A Balaton északi partján számos olyan kirándulóhely van, ahol ősi természeti erők és egykori vulkánok lenyűgöző emlékeivel találkozunk. Bazaltorgonák, kőfolyások és szurdokok mesélnek a környék földtörténeti múltjáról, de vannak olyan helyek is, amelyek a bányászat miatt betekintést engednek a tűzhányók egykori "magánéletébe". 7 olyan tanösvényt mutatunk, amelyek egykori vulkánok világába vezetnek.

1/7

Halom-hegyi Vulkán tanösvény

A Vulkán-tanösvény a mencshelyi Halom-hegy lábánál lévő parkolóból indul, és 399 méter magasan végződik. A végcél lehet a Kossuth-kilátó vagy az egykori kráter, akárhogy is, menet közben évmilliárdokkal ezelőtti vulkáni tevékenységekről, földtörténeti korszakokról tanulhattok, amit kitörést ábrázoló vulkánmakett, kőből kirakott Balaton és tizenhat tábla tesz kézzelfoghatóbbá. 

A kb. 2 km-es túra gyorsan és könnyen teljesíthető, így gyerekekkel is bátran nekiindulhattok. Nagyjából fél óra alatt kényelmesen felérhettek a tetőre, ahol csak el kell merülni a kilátásban.

2/7

Hegyestű

A bazaltbányászat egyik legszembetűnőbb „áldozata”, egyben az ország egyik legérdekesebb geológiai képződménye a: a 40 évig tartó kitermelés után csak egy félbevágott vulkáni kúp maradt belőle. Ugyanakkor láthatóvá vált a vulkán kürtőjének maradványa, és betekintést nyerhettek a bazalthegyek kialakulásának folyamatába is. Nem nehéz túra, a parkolókból lépcsők vezetnek fel, és a tetőről belátható az egész Káli-medence.

2022-ben a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely megújult.

3/7

Tűzgyűrű tanösvény

A 4,6 km-es tanösvény egy igazi "best of Badacsony" útvonal: a Rózsakő parkolójából indul, és a Páholy-kilátón át vezet a Kisfaludy- kilátóhoz, ami a tanúhegy 438 m-s magassági pontjánál épült. Innen a Kő-kapu kőoszlopaihoz juttok, és megcsodálhatjátok a természeti erők eróziós munkája nyomán létrejött hatalmas bazalttornyokat és az itt kialakult kőfolyást. A tanösvény érinti a Klastrom-kutat és a Bujdosók lépcsőjét is, a Tördemici kilátóhelyről és a Ranolder-kereszt alatti Harangozó-bércről is gyönyörködhettek a kilátásban. 

Részleteket itt találtok.  

4/7

Szent György-hegyi Bazaltorgonák tanösvény

3-4 millió éve aktív tűzhányó működött itt, amely bazaltsapkával fedte be a hegyet. Ennek nyomai a csodálatos, 30-40 méter magas bazaltorgonák a hegycsúcs peremén, amelyek között sétálva olyan érzésetek támadhat, mintha egy másik világba cseppentetek volna. A két óra alatt bejárható, vadregényes Bazaltorgonák tanösvény a néhai raposkai bányától indul, de a hegytető több útvonalon is megközelíthető.

További infótebben a cikkben találtok.

5/7

Haláp

Aegykor a Badacsony és a Szent György-hegy méltó testvére volt, de a bazaltbányászat eltüntette akúpját, eredetileg 358 méter magas volt, most csak 291. Több 10 millió tonnát vájtak ki a hegyből, a hegytető helyén pedig egy 7-8 hektáros, sziklafallal körbevett kráter alakult ki. Ez, akárcsak a Hegyestűnél, láthatóvá tette a vulkán „magánéletét”, a kráter oldalában ugyanis öt- és hatszögletű, 20-80 cm, oszlopos elválasztású bazalttömböket figyelhettek meg. Egy könnyen bejárható, izgalmas tanösvény kalauzol végig a magaslaton.

6/7

Fekete-hegy

Fekete-hegy nem egyetlen „csúcs”, hanem egy különleges vulkáni komplexum, a Bakony–Balaton-felvidéki Vulkáni Területen az egyik legnagyobb kiterjedésű vulkáni képződmény (kb. 12 négyzetkilométeres), Szentbékkállától Kapolcsig húzódik. A „platón” található Eötvös Károly-kilátó gyönyörű kilátást nyújt, és már az odavezető út is rengeteg természeti és épített érdekességet rejt magában: a hegyoldalon még mindig található néhány félig összedőlt présház, míg a fennsíkon hat olyan tavat csodálhatunk meg, amelyek keletkezése a mai napig rejtély.


7/7

Buruczky Ferenc tanösvény

A Vindornyaszőlős és Nagygörbő határán található Kovácsi-hegy tízállomásos sziklaösvényét Zala megye hét csodájának egyikévé nyilvánították. A 8 kilométeres útvonalleglátványosabb része a Bazaltutcának nevezett szakasz, amely 15 méter magas bazaltoszlopok között halad. Lefelé is érdemes figyelni: az „utcában” több helyen hasadékokkal lehet találkozni, amelyek közül a legismertebb a Vadlány-lik nevű üreg. 

Tipp: A tanösvény és a Bazaltutca Vindornyaszőlős felől közelíthető meg a kőbányán keresztül; kocsival a bánya bejáratáig lehet felmenni, majd egy Sziklafolyosó-feliratú tábla mutatja az utat onnan. Itt írtunk részletesen a túráról. 

Címkék