk cékla és körte társaságában. A főétel konfitált libacomb lesz szegfűszegjus-vel, lila káposztás rétessel, gesztenyés pirított burgonyával és csicsókával, illetve lúdlábdesszerttel zárhatjuk az estét. Mellé újborokat is kóstolhatunk, a Bujdosó Libás és a Bujdosó Solaris tételeket. A vacsorára érdemes minél hamarabb asztalt foglalni itt: +36 30 134 9070. Nyáron jártunk náluk, itt írtunk róluk részletesebben.

További részletek itt.

Márton-napi matiné a Homola Borteraszon

Márton-napi hétvégével készülnek november 8-án és 9-én a Homola Borteraszon. Szombaton a napot az újborokkal és füstös ízekkel indítják, amit a Márton-napi matiné és a kívánságlámpások tesznek teljessé. A libafogásokat Vajas Balázs készíti nektek – Gerilla Grill & BBQ –, izgalmas, füstös csavarral. A Márton-napi menüben szerepel zsályás sütőtökkrémleves akácfüstön sült sütőtökből, libatepertő-szórattal; konfitált libacomb kacsazsíros tört burgonyával, gesztenyés sütőtökpürével, fahéjas-almás párolt káposztával és pirított dióval. Fontos, hogy előrendelés szükséges! Vasárnap egy bensőséges hangulatú, vezetett borkóstolóval várnak, ahol új- és óborokat kóstolhattok Szántó Bence Attila sommelier szórakoztató történetei kíséretében.

További részletek itt.

Márton-napi libalakoma és újborkóstoló a Pócz Pincészetben

Idén különleges jubileumot ünnepelnek a Pócz Pincészetben, hiszen immár 10. alkalommal rendezik meg a Márton-napi libalakomát és újborkóstolót. Az idei menüben szerepel libamell-carpaccio karamellizált körtével, rukkolasalátával, reszelt parmezánnal; libaraguleves, BBQ-libacomb vörösboros körtével, lilakáposzta-pürével és loaded smashed potatóval, illetve az est zárásaként madártejpohárkrém. Az ételek mellé a Pócz Pincészet újborai kínálnak tökéletes párosítást. A zenéről Pótári József gitárjátéka gondoskodik. Érdemes minél előbb foglalni itt: +36 20 443 4238. Az alábbi időpontokban tartanak vacsorákat: november 7–8., 14–15., 21–22., 28–29.

További részletek itt.

Márton-napi vigasság és tökfaragó verseny

Újbor, libazsír, őszi finomságok és jó hangulat – így ünneplik idén is Szent Márton püspököt Badacsonytomajon. November 8-án, szombaton délután a Városháza előtti térre várnak bennünket, hogy együtt koccintsunk a Márton-napi hagyományokra. A Badacsonyi Borút és Turisztikai Egyesület mindenkit szeretettel vár egy vidám őszi délutánra, ahol lesz többek között tökfaragás, ügyességi játékok és tombola is.

További részletek itt.

(Borítókép: Folly Arborétum)

Címkék