A tél inkább a tartalmas, testesebb fehérborokról, vörösekről szól, a menühöz is ezek párosíthatók a legkönnyebben. A buborékok minden helyzetben élnek a joker kártyával, azaz ezek tényleg bármivel és bármikor tudnak működni. Íme, a 2022-es ünnepekre ajánlott boros tételek!
Sabar Birtokbor Olaszrizling 2021
Ha a Sabar pincétől kell bort választani, akár vakon is tehetjük, kevés az ennyire kiegyensúlyozott portfólió. Ha pedig egyszer eljut az ember hozzájuk, és a teraszon borozva éri a naplemente, akkor még inkább rabul ejti a Sabar-életérzés. Az olaszrizling Birtokbor 4 különböző dűlő terméséből készült, és a bor kétharmada fahordóban érlelődött. A házasság jól működik a pohárban is, zöld almás, őszibarackos illatát mandula fűszerezi, a kortyban pedig szinte ugyanez köszön vissza. Szép egyensúly, kerek korty, friss és roppanós őszibarack és körte, amit finom ásványos karakter egészít ki.
Milyen fogáshoz?
Mi a töltött káposzta mellé biztos megkóstoljuk majd, a szép savak és a viszonylag semleges aromavilág szép összhangot ígér. Ahogy szinte minden balatoni fehérbor, úgy ez is jó párosítás lehet a tó halaival.
Egy palack ára 3000 Ft.
Villa Gyetvai Rajnai Rizling 2021
Új játékos Füreden a Villa Gyetvai, az egri születésű tulajdonost mindig is vonzotta a Balaton, így a paloznaki szőlők után Füreden vette meg az egykori Esterházy-birtokon álló villát. Az épület felújításakor derült ki, hogy korábban borospince működött az épület alatt, a hagyományt pedig Gyetvai Zsolt folytatta, így született meg a borbirtok. A rajnai rizling kedvelt fajta a Balaton mindkét partján, ez a bor azonban elsősorban a száraz német rizlingeket idézi. Lassan nyíló illatában halványan őszibarackot és a fajtára jellemző finom petrolosságot érzünk. A korty is ezt a vonalat viszi tovább, visszafogott aromatika, amiben az őszibarack mellett kis zöldfűszeres karakter jelenik meg.
Milyen fogáshoz?
A pince ajánlása szerint bőrös malachoz érdemes megkóstolni, szóval ha ilyet terveztek szilveszterre, akkor a borotok már megvan hozzá. A karácsonyi menüben a pulykasült rengeteg változatával harmonizálhat, érdemes vele kísérletezni!
Egy palack ára 3800 Ft.
Bujdosó Pét-nat Rajnai Rizling 2021
Folyamatos kísérletezés folyik a Bujdosó Pincészetben, Balatonlellén, főleg, mióta a család legifjabb Ference hazatért külföldi tanulmányaiból. Az egyik ilyen kísérletük a pét-nat, ami tulajdonképpen egy nyerspezsgő. Az erjedés vége felé járó mustot lepalackozták, így az erjedés már a palackban ment végbe, a keletkező szén-dioxid pedig az üvegben maradt a seprővel együtt. Ettől lett a pét-nat izgalmas, hiszen a seprőtől még krémesebb a korty, a kevés beavatkozástól pedig a must aromái hangsúlyosan megjelennek a pohárban. Illatában a rajnaira sokszor jellemző egzotikus gyümölcsök köszönnek elsőre, mangó, őszibarack. Belekortyolva indul a buli, a buborékoktól minden bor vidámabbnak tűnik, ez pedig alapból is az, jól iható, könnyed és vidám pezsgő.
Milyen fogáshoz?
Sokszor mondják, hogy a pezsgők bármilyen helyzetben bevethetők, szerintünk ez erre a palackra is igaz. Aperitifként vagy hideg előétel mellé is tökéletes lehet. Persze az ideális terepe a szilveszteri buli, az éjszakai élet. Ha valami vagányabbra vágysz, mint a tradicionális pezsgők, akkor ez a te borod!
Egy palack ára 4000 Ft.
Somlói Vándor Nagy-Somlói Hárslevelű 2021
Kis Tamás azért kapta a vándor nevet, mert a kezdetekben még egri munkahelye mellett vitte somlói pincéjét. Ennek idővel véget vetett, és Somló mellett kötelezte el magát, a szerelem, majd a család azonban újra vándorrá tette, most a zalai Bussay Pincészet mellett működteti a birtokot. A borokon azonban nem lehet észrevenni, hogy kevés figyelem jutna rájuk, Tomi palackjai igen keresettek, még a tengerentúlon is. A pohárba szagolva elvarázsol minket a bor, szinte karácsonyi hangulatot teremt, birsalmasajt, aszalt sárgabarack, finom fűszeresség csalogat. A kortyban folytatódik a varázslat, az illat gyümölcsei mellé csatlakozik egy izgalmas köves-ásványos karakter, az utóízben pedig finom sósság jelenik meg. Sokan keresik, hogy lehetne Somlót szélesebb körben népszerűvé tenni, szerintünk elég ezt a bort megkóstolni, a válasz ott van a pohárban.
Milyen fogáshoz?
A borász elárulta, hogy náluk az ünnepi asztalon a tejszínes fogashoz bontják majd a hárslevelűt. Korábbi tapasztalata szerint a somlói borok legtöbbször jól működnek a most népszerű BBQ műfaj fogásaival, a hegy ásványai jól kiegészítik a füstös karaktert. Ha valaki előveszi a szmókert az ünnepekre, érdemes ebből a borból is beszereznie.
Egy palack ára 4800 Ft.
Jakab Syrah 2020
Mindig öröm új pincét felfedezni, még nagyobb öröm, amikor ennyire erős a bemutatkozása. A nagyrészt egykori Szeremley-területeken gazdálkodó Jakab Péter (egy egészen nem politikus Jakab Péterről van itt szó – A szerk.) az építőiparból érkezett, gyorsan átlátta, hogy a mindennapos munkához elengedhetetlen a jó csapat. Hamar megtalálta a megfelelő embert a feladatra, Bakó Ambrus a Badacsonyi borvidék jó ismerője, ráadásul maximálisan minőségszemléletű. Egyelőre a syrah mellett pinot noir és kéknyelű alkotja a kínálatot, mindegyik túlmutat egy induló pince borán. Ahogy kitöltöttük a bort, egyből tudtuk, hogy jó választás: illatában lédús meggy, cseresznye és a karácsonyi hangulathoz hozzá tartozó fahéj és szegfűszeg csilingel. A korty párhuzamos mindezekkel, szinte haraphatók a gyümölcsök, finoman háttérbe húzódnak a hordó fűszerei, a lecsengésben pedig finom borsos karakter jelenik meg. Jól iható bor, arany középút a fajsúlyt illetően.
Milyen fogáshoz?
Az első tippünk egyértelműen a kacsa. A szaftos, fűszeres hús mellé remekül passzol a hasonló értékeket felmutató Jakab Syrah. Bátrabbak akár halászlé mellé is megpróbálhatják, ha valaki a tartalmasabb szegedi iskolát készíti, ahhoz passzolhat. A könnyedebb bajai vagy délvidéki stílushoz kadarkát választanánk, ehhez azonban még várjuk a balatoni kadarkatermelők jelentkezését.
Egy palack ára 6500 Ft. A pince még az indulás első lépéseinél tart, így honlapjuk nincsen. A bort egyelőre a forgalmazónál találjátok!
Kékajtó Faust Kékfrankos 2018
A válogatott birkózóból borásszá lett Németh Miklóssal jót beszélgettünk tavaly, most pedig egyik meghatározó borát, a kékfrankost ajánljuk. Miklósék hozzáállásának alapja a fenntarthatóság, úgy dolgoznak mindennap, hogy a tőkékről még akár unokáik is szüretelhessenek. A bio jelző náluk mély értelmet nyert, a talajélet javításával érik el, hogy a szőlő erős és ellenálló legyen. Ez persze rengeteg kézi munkával jár, ők ezt egyfajta meditációként kezelik. Az idős tőkékről szüretelt kékfrankos 3 éven keresztül fejlődött (francia hordókban), mielőtt szűretlenül palackba került. A pohárba szagolva érett meggy, piros bogyós gyümölcsök, majd fahéj, szerecsendió és cédrus köszön vissza. Kóstoláskor fokozódik az élmény: kerek, tökéletes egyensúlyban lévő bor, ízében cseresznye, meggy, finom fahéj és szegfűszeg. A Kőröshegy még kevésbé felkapott a déli parton, de pár hasonló bor után ez könnyen változhat.
Milyen fogáshoz?
A borász ajánlását vakon elfogadjuk, harcsapaprikás pedig sok helyen kerül a karácsonyi asztalra. Biztos, hogy elegáns fűszerei és arányos savai jól működnek a paprikással. Mi azért megkockáztatjuk, hogy egy klassz borjúbécsi hasonlóan nagy élmény lenne a Faust Kékfrankossal.
Egy palack ára 5500 Ft.
Németh Pince Csaknekedkislány késői Rajnai Rizling 2021
Ez a pince Badacsony legjobban titokban tartott gyöngyszeme – mesélte egykor egy barátunk, és be kell látnunk, igaza volt. A bor nevéhez pedig van köze a Csaknekedkislány együttesnek is, a zenekar hallotta a borász lányát, Szalai Annát énekelni, amiből utána közös dal (Nem bizony), majd egyre intenzívebb együttműködés lett. Az ilyen történetekből ritkán születik bor is, itt a kivétel. A 2021-es évjáratban egészséges, novemberben szüretelt töppedt szőlőből készült a bor, amiben nagyjából 80 g maradékcukor van. Beleszippantva elvarázsol az illat, finom körtebefőtt vele együtt eltett citromkarikákkal. Kóstolva elsőre a játékos savak tűnnek fel, majd elgondolkozunk, hogy a lemon pie még találóbb élmény-e. A cukormennyiség ellenére is könnyed a korty, a fűszerkavalkád szépen díszít, ilyen egy modern felfogású édes bor!
Milyen fogáshoz?
Önmagában felér egy desszerttel, bár könnyen lehet, hogy ellopja a show-t az ünnepi menü elől. Sajtok mellé érdemes kínálni, főleg, ha belecsempésztek egy darab kékpenészest. A libamáj zsírosságát is jól ellensúlyozza a bor szép savszerkezete, ha igazán nagyot akartok villantani, keressetek rá a libamáj c
rème brűlée
receptjére!
Egy palack ára 7000 Ft.