A nyárias időtől el kell búcsúznunk, de lesz még bőven hosszabb-rövidebb túrákra alkalmas időjárás a Balatonnál. Az őszi erdőkben tett barangolások, a hegytetők és a várak meghódítása lehet néhány órás vagy egész napos program is, ráadásul sokak szerint a tópart környéke ősszel a legszebb. 10 kirándulóhelyet ajánlunk, amelyek egy részét egy ebéd utáni kiadós sétával is elérhetitek, de akad közöttük olyan is, amit bakancsos kirándulással vagy kisvasúton közelíthettek meg.

1/10

Pele apó ösvénye

A Balatongyörök és Balatonederics között található, több rövidebb és hosszabb körútból álló, összesen 8 és fél km-es tanösvény kifejezetten gyerekeknek szól. A 38 állomáson Pele úr kalauzolja végig az ifjú túrázókat és családjukat, és a térség erdei élőhelyeiről és természeti értékeiről mesél. A sétaút ismertetőtáblái magyar és angol nyelvűek, a közelben több erdei pihenőhely is található, így családi kirándulásokhoz mindenképpen ajánljuk. Az útvonal a Csodabogyós bázisponttól indul, a Pap-hegyi ugratón át halad az Edericsi-hegyen át a Bélap-völgybe. A túráról készült ismeretterjesztő füzetet itt lehet letölteni.

2/10

Csobánc vára

Ha egy rövid túra után szeretnétek belátni szinte az egész Balaton-felvidéket, a Csobánc az egyik örök választás. Meredek, de nem hosszú út vezet fel a csúcsára, ahol megcsodálhatjátok az egykori hősi harcok helyszínének, Csobánc várának romjait is. Az erőd a XIII. században épült a 376 méter magas tanúhegy tetején. A Gyulaffy család tulajdona volt egészen a XVII. század második feléig, és Kinizsi Pál idején alakították erődítménnyé. Ennek köszönhető, hogy minden későbbi török ostromnak ellenállt.

A várba több útvonalon is eljuthattok: Gyulakeszi központjából indulva, a zöld túrajelzést követve Diszelből vagy a Gyulakeszi és Káptalantóti között induló bekötőútról, a Villa Tolnay irányából.

3/10

Kányavári-sziget

A Zala folyó és a Kis-Balaton nyugati víztározója által közrezárt sziget egész évben, szakvezetés nélkül is látogatható. Ha átsétáltatok a jellegzetes fahídon, rátérhettek a terület madárvilágát bemutató, 2 km-es Búbos vöcsök tanösvényre, szép időben piknikezhettek az öreg fák alatt, vagy csak egyszerűen élvezhetitek a madárcsicsergést. Két kilátót és sok kisebb öblöt is felfedezhettek itt. Ha gyerekekkel érkeztek, a nagy játszótérre is szánjatok időt!


4/10

Balatonfenyvesi Kisvasút

Egy őszi kirándulást érdemes a kisvasutazás élményével megkoronázni: a Balatonfenyvesi Gazdasági Vasút hazánk utolsó gazdasági vasútja az egykor több ezer kilométernyi, a Kárpát-medencét behálózó hálózatból. A kisvasútnak két ága is használható: az egyik a 13 kilométeres somogyszentpáli szakasz, ami a legvarázslatosabb vidékein keresztül halad, 2021-ben pedig újraindult a 8,3 kilométeres, Csisztafürdőig vezető pályaszakasz is. A balatonfenyvesi kisvasúton az év minden napján menetrend szerint lehet utazni, és csodálni a kevésbé ismert Balaton környéki vidékeket.

Tipp: Az aktuális menetrendért kattintsatok ide!

5/10

Felsőörsi Meseösvény

2022 nyarán adták át a kicsiknek és nagyoknak egyaránt szóló felsőörsi Meseösvényt. A Meseösvény öt állomást érint, így vezet végig a falu utcáin és a közeli erdőben. Minden állomáson egy kinyitható meseláda található, amely a helyszínhez illő mesét és egy helyi nevezetesség, kultúrtörténeti érték leírását tartalmazza. A kiindulópont a Fő utcán található Miske Óvoda és Bölcsőde, ahol a két rókáról szóló mesével kezdődik az utazás. Egy ráérősen is másfél-két óra alatt végigjárható útvonalról van szó.

A Meseösvényhez tartozó útlevél innen letölthető.

6/10

Tátika vára

A Tátika hazánk egyik legkorábban épült magánvára volt, még a tatárjárás előtt emelték (a most látható romok már egy másik, a Zlaudus veszprémi püspök által épített várhoz tartoznak). Ha meghódítanátok az erődöt, a kiindulópont a Zalaszántótól néhány km-re található parkolóból induló, a várba vezető, kékkel jelzett turistaút, innen ezüstös törzsű bükkfák és mohával benőtt, méretes bazaltsziklák között kell kb. fél órát felfelé kapaszkodni az egyre szűkebb ösvényen, míg végül eléritek a vár romjait. Tiszta időben látni a szomszédos rezi és (a másik irányban) a sümegi várat is.


7/10

Kishegy

Balatonlellétől mindössze 3 km-re található a 300 méter magas, szép kilátással kecsegtető „csúcs”. Ha gyerekekkel kirándultok, a parkerdő vár játszótérrel, de van itt húsz négyzetméteres kilátóterasz, kerékpártároló, tűzrakó hely is. Ha a cél inkább a borok felfedezése, a sárga jelzéseket követve a Garamvári Szőlőbirtok, aztán tovább a Pócz és a vár. A tetőn pedig a Szent Donát-kápolna a tökéletes helyszín egy balatoni panorámás naplementéhez.

8/10

Túra Salföldről a Kis-Hegyestűre

A Balaton-felvidéki kéktúra Salföld–Kővágóörs szakaszán a vargabetűket is érdemes bevállalni: láthattok őshonos állatokat, kőtengert, 18. századi mosóházat, és még a távolban magasodó Hegyestű „kis testvérét” is meghódíthatjátok. A Salföldi majornál csatlakozhattok az útvonalhoz (aki gyerekekkel túrázik, kapásból számolhat egy hosszú kitérővel, ugyanis itt rengeteg izgalmas látnivaló vár), majd átsétálhattok Kékkútra, ahol sok hófehér ház és a Theodora-forrás vár. Kővágóörsön az 1700-as években épült mosóháznál tarthattok egy kis pihenőt. A következő állomás a Kőhát, ami a Káli-medence szélén, Salföldtől a Hegyestűig húzódó úgynevezett kőtengerek egyike, innen pedig egy kis kapaszkodó vezet el a Kis-Hegyestű tetejére.

A túráról itt találtok részletes beszámolót.

9/10

Kereki vára

A középkorban, feltehetően a XIV. század első harmadában épült a kereki vagy fehérkői néven ismert vár, amit Kupavárnak vagy katonavárnak is neveztek. Ma kitűnő kirándulócélpont Balatonföldvárról és környékéről, egyben elképesztő kilátópont is – a várat ugyanis 2022-ben pallókkal tették körbejárhatóvá, és egy panorámateraszt is kialakítottak, ahonnan több mint 280 méteres magasságból gyönyörködhettek a Kőröshegyi völgyhíd és a Tihanyi-félsziget látványában.

A várról készült képgalériánkat itt láthatjátok.


10/10

Gulya-dombi parkerdő

Veszprém az a város, ahol úgy indulhattok akár félnapos túrákra, hogy el sem kell hagynotok a város határait. A Gulya-domb a város egyik legnépszerűbb helye, ha egy kis nyugalomra vágytok, vagy olyan tevékenységekkel töltődnétek fel, mint a bringázás, kocogás, túrázás, de játszóteret, kutyafuttatót is találtok itt. A 22 méter magas, acélszerkezetű Gizella királyné-kilátóból a Bakony vonulatai is látszanak, a korábbi, faszerkezetű kilátó életveszélyessé vált, ezért lebontották. A parkerdő déli oldalán kialakított parkolótól egy közel 5 km-es és egy 2,4 km-es, önmagába visszatérő tanösvény is indul. Bográcsozáshoz a Gulya-domb északi oldalán, a völgyben található Laczkó-forrás közvetlen környezetét ajánljuk.
Tipp: A park mellett található is látogassatok el, így akár egész napos program is lehet a környék felfedezése! Veszprémi séta- és túraútvonalat ebben a cikkben ajánlunk.

Címkék