Port Étterem & Panzió: izgalmas játék a színekkel és a formákkal
A gasztrotripet a nyugati övcsatorna partján, a balatonmáriafürdői Port Étterem & Panzióban kezdjük. A Nagyberek vizeit levezető csatorna a fákkal egy kis Velence-hangulatot kölcsönöz Máriafürdő központjának, és ezt most már a tavaszi szeszélyes, esős időben is meg tudjuk csodálni az étterem új „télikertjéből”, vagyis kibővített, fűthető teraszáról.
Balla György 2012 óta vezeti családjával az azóta többször kibővített panziót és a folyamatosan megújuló éttermet. Berki Zsolt felel az ízekért, és a konyha magyaros, laktató, helyi alapanyagokkal készült fogásokat kínál. A tavaszi menüből ízelítőt is kaptunk (a valós mennyiségnél kisebb, kóstolóadagokban).
Az első fogás – a tapolcai pisztrángrolád szalonnás-szarvasgombás burgonyapralinéval és savanyított zöldségekkel – játék a színekkel, az ízekkel és a formákkal. A séf szarvasgombát és szusit formázó köretekkel és egy korallra emlékeztető csipsszel okoz nem kis meglepetést.
A textúrák és
a színek játéka tovább folytatódik a medvehagymakrém-leves vadropogóssal nevű
fogásban, majd angus hátszínsteak következik balatonfenyvesi marhából, tepertős
nudlival és karfiollal. Egyelőre több szín van a tányérunkon, mint az esős
tavaszi tájban.
A menüt egy „mákos guba” nevű kompozíció zárja, és nem túlzás ezzel a szóval illetni ezt a desszertet, aminek megjelenése a fenyőtobozok szerkezetét, íze a legszebb mákosguba-emlékeinket idézi. Az idei év egyik újítása, hogy egy Déli part ízei nevű, 4 fogásos degusztációs menüvel
is készülnek.
A Port Étterem & Panzió április 28-tól szeptember végéig mindennap nyitva tart, az év többi részében hétvégente lehet felkeresni őket.
Kékajtó Borászat: koccintás a magasban
Az étteremből a balatonföldvári Hajózástörténeti Látogatóközpont felé vesszük az irányt, ahol a teraszon Németh Miklós vár minket birtoka, a kőröshegyi Kékajtó Borászat és Szőlőbirtok három tételével és rengeteg sztorival. A Kékajtó – ami tényleg egy kék pinceajtóról kapta a nevét – családi vállalkozás. Miklós és felesége, Gyöngyi 2015-ben, 20 évnyi hazai és nemzetközi kóstolási tapasztalattal alapították meg a borászatot, amelyet azóta folyamatosan bővítenek. Ma már közel 10 hektárnyi területtel rendelkeznek Kőröshegyen, ugyanakkor most csak 4 hektárról szüretelnek, mert az ültetvényeik nagy része szerkezetátalakításon esik át.
Elállt az eső, így a teraszon folytatjuk a kóstolást, amihez
a hátteret az északi part párában úszó dombjai és a távoli tanúhegyek adják. A poharakba
kerül a 2020-as Gyerekjáték Olaszrizling, a 2021-es Zweigelt és a Színjáték
Olaszrizling narancsbor, megcsodáljuk a
palackok címkéjét, amelyeket Anna Amélie dizájner álmodott meg.
Miklós arról mesél, hogy bioszemlélettel művelik a szőlőt, mert szeretnék, ha az unokáik is szüretelhetnének ezekről a tőkékről, és hogy a biotermelés elsősorban a talaj, a talajélet és a növény szimbiózisáról szól.
A borásszal készült, korábbi interjúnkból kiderül, mire tanította Miklóst a versenyszerű sport és a birkózás.
A Kékajtó borterasza április 29-től pénteken és szombaton16–20 óráig tart nyitva, de lehet más időpontot is foglalni az itt található elérhetőségeken.
Egy Csipet Nádas: magyaros ízek, nápolyi pizza a nyugalom szigetén
Töreki egy csendes falu Siófok mellett, ahol zöld dombok, erdők és a magaslatokon balatoni panoráma fogad. Egy erdő mellett parkol le a buszunk, és az első pánik után rájövünk, hogy nem túrázni, hanem ismét enni fogunk. Az Egy Csipet Nádasban Majoros Attila és csapata frissítőkkel, isteni mártogatósokkal és a faluban készülő, a Nübel családi manufaktúra finom sajtjaival vár minket a tágas kertben. Biztosak vagyunk abban, hogy ez a hely nemcsak most, hanem a legnagyobb nyári pörgésben is a béke szigete: a madárcsicsergés, a nyugalom és a szomszéd birtokon legelésző lovak szemlélése mindenkinek segít lelassulni egy húzós hét után.
Az Egy
Csipet Nádas 1995-ben épült, változó jelleggel és profillal működött, mígnem Majoros Attila 2016-ban átvette a családi vállalkozás ezen részét, és elkezdte átalakítani és bővíteni a saját elképzelései alapján a helyet. Most a magyaros ételeké a főszerep, nagyszüleink konyhájának ízeit
szeretnék visszahozni, meséli. Nem „túlgondolva”, hanem kicsit
színesen. Ugyanakkor nemzetközi, többek között ázsiai ihletésű fogásokkal is
találkozhatunk.
Pazar ízelítőt kapunk a hely gasztronómiai ars poeticájából: az előétel bulguros avokádótatár marinált királyrákkal, ezt követi a ropogós malaccsászár sárgaborsópürével, a pisztrángfilé beluga lencsével, a csirkemellpiccata lime-os, spenótos gnocchival és a St. Louis-oldalas wasabis pankomorzsában. És amikor azt hisszük, ezt nem lehet fokozni, mascarponés répatorta és fehér csokis, croissant-alapú „mákos guba” érkezik.
A fix étlap mellett tematikus kínálattal is készülnek, a harmadik „vonal” pedig a nápolyi pizza, ami tavaly nyár óta sül a kertbe települt food truckban. A pizza egy lazább, hétköznapibb életérzést ad a helynek, többször érkeznek helyi vendégek is, meséli Majoros Attila. Hozzáteszi:
„Ha igazán bezöldül a táj, a lomboktól a teraszról szinte nem látsz másik házat. Körbenézek, és azt gondolom, hogy jó itt lenni. Korábban arra gondoltunk, hogy a Petőfi sétányon kellene éttermet nyitni, de nem bántuk meg, hogy nem így történt.”
„Ha igazán bezöldül a táj, a lomboktól a teraszról szinte nem látsz másik házat. Körbenézek, és azt gondolom, hogy jó itt lenni. Korábban arra gondoltunk, hogy a Petőfi sétányon kellene éttermet nyitni, de nem bántuk meg, hogy nem így történt.”
Kistücsök Séfszoba: exkluzív élmény degusztációs menüvel
A napot egy minden érzékszervre ható gasztrotrippel, a Kistücsök Séfszoba menüjével zárjuk. Ahogy korábban már írtuk, a Séfszoba egy önálló, látványkonyhás étterem a Kistücsök Food & Room területén belül, ahol borokkal kísért, fix degusztációs menüt és egy olyan gasztroélményt kapunk, aminek hatására teljesen átalakul az éttermek működéséről és a séfek munkájáról kialakított képünk. Itt a szemünk előtt fejezik be az ételeket a szakácsok, és részesei lehetünk azoknak a folyamatoknak is, amik a legtöbbször rejtve maradnak a vendégek elől.
Csapody Balázs, a Kistücsök tulajdonosa kísér fel minket a látványkonyhás
„nappaliba”, és így foglalja össze a koncepció lényegét:
„A célunk egy olyan interaktív tér létrehozása volt, ahol sokkal személyesebb a kapcsolat, ahol a helyi borok és alapanyagok vannak fókuszban, ezekről lehet beszélgetni, és ahol a vendégek kivetítőn is nyomon követhetik az ételek elkészítésének folyamatát.”
„A célunk egy olyan interaktív tér létrehozása volt, ahol sokkal személyesebb a kapcsolat, ahol a helyi borok és alapanyagok vannak fókuszban, ezekről lehet beszélgetni, és ahol a vendégek kivetítőn is nyomon követhetik az ételek elkészítésének folyamatát.”
Az aktuális
menüsort a Kistücsök séfje, Jahni László és a Séfszoba séfje, Kasza Roland
alakítják ki, Balázzsal közösen. A menü egy külön cikket is megérne természetesen, de most csak röviden foglaljuk össze: a kihagyhatatlan kovászos kenyérre barna vaj kerül, majd egy olyan fogás következik, amiben a sóska, a cukkini, a burgonya és többféle hagyma –
fokhagyma, medvehagyma, póréhagyma –
alkotnak mesés kompozíciót.
A spárgák madársalátával és bazsalikommal találkoznak a tányéron, a főétel pedig bárány, endívia és kuszkusz triója. Az egész vacsora és a nap megkoronázása a szavakkal le nem írható ízélményt adó desszert, amelynek összetevői között a pisztácia, a lime és az ibolya mellett valamilyen varázslat is szerepel, legalábbis szerintünk. Mindez Kohut-Görömbei Luca egyedi üvegtányérjain érkezik, amelyek az étterem üveghulladékából készültek.
A Séfszoba bejelentkezéssel látogatható télen-nyáron, a menü általában 6 hetente változik. A bejelentkezés azért is fontos, mert itt a fenntarthatóság jegyében tényleg annyi étellel készülnek, amennyi vendég érkezik.
A Séfszobáról készült korábbi beszámolónkat itt, Csapody Balázzsal készült interjúnkat pedig itt olvashatjátok el.
A Balaton két vége között csak 80 km távolság, mégis teljesen más gasztronómiai hagyományokkal, jellegzetes hozzávalókkal, ízekkel találkozik, aki rá meri bízni magát a szezonális alapanyagokra és a séfek ajánlataira. Mindenkinek ajánljuk, hogy tegyen így.