10 éves a We Love Balaton!
Mérföldkőhöz ért online magazinunk, a We Love Balaton, mely idén 10 éves. Ebben az időszakban több különböző témájú, 10 elemes toplistát írunk nektek. A jubilálás kapcsán Analógia című kiállítássorozatunkkal is találkozhattatok, melyről itt olvashattok bővebben.
1/10
Tagore sétány
A Tagore sétány a tó leghíresebb vízparti sétánya. A kb. 1 km hosszú allét a Balaton és egy gyönyörű fasor szegélyezi, és a Vitorlás tértől az Esterházy strandig húzódik. A sétány névadója Rabindranáth Tagore Nobel-díjas indiai költő, festő és polihisztor. Tagore 1926-ban volt a balatonfüredi szívkórház páciense, a gyógyításáért hálából elültetett egy hársfát a kórház közelében. Példáját sok híresség, költő, tudós és politikus követte.
A sétány kihagyhatatlan látnivalói közé tartozik a Bodorka Látogatóközpont, a Bujtor István-szobor és a Halász és a Révész szobrok.
2/10
Pisky sétány
A Pisky István várkapitányról elnevezett sétány a Visszhang-domb tövéből indul, és egészen a Tihanyi Bencés Apátságig vezet. Nemcsak a kilátás páratlan, de maga a sétány is több látnivalóval rendelkezik: a félköríves kilátópont és a faágyú mellett az idővel önálló nevezetességgé vált Gombóc Artúr-szobor is itt bukkant fel, és várja a csokiadományokat. A sétánytól elérhető Tihany számos nevezetessége: a Csokonai-liget, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Fazekasház is.
Pisky Istvánról, Tihany várkapitányáról itt írtunk korábban: a Balatonendréden telelő Ibrahim agával bajvívást szervezett a Balaton jegén.
3/10
Malom-tó
Tapolca Fő terétől alig néhány száz méterre sétálva egy másik világba csöppenünk: a Malom-tó egy mediterrán hangulatú kis oázis éttermekkel, kávézókkal és a víz fölé terebélyesedő hatalmas fákkal. A sétány a Nagy- vagy Felső-tótól indul, végighalad a Kis- vagy Alsó-tó mentén, majd a Tapolca-patak mellett vezet egészen a város széléig. A tó vize összeköttetésben van a Tapolcai-tavasbarlanggal, és nagyjából mindig 18 °C-os, így télen sem fagy be, és a gőzölgő vízfelület hideg időben gyönyörű látványt nyújt. Kisebb források, ivókutak és Marton László szobrai teszik varázslatossá a sétányt, ami az évente megrendezett Tapolcai Pisztráng és Borfesztiválnak is otthont ad.
4/10
Európa sétány
A Szigeti strandtól a hajóállomásig vezető sétány a helyiek, az itt nyaralók és a horgászok körében is kedvelt sétahelyszín. A kihelyezett padokról vagy akár a fűbe heveredve gyönyörködhettek a tó látványában, és élvezhetitek ezt a viszonylag csendes partszakaszt. A révfülöpi sétát a hajóállomást és a mólót elhagyva, a Császtai strand irányába is érdemes folytatni, itt rózsalugasok, apró öblök várnak. Az utóbbi rész a Balatoni Bringakör egyik szakasza, érdemes körültekintően közlekedni.
5/10
Tóvölgyi László sétány
A Szent Mihály-kápolna Vonyarcvashegy és Balatongyörök között, a 136 méter magas Szent Mihály-dombon áll. Ide vezet a Tóvölgyi László esperesről, Gyenesdiás 2004-ben elhunyt plébánosáról elnevezett sétány. Meredek kaptatóra kell készülni, de a kilátás kárpótolni fog az erőfeszítésért. A kápolnához egy legenda is kapcsolódik: 1739-ben egy csapat halász halálos veszélybe került a befagyott Balatonon. Hatan odavesztek, de 40 halász túlélte az esetet, és partot érésük helyszínén, Vonyarc mellett kápolnát emeltek a megmenekülésük örömére. A történet valószínűleg nem igaz, mert akkoriban már állt a kápolna a dombtetőn, de ez nem csökkenti a hely varázsát.
6/10
Szaplonczay sétány
A déli part legromantikusabb sétányáról századfordulós villák előtt, fák árnyékában tekinthettek le (a fonyódi löszfal tetejéről) a kékeszöld vízre. A közel 130 éve éve alapított fonyódi Bélatelep alapítójáról elnevezett Szaplonczay sétányon lenyűgöző látvány tárul elétek: a Badacsony uralja a látványt, de a Tóti-hegy, a Csobánc és a többi tanúhegy sem maradhat ki a képből. A sétányon kapott helyet a nemrég elhunyt szobrászművész, Pál Mihály Balatoni szél című alkotása is.
Érdekes, hogy Szinyei Merse Pál éppen ezen a környéken festette balatoni képeit, mégis kihagyta a Badacsonyt, mert nem szerette„formátlan koporsó”-szerű alakját.
7/10
Kvassay sétány
Balatonföldvár az arisztokraták kedvelt üdülőhelye volt, a promenád ötlete pedig Kvassay Jenő vízmérnöktől származott, ő találta ki a XIX. század végén a fákkal szegélyezett partvédművet. A Kvassay sétányt sokan a testvérének tartják. A déli part leghíresebb parti sétánya – ami természetvédelmi terület– a indul, és 1200 méter hosszan szinte szabályszerűen ferdén nőttplatánok szegélyezik. Középtájon, a kisebb rendezvényeknek helyet adó Fesztivál téren a Halászfiú szobra kémleli a vizet.
Tipp: Érdemes betérni egy kézműves sörre és egy kolbászra a Helka Sörkertbe, vagy továbbsétálni a Galambszigetig.
8/10
Csók István sétány
A magaspart balatonvilágosi szakasza, vagyis az „aligai magaspart” peremén futó, Csók István Kossuth-díjas festőről elnevezett sétány panorámája minden évszakban lenyűgöző, van, aki szerint ez a Balaton egyik legszebb pontja. A sétányon találjátok a csalóka nevű Panoráma-kilátót (nincs torony és magaslat) és a „szerelmesek hídjának” nevezett fehér fahidat is, aminek korlátja már alig látszik a szerelemlakatoktól.
Tipp: Aki megpihenne, a közeli Hedon Sörfőzdében lazíthat a teraszon.
9/10
Veszprémvölgy
A Veszprém vadregényes völgyén végigvezető sétaút egyik legújabb látványossága a felújított Veszprémvölgyi kisvonat és egykori állomása. Ha továbbsétáltok, eljuttok oda, ahol a Séd patak U alakban megkerüli a Benedek-hegyet, a kanyarulat után feltűnik a minikalandparknak is beillő Rézsűs játszótér. A következő fontos látnivaló a Szerelem-sziget ésaz Úrkúti malom épülete, majd továbbvezet a sétány az Árpád-kori Szent Katalin-kolostor romjáig, más néven a Margit-romokig, ahol Árpád-házi Szent Margit hat évet töltött el gyerekkorában.
Tipp: Hosszabb veszprémi sétákhoz itt találtok útvonaltippeket!
10/10
Kálvária-domb
A Szent Miklós- vagy Kálvária-domb, vagyis aMegyeház tér – Egyetem utca – Erzsébet sétány által határolt területigazi zöld sziget Veszprém szívében, ahol a parkban vagy az akadálymentesített falsétányon sétálva nemcsak az épületek és a terek között, hanem az időben is utazhattok. A terület múltjáról az egykori Szent Miklós-templom feltárt alapfalai mesélnek, a parkban vidám utcabútorok kaptak helyet. A Kálvária-domb és környéke a Veszprém–Balaton Európa Kulturális Fővárosa program segítségével 2023 tavaszára újult meg.
A Kálvária-dombról készült képgalériánkat itt nézhetitek meg.