A Balatonnak ezer arca van: a kenesei löszfal, a szőlőtőkékkel borított tanúhegyek, a Kis-Balaton mocsaras, madarak lakta vidéke. A tó környéke erősen ember formálta kultúrtáj. Bárhova kirándulunk, nem csupán érintetlen erdőben vezet az utunk, hanem kolostorromok, római villák maradványai és szőlőültetvények mellett haladunk el, de többek között ezek teszik a Balaton környékét igazán szerethetővé. Cikkünkben olyan öt különleges és gyönyörű kirándulóhelyre szeretnénk felhívni a figyelmet, amit természet és ember közösen alakított ki. Szebbnél szebb helyeken kirándulhatunk, különleges felfedezésekben lehet részünk, de a túrák alatt vigyázzunk a természetre: ne dobjuk el a műanyag palackokat és a cigarettacsikket, hiszen e kettő károsítja leggyakrabban a környezet. Egyetlen csikk képes több száz liter vizet beszennyezni. A legjobb, ha kulacsban visszük magunkkal a vizet és egyáltalán nem dohányzunk.
Ha tehát nyári kalandjaink a Balaton felé vezetnek, mindenképpen érdemes megcsodálnunk a tó körüli természeti kincseket is. A gyönyörű tájak látványa feltölt, az aktív kikapcsolódással pedig sokat tehetünk az egészségünkért. Amint látjuk a Balatonnál nemcsak vízi mozgásformák, hanem a gyalogos túrák között is válogathatunk. A rendszeres mozgás hozzájárul a szervezetünk megfelelő működéséhez. Emellett azzal is sokat tehetünk az egészségünkért és a környezetünkért, ha felhagyunk a káros szokásainkkal. Ilyen például a dohányzás. Az a legjobb megoldás, ha egyáltalán nem szokunk rá a dohányzásra, vagy ha már dohányzunk, akkor pedig mihamarabb szokjunk le róla. Ha valamiért mégsem hagyunk fel vele, akkor tájékozódhatunk az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. Sokan tévesen azt hiszik, hogy a dohányzás leginkább a nikotin miatt káros, de a tudomány mai állása szerint elsősorban az égés és az égés során felszabaduló füst tehető felelőssé a dohányzás okozta megbetegedésekért. Az FDA, az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala a cigaretta égésekor keletkező közel 7 ezer vegyi anyag közül 93-ról megállapította, hogy káros, vagy potenciálisan káros.
Ma már vannak olyan égés és füst nélkül működő technológiák, amelyek a cigarettához képest lényegesen kevesebb károsanyagot bocsátanak ki. Ide soroljuk a különböző elvek alapján működő technológiákat, amelyek működésükben és hatásukban is eltérnek: az e-cigaretta nikotin tartalmú folyadékot hevít, a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, vagy a dohányt alacsonyabb hőmérsékleten hevítő, de nem égető dohányhevítéses technológia. Fontos azonban tudni, hogy ezek a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, mivel egyrészt tartalmaznak például nikotint, amely függőséget okozó anyag, és egyéb káros hatásai mellett megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást; másrészt az ezen alternatívákhoz kapcsolódó károsanyag kibocsátás csökkenése és az egészségkárosító hatás közötti összefüggés vizsgálatára még hosszútávú kutatások szükségesek. Ezért egészségünk megőrzése érdekében az az egyetlen jó megoldás, ha semmilyen dohány- és nikotintartalmú terméket sem fogyasztunk!
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.