Balatonakarattyai magaspart
Budapest felől közelítve Akarattya a Balaton kapujának számít, ahol érdemes megállni egy kis pihenőre. A balatonakarattyai magaspartnál vagy más néven a Kisfaludy sétánynál van a Tengerlátópart, a Balaton keleti medencéjének egyik legszebb és legtermészetesebb kilátóhelye. 50-60 méter magasról látható innen a kenesei part, a Fűzfői-öböl, Almádi, Káptalanfüred, valamint az aligai, világosi magaspart.
Tagore sétány
A Tagore sétány a tó leghíresebb vízparti sétánya. A kb. 1 km hosszú allét a Balaton és egy gyönyörű fasor szegélyezi, és a Vitorlás tértől az Esterházy strandig húzódik. A sétány névadója Rabindranáth Tagore Nobel-díjas indiai költő, festő és polihisztor. Tagore 1926-ban volt a balatonfüredi szívkórház páciense, a gyógyításáért hálából elültetett egy hársfát a kórház közelében. Példáját sok híresség, költő, tudós és politikus követte. Tagore életéről itt írtunk bővebben.
Tihanyi Bencés Apátság
Az 1055-ben alapított Tihanyi Bencés Apátság az északi part kihagyhatatlan látnivalója, amit akkor is érdemes felfedezni, ha már jártatok itt, ugyanis kívül-belül megújult az elmúlt években: elkészült az épület állagmegóvása, megújult a modern galéria, az apátsági múzeum kiállítása pedig modernebb és közvetlenebb lett. Unalmas történelmi tények helyett az épületegyüttes és a bencés rend történetének érdekes részleteire helyezi a hangsúlyt, a szerzeteslét misztikumát pedig az atyák hétköznapjainak bemutatásával, fontos kérdések megválaszolásával oldja fel. Ebben a cikkben 10 érdekességgel adtunk ízelítőt az apátság kiállításából.
Tihanyi Tájházak
A tihanyi Parasztgazda Házzal és Halászcéh Házzal kapcsolatban már az 1930-as években felvetődött, hogy tájházként kellene bemutatni a nagyközönségnek, de csak a 60-as években valósult meg az elképzelés. A Parasztgazda Ház szabadkéményes konyhával rendelkezik, valamint egy berendezett szobával, kamrával, nyitott fészerrel, kocsiszínnel és disznóóllal. A Halászcéh Ház pedig a Dunántúl egyetlen megmaradt halászháza, ahol a céhtagok az összejöveteleiket tartották. A tájházakat legutóbb 2022-ben újították fel, amelyek számos közösségi és hagyományőrző eseménynek, koncerteknek, családi programoknak is helyet adnak. A Batthyány utca és a Pisky sétány között található helyszínről csodás panoráma nyílik a Balatonra, illetve megpihenhetünk a padokon, és vásárolhatunk az ajándékboltban is.
Hegyestű
A bazaltbányászat egyik legszembetűnőbb „áldozata”, egyben az ország egyik legérdekesebb geológiai képződménye a Káli-medence szélén, Zánka és Monoszló közelében magasodó Hegyestű: a 40 évig tartó kitermelés után csak egy félbevágott vulkáni kúp maradt belőle. Ugyanakkor láthatóvá vált a vulkán kürtőjének maradványa, és betekintést nyerhettek a bazalthegyek kialakulásának folyamatába is. Nem nehéz túra, a parkolókból lépcsők vezetnek fel, és a tetőről belátható az egész Káli-medence. A megújult Hegyestű Geológiai Bemutatóhely 2022. március 11-én nyitotta meg újra a kapuit.
Fülöp-hegyi kilátó
A 2001-ben megépült első Millennium-kilátó fából épített része 2020. február 2-án beomlott, miután az épület belső csigalépcsője és a teteje egy villámcsapás következtében kigyulladt. 2021 nyarára a kilátót újjáépítették: új faszerkezetet kapott az épület, megújult csigalépcsőin felérve pedig 360 fokos, káprázatos panoráma nyílik a Balatonra, a Badacsonyra, az északi part tanúhegyeire és a déli partra. Nem véletlen, hogy egykor Cholnoky Jenő így írt a panorámáról: „A révfülöpi Fülöp-hegyről nyílik a világ egyik legszebb tája. Vannak magasabb hegyek, nagyobb vizek, de ahol a vulkáni kúpok csodás sokasága találkozik a széles víztükörrel, ilyen legfeljebb a Brazil partoknál, Rio de Janeiro partjainál van.”
Salföldi páloskolostor-rom
A pálos közösség tagjai a Salföld közelében levő erdő mélyén, csendben, a világtól elzárva éltek évszázadokon át. Egykori templomuk a boltozatok magasságáig megmaradt az utókor számára, és a kolostor alapfalai is láthatók. Ez a Kárpát-medence egyik legszebb állapotban fennmaradt kolostorromja, amit egy kellemes erdei túra során is fel lehet fedezni, akár Salföld, akár Badacsonyörs irányából érkezünk. A megközelítési lehetőségekről és a kolostorról itt írtunk korábban.
Kőtenger
A Szentbékkálla határában található hatalmas, misztikus sziklák a Pannon-tenger üledékéből kerültek a felszínre, és a szél alkotott belőlük ilyen bizarr formákat. Olyan, mintha egy óriás dobálta volna szét haragjában a hatalmas köveket. A kőtenger legizgalmasabb pontja az Ingókő, amit többtonnás súlya ellenére mi is egy billentéssel meg tudunk mozdítani, ha kiállunk a végére. A szakma egyébként kőhátnak nevezi a kőtengereket, amelyek vonulata Salföldtől egészen Kővágóörsig és onnan tovább, a Hegyestűig húzódik.
Liliomkert Piac
A káptalantóti Liliomkert Piac az első és a legismertebb termelői piac a Balatonnál. Vasárnaponként utánozhatatlan a hangulat, nem csak a környékbeliek találkoznak itt, messze földről jönnek a látogatók. A kecskesajtoktól a mézen, húsárun és szörpökön át a vintage bútorokig mindent megtaláltok itt. A piac nagyon népszerű, jó időben hatalmas tömegre kell számítani. (Kisebb és nyugodtabb termelői piacokat is találsz a környéken, ezekről itt írtunk.)
Badacsony
Az egyik legismertebb tanúhegyet nem csak nagyszerű borászatai miatt érdemes felkeresni. A „hegytető” a Balaton egyik legszebb erdős területe, a Kisfaludy-kilátóról csodás a panoráma, túra közben pedig lépten-nyomon a 3 millió évvel ezelőtt kialudt vulkán nyomaival találkozhattok. Bazaltzsákokat, bazaltorgonákat és kőfolyásokat is láthattok. Jó minőségű bazaltját 1964-ig bányászták, egy munkatábor is működött a hegyen (erről itt írtunk korábban).
Szigligeti vár
A Balaton-felvidék egyik legnépszerűbb célpontja a szigligeti vár. Nem véletlenül, a közel 750 éves múltra visszatekintő várból nemcsak csodás panoráma tárul elénk a tóra és a környező tájra, de gazdag történelmi múltat is őriz. A vár 2020-ban, komoly rekonstrukciót követően nyitotta meg újra kapuit, de még 2021-ben is adtak át felújított részeket. Megújult többek között a Tóti Lengyel-kapu, a Török Bálint-kaputorony, háromszintessé alakult a Bencés-torony, újjáépítették az egykori palota és a felső vár számos kisebb téregységét. A vár különös történetét és mindennapjait pedig izgalmas, élményalapú kiállításon ismerhetjük meg, így aki korábban járt már a várban, annak is érdemes újra ellátogatnia ide.
Szent György-hegyi bazaltorgonák
A másik legismertebb tanúhegyet sem érdemes kihagyni, ha a környéken jártok. 3-4 millió évvel ezelőtt aktív tűzhányó működött itt, amely bazaltsapkával fedte be a hegyet. Ennek nyomai a csodálatos, 30-40 méter magas bazaltorgonák a hegycsúcs peremén, amelyek között sétálva olyan érzésetek támadhat, mintha egy másik világba csöppentetek volna. A két óra alatt bejárható, vadregényes Bazaltorgonák tanösvény a néhai raposkai bányától indul, de a hegytető több útvonalon is megközelíthető. További infót ebben a cikkben találtok.
Tapolcai-tavasbarlang
A barlangot 1903-ban fedezték fel, kútásás közben, majd tíz évvel később megnyitották a látogatók előtt is. A közel 15 km hosszúságú barlangrendszernek – ahová 73 lépcsőfok vezet le – 250 méteres szakasza látogatható, melyből 70 méter száraz és 180 méter vízzel borított járatot fedezhettek fel. A 2015-ben megnyílt látogatóközpont a ma már elvárt interaktív élményt kínálja a barlangba érkezőknek a karsztvidékeket bemutató kiállítással, a legizgalmasabb mégis a csónakázás, ami esőprogramnak is kiváló. Érdemes online jegyet venni, hogy elkerüljük a sorban állást. Itt olvashatjátok legújabb beszámolónkat az élményről.
Csobánc
Ha egy rövid túra után szeretnétek belátni szinte az egész Balaton-felvidéket, a Csobánc hegy az egyik örök választás. Meredek, de nem hosszú út vezet fel a csúcsára, ahol az egykori hősi harcok helyszíne, Csobánc várának romjai várnak. Már az út is gyönyörű, a hegy oldalában szőlőültetvények húzódnak és elhagyatott présházak bújnak meg. Ha már csukott szemmel is feltalálnátok a Gyulakesziből induló zöld jelzésen a várba, próbáljátok a Villa Tolnay borászat felől meghódítani a tanúhegyet! Érdemes egy kitérőt tenni a Szent Donát-kápolnához, ahonnan szokatlan perspektívából látszik a Balaton. Mi egyszer bevállaltuk a hajnali kelést, és a napfelkelte fényeiben csodáltuk meg a panorámát, amiről itt írtunk részletesen.
Szépkilátó
Sokan erre a 71-es út melletti, Balatongyörök területén található kilátóhelyre szavaznak, amikor a tó legszebb kilátásáról esik szó. Itt a Balaton hatalmas vízfelülete fogad, az egyik oldalról az északi part tanúhegyeivel, a másik oldalon a lapos déli partból kiemelkedő fonyódi dombokkal. Parkolót, pihenőhelyet, padokat is találtok itt, és nemrég emlékhelyet is avattak, amely Lady Hamilton hercegné, II. Festetics Tasziló feleségének emléke előtt tiszteleg. A hercegi pár szívesen tett kirándulásokat a gyönyörű panorámával megáldott magaslatra, és Lady Mary Hamilton javaslatára ültették el annak idején a Szépkilátó feketefenyőit.
Festetics-kastély
A keszthelyi Festetics-kastély építését 1745-ben kezdte meg a Festetics család, ezt több nagyszabású át- és hozzáépítés követte. Szinte mindenki járt már itt legalább egy osztálykirándulás erejéig, de érdemes felülírni az élményt: a barokk épület bejárása egyszerűen megunhatatlan. A Helikon Kastélymúzeum eredeti, illetve korhűen rekonstruált belső terei a 18–19. századi főúri életformát mutatják be, látható a díszebédlő is, nemrég pedig öt új szoba is megnyílt a látogatók előtt a keszthelyi Festetics-kastélyban. Többek között Festetics IV. György herceg gyerekszobája és a két szomszédos helyiség is látogatható. Korábbi cikkünkben a Festeticsek örökségéhez kapcsolódó helyszíneket, épületeket gyűjtöttük össze, a Balaton nyugati medencéjére koncentrálva.
Hévízi termáltó
A Balaton északnyugati csücskénél található hévízi gyógyvizet már a rómaiak is használták, de mai formáját a XX. század elején nyerte el a tófürdő. A tó közepén lévő épületben, a 2500 m²-es fürdőházban több mint száz éve áztatják magukat a vendégek a 35-36 °C-os vízben. A télen is kellemesen meleg vízben kalcium, magnézium, radon, kén, szénsav, kén-hidrogén, metán, rádiumgázok és radioaktív iszap is található, rengeteg mozgásszervi bajra van pozitív hatással. A Mirror brit napilap nemrég válogatást készített Európa legjobb termálfürdőiről, és a top 7-es listán szerepel a Hévízi Tófürdő és a budapesti Széchenyi fürdő is.
Sümegi vár
A sümegi vár Magyarország egyik legszebb, viszonylag ép formában fennmaradt középkori erődje. Amellett, hogy a veszprémi püspökség Zala megyei birtokainak központja volt, a XVI–XVII. században a püspökök székhelyeként is szolgált, és a török hódoltság határának közelében emelkedő végvár szerepét is betöltötte. 2023-ra több mint 1500 négyzetméternyi területet újítottak fel: újjáépült az egész keleti szárny a kápolnától a Köves-bástyáig, az emeleti terekben vártörténeti kiállítás kapott helyet, a földszinten pedig az eredeti funkciónak megfelelően a sütőház, a pék háza, a konyha, a kovácsműhely, valamint a személyzeti lakószobák enteriőrrekonstrukciói készültek el, de a felújítás érintette a várnagyi házat, a kaszárnyát és a Csabi-tornyot is.
Veszprémi várnegyed
A Veszprémi Érsekség tulajdonában lévő 18 műemléki épület homlokzata és tetőszerkezete újult meg a 2020-tól egészen 2025-ig tartó, a veszprémi várnegyed megújítását célzó beruházás első üteme során. Néhány száz méteren belül itt olyan látnivalókat találtok, mint a tűztorony, a Biró-Giczey-ház, a Gizella-kápolna, a Szent Mihály-főszékesegyház és az Érseki Palota. A várnegyed kivitelezési munkái jövőre is folytatódnak, ezért a várnegyed egyes részeit is újra elkerítik majd, így a terület 2024-ben a hétköznapokon késő délután, illetve péntek délutántól vasárnap estig lesz gyalogosan látogatható.
Veszprémvölgy és a Séd
A Séd az egész városon áthalad, kanyarulatait követve olyan nevezetességek mellett visz az út, mint a felújított régi kisvonat és az egykori úttörővasút végállomása vagy a Szikla nevű katonai bunker, ami a Magyar Honvédség Légierő Parancsnokságának központja. Ha továbbsétáltok, a patakot követve eljuthattok a Margit-romokig. A Séd itt U alakban megkerüli a Benedek-hegyet, a kanyarulat után feltűnik a minikalandparknak is beillő Rézsűs játszótér. A következő fontos látnivaló a Szerelem-sziget (ami ma már nem sziget), és itt láthatjátok az Úrkúti malom épületét is.
Tipp: Ebben a cikkünkben öt veszprémi sétát ajánlunk.
(Borítókép: Kőrösi Tamás - We Love Balaton)