A sok esős nap után napsütéses, meleg idővel búcsúzik az április. Itt az idő, hogy elővegyük a túrabakancsokat és felfedezzük a zöld ezer árnyalatában tündöklő tavaszi erdőket, meghódítsuk a gyönyörű kilátást ígérő magaslatokat. Öt tavaszi kirándulást ajánlunk, a medvehagymagyűjtésre is alkalmas körtúrától a sziklaösvények között vezető szurdokon át a misztikus kolostorromig.

1/5

Tihanyi Csúcs-hegy

Ahogy a hely neve is sugallja, ez a Tihanyi-félsziget csúcsa, ahonnan belátni a Sajkodi-öblöt, Tihanyt, a déli part egy részét és a Balaton nyugati medencéjét. Rövid, kissé meredek túra vezet ide Sajkodról, a szűk, kalandos ösvény néha erdős részeken halad, majd több helyen kifut a hegy pereméig. A 235 méteres, vulkáni eredetű hegy tetején – és már útközben is – elképesztő látvány tárul az ember elé, szinte a lábunk alatt van a Balaton.

A túráról itt írtunk részletesen.

Megközelítése: a tihanyi kikötőből indulva a zöld háromszöget követve, vagy a zöld T jelzést, azaz a Lóczy-gejzír tanösvényt is követhetitek a focipályától. Ha sok időtök van, Tihanyrévből a sárga sáv jelzést követve (Sajkod felől) is be lehet csatlakozni.

2/5

Buruczky Ferenc tanösvény

A Vindornyaszőlős és Nagygörbő határán található Kovácsi-hegy tízállomásos sziklaösvénye olyannyira gazdag különleges geológiai formációkban, hogy Zala megye hét csodájának egyikévé nyilvánították. A 8 kilométeres útvonalleglátványosabb része a Bazaltutcának nevezett szakasz, amely 15 méter magas bazaltoszlopok között halad. A bazalttömbök és a furcsa hasadékok között sétálva elakad a szavunk, és néha akaratlanul is a hátunk mögé nézünk, nem követ-e minket valami különös teremtmény. Lefelé is érdemes figyelni: az „utcában” több helyen hasadékokkal lehet találkozni, amelyek közül a legismertebb a Vadlány-lik nevű üreg. 

A Bazaltutcáról szóló cikkünket itt találjátok

Tipp: A tanösvény és a Bazaltutca Vindornyaszőlős felől közelíthető meg, a kőbányán keresztül; kocsival a bánya bejáratáig lehet felmenni, majd egy Sziklafolyosó feliratú tábla mutatja az utat onnan.

3/5

Medvehagyma tanösvény, Vállus


Ha hosszabb kirándulást is bevállaltok, a Keszthelyi-hegység egyik legszebb, 13,5 km-es tanösvényét érdemes végigjárni. A Vállus határából induló körtúra igazi „best of” útvonal: kitérőt tesz aés a Padkűi kilátóhoz, érinti a Szent Miklós-forrást, és csendes erdőkön, völgyeken vezet át. Több önmagába visszatérő hurokból áll, ezért kisebb szakaszokat is teljesíthettek, ha elsőre soknak tűnik ez a teljes táv, és a csomópontokban rátérhettek a Keszthelyi-hegység más túraútvonalaira is. Nem véletlen, hogy az útvonal a medvehagymáról kapta a nevét, itt bőven lesz alkalmatok begyűjteni a növényt. A szabályokról itt írtunk korábban

Megközelítése: A tanösvény a falu központjából indul. A vállusi temetőtől induló zöld + jelzésen is el lehet indulni (a kilátót nem érdemes ezen megközelíteni, mert nagyon meredek az út).


4/5

Túra a salföldi pálos kolostor romjaihoz

pálos közösség tagjai a Salföld közelében levő erdő mélyén, csendben, a világtól elzárva éltek évszázadokon át. Egykori templomuk a boltozatok magasságáig megmaradt az utókor számára, és a kolostor alapfalai is láthatók. Ez a Kárpát-medence egyik legszebb állapotban fennmaradt kolostorromja, amit egy kellemes erdei túra során is fel lehet fedezni, akár Salföld, akár Badacsonyörs irányából érkezünk.

A megközelítési lehetőségekről és a kolostorról itt írtunk korábban.

5/5

Kereki vár

A középkorban, feltehetően a XIV. század első harmadában épült a kereki vagy fehérkői néven ismert vár, amit Kupavárnak vagy katonavárnak is neveztek. Ma kitűnő kirándulócélpont Balatonföldvárról és környékéről, egyben elképesztő kilátópont is – a várat ugyanis 2022-ben pallókkal tették körbejárhatóvá, és egy panorámateraszt is kialakítottak, ahonnan több mint 280 méteres magasságból gyönyörködhettek a Kőröshegyi völgyhíd és a Tihanyi-félsziget látványában.

A várról készült képgalériánkat itt láthatjátok.

Megközelítése: Kereki községből, a Czikó-pihenőtől induló ösvényeken.

Címkék