A vidéki gasztronómia az utóbbi években elég szépen elkezdett mocorogni. Az Anyukám Mondta Encsen zarándokhely, a Kistücsökről mindenki tudja, hogy ciripelés helyett nagyon jól főz, és mi is dicsértük többször az alakuló balatoni gasztronómiát. Folytatjuk a sort, de ezúttal kicsit távolabbra utazunk, mint Balatonszemes, Csopak, Köveskál vagy Köveskál. Egy szabály volt: minden listán szereplő helyért legalább húsz percet, legfeljebb egy órát kell autózni a Balaton partjától. Borjúmájtól kezdve a legjobb rántott húsokon át vörösboros körte pürével tálalt fácánhúsig minden került a tányérunkra.

67 Étterem & Bistro - Székesfehérvár

Ha arról van szó, hogy vidéki gasztronómia, a 67-es étterem legalább annyira megkerülhetetlen, mint Balatonszemesen a Kistücsök. A két hely története még hasonlít is: Herczeg Zoltán legalább olyan ízig-vérig vendéglátós, mint Csapody a Balatonnál, csak ő Fehérvár központjában rendezett be egy olyan bisztrókonyhával dolgozó éttermet, amely karcolgatja a fine dining határát. Itt nem szégyellik, hogy az alapanyag nagy része külföldről érkezik, de ebből olyan ételek is születnek, amelyek már nagyon sok éve a top 10 magyar étterem közé viszik a 67-est.

Az állandó étlapon a különböző steakektől kezdve a különleges olasz tésztákon át a legújabb gasztrohullámokon lovagló magyaros fogásokig itt a legfinnyásabb gourmand-ok sem csóválják elégedetlenül a fejüket, főleg, ha olyan házi pestóval feldobott tatár bifszteket kóstolnak, mint mi, és kipróbálják a túrógombócot, amiből tejfölhabbal és eperpürével hoznak ki világbajnok desszertet. A táblás ajánlatra persze itt is érdemes odafigyelni, mert onnan került elénk egy kifejezetten jó érzékkel újragondolt marhapofagulyás.

Ár: 2000 és 5000 Ft, de vannak komoly steakek 10 – 15 ezer forintért is

Hertelendy Kastély – Kutas-Kozmapuszta

Ha van türelmetek márciustól szeptember végéig valamikor egy órát autózni Balatonszentgyörgytől, a Hertelendy Kastély felér egy mini-időutazással, mert olyan megszállni náluk, mintha a báró nagybátyánkhoz látogatnánk anélkül, hogy elhagynánk 2015-öt. A hatalmas birtokon most már egyetlen Hertelendy-leszármazott sem él, egy svájci üzletember üzemelteti a kastélyt, amely 2010-ben – Magyarországon egyedüliként – a Relais-Chateaux lánc tagja lett. Ez egy elég menő elit klub legalább olyan szigorú szabályrendszerrel, mintha a Száll a kakukk fészkére főnővére működtetné, így alaposan megválogatják, ki kerülhet be. Ráadásul a Relais-Chateaux vezetése minden évben beépített emberrel ellenőrzi, ki mennyire felel meg a követelményeknek, és a legapróbb részletekig terjedő jelentés még a bejáratnál elhelyezett magyar zászló dőlésszögét is szóvá teheti.

A hotel éttermét, az Albizziát teljesen önállóan kezelik, de a szabályok itt is legalább olyan szigorúak, mint a hotelnél, amit valamilyen szerencsés okból Hampuk Zsolt egyáltalán nem bán. A korábban hongkongi, franciaországi, erdélyi éttermeket, majd Budapesten a Pierrot-t is megjárt séf minden napra más degusztációs menüvel készül, de nem kell feltétlenül mind a hét fogást végigenni a „séf ajándékától” (amus bouche) a desszertig, mert van à la carte étlapjuk is. A konyhába a kastély saját biokertjéből érkeznek a zöldségek és a gyümölcsök, de ugyanígy a fűszerkert is elegendő utánpótlást ad. A szárnyashúsokat a séf Magyarországból tudja beszerezni, ami különösen azért jó hír, mert az általunk kóstolt ételsor két igazán kiemelkedő tagja a libamájpástétom és a hagymás törtburgonyával és lilakáposzta krémmel tálalt kacsasült volt.

Ár: Héttételes degusztációs menü 90 euró (kb. 26 ezer Ft), az à la carte étlap árai 2000 Ft és 5000 Ft között alakulnak.

Kreinbacher Birtok – Somlóvásárhely

Balaton-felvidéken található Kreinbacherék pár éve merészet vállaltak, és belekezdtek olyan pezsgők készítésébe, amelyeket az eltartott kisujjal kóstoló francia gourmand-ok sem vetnék meg kóstolás után. A kortárs pezsgők pedig kortárs épületekkel jöttek együtt: az Ekler Dezső tervei alapján készült feldolgozóüzemet követően szintén Ekler dolgozott a vendégszobák, a borbár és az étterem épületének tervén, amelyeket idén tavasszal adtak át.

Ha pedig itt minden ennyire kortárs, akkor az étterem sem vihet mást Toldi József vezetésével, mint újhullámos magyar konyhát, amely a hagyományos Vas és Zala megyei ételekre szeretne alapozni. A birtok egy szűk óra autóval a Balatontól, és a kortárs csend, amely itt fogad, legalább olyan nyugtató, mint egy pezsgősüveg kibontásának sikeres pillanata.

Ár: főételek 2000 és 4000 Ft között

Terazza Bistro – Sümeg

Nem csak a vár miatt érdemes ide fél órát autózni Keszthelyről. Az osztrák séf, Klaus Deutschmann kis túlzással körbeturnézta már a fél Balatont, mert a Káli Art Inn, a Sparhelt és a Karolina Fűszerkertje után úgy tűnik, hogy most Sümegen találta meg azt a helyet, ahol sorra gyárthatja az alaposan megkomponált ételsorait. Az étlapot mindig a szezonális alapanyagok szerint alakítják, a fűszernövények pedig a saját kertjükből kerülnek a konyhába.

Egyáltalán nem kell meglepődni az olyan fogásokon, mint a kacsamell toffee galuska almapürével, málnamártással vagy a hideg görögdinnyeleves prosciutto briós mascarponével: érdemes bízni a séf tehetségében, mert többször bizonyította már, hogy ételeivel még az itteni - Balaton nélküli - ötcsillagos panorámáról is képes elterelni a figyelmet.

Ár: a főételek 2000 és 5000 Ft között lesznek.

Bonne Chance Étterem és Hotel – Bázakerettye

Fogadni mernénk, hogy a legtöbben a balatonszentgyörgyi lehajtón túl még sosem mentek túl az M7-esen. Pedig Bázakerettye két dolgot is bizonyít: az M7-esen túl is van még élet, és ez a környék pont ideális választás egy kis világ előli elbújásra. Az alig ezerfős község a mára kiapadt olajmezői miatt egyszerre került fel a szövetségesek és Hitler térképére a II. világháború alatt, ebből pedig az étteremmel kiegészített hotel is megőrzött egy kicsit: nevét a bányászok közötti „Jó szerencsét!” üdvözlésről kapta.

Csilla, a házigazda nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy minden alapanyagot helyi termelőktől szerezzen be, amelyekből minden ételt és hozzávalót az itteni konyha állít elő. Így egy reggelinél a házban sütött briós, fonott kalács és burgonyás kenyér landol a reggelinél saját készítésű eperlekvárral, májpástétommal, joghurttal és további házi finomságokkal. Meg merjük kockáztatni, hogy az ország egyik legkiválóbb rántott húsát sütögetik itt az osztrák határhoz közel, de a saját kovászolású joghurtos uborkaleves is olyan megváltást hozhat, mint az újragondolt helyi édesség, a Zala-kocka.

Ár: a főételek 2000 és 4000 Ft között lesznek.

Chateau Visz – Visz

Az egykori Jankovich grófi rezidenciát találjuk legközelebb a Balatonhoz, de ami itt fogad, az messze túlmutat mindenen, amit a part mentén találnánk. Húsz perc autózás után tényleg a környék grófjaként érkezel a kastélyhotelbe, ahol olyan járulékos elemek várnak, mint az aranyhalakkal teli kerti tó, a 45 hektáros angolpark és a hotelhez tartozó étterem saját fűszerkertje.