A város főterén, majdnem szemben a kapualjjal, ami a Malom-tóhoz vezető utat rejti, néhány hónapja bor- és pizzabár nyílt egy korábbi üzlet helyén. Eklektikus enteriőr fogadja a betérőket: nagy, kerek faasztal
és kisebb, szögletes asztalok, sötétzöld kárpitok, az egyik sarokban piros Berkel sonkaszeletelő gép, a falról DJ-ző koalát és nyakkendős alpakát ábrázoló festmények
néznek vissza ránk.
Ez a hely még véletlenül sem akar olaszos hangulatot kényszeríteni a vendégekre, hanem egy laza, mégis elegáns atmoszférát céloz meg. Bent kb. 20 vendég tud leülni, és egy tágas terasz is tartozik a borbárhoz, ami biztosan megtelik majd, ha már nem kell nagykabát a kinti programokhoz.
A 2021 novemberében megnyílt pizzabár mögött a káptalantóti Büttner Borászat áll. A történet jóval korábban kezdődött: Dr. Büttner Tamás 2005-ben vásárolta meg első szőlőterületét a Badacsonyi borvidékhez tartozó Tóti-hegy dűlőjén. Az üzletember 10 évvel később alapította meg a borászatot, ahol ma már 15 hektáron gazdálkodnak. A vállalkozást közösen vezeti egyik fiával, Mártonnal.
„Gyerekkorom óta főzök, bécsi tanulmányi éveim alatt szabadidőmben főztem és borklubra jártam” – meséli Márton. „Vendéglátás-szervezést tanultam a Gundelben, a balatonszemesi Kistücsökben voltam gyakorlaton, és dolgoztam Ekler Viktornál is” – folytatja. Először egy vinotékát szeretett volna nyitni, de aztán arra jutott, hogy a borok mellé magas minőségű alapanyagokból készült pizzákat is kínál.
A hely a nevét egy kevésbé ismert, helyi fehér szőlőfajtáról, a vulcanusról kapta. A budai zöld és a szürkebarát keresztezéséből született fajtával szinte csak a Badacsonyi borvidéken és a Balaton-felvidék egyes területein találkozhatunk. Karakteres, illatos, testes, a terroir adottságait visszatükröző borok készülnek belőle – a pizzabárban is meg lehet ismerkedni vele.
Nem a megszokott feltétek
A kínálatban előételként gourmet-válogatás, burrata (friss olasz sajt) és kb. 12-féle pizza szerepel, a klasszikus Margheritától és a Prosciuttótól a négysajtos, a tonhalas, a csípős szalámis verziókig. A Vulcanusban olyan feltétekkel dolgoznak, mint a friss szarvasgomba, a San Daniele sonka, a fior di latte (tehéntejből készült mozzarella), az eredetvédett bivalymozzarella, a szardellafilé vagy a 'nduja (csípős calabriai kolbászkrém). Az alapanyagok nagy része Olaszországból érkezik, de a későbbiekben helyi hozzávalók – termelői sajtok, tapolcai lazacpisztráng stb. – is kerülnek majd a pizzákra. A heti ajánlatok egy-egy alapanyag köré épülnek.
Amíg várunk a Margheritánkra és a szarvasgombával, fior di lattéval megpakolt tartufo pizzánkra, megtudjuk, hogy a Vulcanus pizzája a nápolyi stílushoz áll a legközelebb, de szigorú értelemben nem lehet annak nevezni, mondja Márton. A tésztát Bódi Armand pizzaszakáccsal kísérletezték ki, és sok segítséget kaptak Varga Danitól, a tihanyi Füge Gasztro Kikötő séfjétől is. Minimum 48 óráig tart a kelesztés, ennek is köszönhető, hogy a végeredmény könnyed, levegős, és nem érzi úgy az ember, hogy annyira megtelt, hogy mozdulni sem tud. Még simán beleférhet egy csatos üvegben tálalt panna cotta is, a hely desszertje.
A borok és az italszelekció Márton ízlését tükrözik. Legnagyobb számban Büttner borokat találunk itt, a habzóboroktól a testes fehéreken át a vörösökig, de sokakoznak palackok a polcon a Szent György-hegyről – pl. Török Csabától, a 2HA Szőlőbirtokról
– és a Kreinbacher Birtokról is.
Márton rajongásának köszönhetően van néhány palack champagne is – ezeket nyártól kimérve is lehet majd kérni. A rövid, de körültekintően összeválogatott itallapon minden megvan, ami egy jó gin-tonikhoz vagy a szokásos koktélokhoz kell. A cél az, hogy egy aperitivo bar hangulatát tükrözze a hely, ami nyilván sokkal könnyebb lesz, ha langyosabbak lesznek az esték és megtelik a terasz.