A Tapolcai-medence a tanúhegyek, a kápolnák, a várak és a tüzes borok vidéke, ahol évszaktól függetlenül és a korlátozások idején is rengeteg felfedeznivalót találtok, ha nem hagyjátok otthon a túrabakancsot. A kora tavasz tökéletes időszak arra, hogy jobban megismerjétek a környéket: tömeg helyett nyugalom és madárcsicsergés fogad a legfelkapottabb helyszíneken is, és egy napfelkeltetúrához sem kell túl korán kipattanni az ágyból.
1/10
Napfelkeltetúra a Csobáncra
Örök
vitatéma, hogy a Csobánc tetejéről vagy a szigligeti várból a legszebb a panoráma
a Tapolcai-medencében. Nem foglalunk állást, viszont mindenkit arra biztatunk,
hogy tesztelje le. Könnyű túra a Csobánc meghódítása, amit minden évszakban be lehet vállalni. Elszántabb kirándulók képesek hajnalok hajnalán felkelni, hogy a csobánci várrom mellől
nézzék meg a napfelkeltét (ezt egyszer a We Love Balaton csapata is teljesítette, csikorgó
hidegben).
Indulhattok Gyulakeszi
központjából, a Szent Mihály-templom mellől, a zöld sávot követve, majd a
Kéktúrára csatlakozva, illetve Tapolca-Diszel központjából a zöldön vagy
Káptalantóti felől a kéken. Ez utóbbi úton haladva érdemes felkapni egy üveg
bort és néhány jó sztorit Janos von Beőthy pincéjénél.
2/10
Barangolás Szigliget magaslatain
Szigligeten az egy négyzetkilométerre jutó vulkáni kúpok, látnivalók és elvarázsolt épületek aránya talán a legmagasabb a Balatonnál. Ha megcsodáltátok a kilátást a Várhegyről, érdemes a településen belül haladó, hangulatos utcákon és erdei utakon át vezető Kamon-kő tanösvényt követni. Így útba esik a 242 méter magas Hálás-tető, a Kamon-kő nevű sziklaalakzat, a Rókarántó és a Szentháromság-kápolna is. Kötelező látnivaló az Iharos utca és a Réhelyi út találkozásánál található, 13. századi Avasi templomrom is, amely a naplementében olyan, mint egy középkori lovagregény helyszíne.
3/10
A Szent György-hegy felfedezése
A tanúhegyen annyi a látnivaló, hogy érdemes több részletben felfedezni. Az alap az önmagába visszatérő, Szent György-hegyi Bazaltorgonák tanösvény, amely a hegy különleges képződményeit, növény- és állatvilágát mutatja be. De van itt a helyiek által jégbarlangnak nevezett álbarlang, gyönyörű, vádlikat edző lépcsősor és számos apró, elvarázsolt kápolna. A déli oldalon az Oroszlánfejű-kút, a Lengyel-kápolna és a Tarányi-présház a kötelező látnivaló, innen hihetetlenül giccses naplementéket is kifoghattok.
4/10
Egy finom péksütemény a Búzalelkében
A Szent György-hegy lábánál, Kisapáti központjában található Búzalelkében télen sem áll meg az élet, Kovács Beáék már hajnaltól szorgoskodnak, kovászos kenyerek, kalácsok, diós csigák, briósok és más péksütemények készülnek és várnak vevőkre a kis pékségben. Ha biztosan tudjátok, hogy erre fogtok járni, és feltankolnátok ezekből, érdemes előre lefoglalni a pékárut. A kereslet ugyanis még tél végén is sokkal nagyobb, mint a kínálat.
Nyitva: szerda–péntek: 9–15 óra, szombat: 9–13 óra.
5/10
Andalgás a tapolcai Malom-tó partján
A Tapolca központjában található Malom-tó a kisváros egyik leghíresebb nevezetessége a tavasbarlang mellett. A tavat a város alatti barlangrendszerből átfolyó, kristálytiszta víz táplálja, amelynek hőmérséklete a legnagyobb hidegben sem csökken 18 fok alá. Ez az oka, hogy télen a vízfelület gőzölög, sejtelmes ködbe burkolva környezetét.
A felső tóból, amelyet mediterrán hangulatú épületek, éttermek öveznek, a vízinövényektől sötétlő alsó tóba folyik a víz. A tavak mellett kiépített sétányon, amely a Balatonba tartó, tóból kilépő patak partján vezet végig a város széléig, nyáron árnyat adó fák, szobrok, kutak, padok mellett vezet az út. Ez a hangulatos sétány a helyszíne a Pisztráng és Borfesztiválnak is.
6/10
Bringatúra Tapolca-Diszelbe és egy kávé a Látványtár kertjében
Tapolcát egy 4 km-es bicikliút köti össze a Csobánc lábánál megbújó, Diszel nevű faluval, amelynek központjában, egy malom épületében kapott helyet az Első Magyar Látványtár és a Kávéház a Vörös Lóhoz nevű étterem. Itt házias, a Liliomkert piacon áruló termelők alapanyagaiból készült ételeket, sütiket és kávét kaphattok elvitelre. Érdemes körbetekerni a hangulatos települést, mielőtt visszaindultok a kisvárosba.
A kávéház nyitva: szerda–szombat 10–17 óra.
7/10
Piknik a hegyesdi várromnál
Egykor szerpentinút
vezetett a 281 méter magas, kúp alakú tanúhegy tetejére, ma lépcsők visznek fel a Hegyesd falutól induló, sárgával jelzett turistaút és a Hegyesdi várhegy tanösvény fárasztóbb szakaszán. Hegyesd 13. századi várából ma már csak az
alapkövek vannak meg, az apró csúcsról pedig beláthatjátok az egész
Tapolcai-medencét, de a Káli-medence magaslatai is kivehetők innen. Érdemes bejárni a környéket is, hiszen a
hegy lábánál fekszik a hegyesdi tó, amelynek partja kiváló terep egy kis
pihenésre vagy piknikre.
8/10
Séta egy vulkán belsejébe
A Haláp valaha a Szent György-hegy és a Badacsony méltó, 358 méter magas testvére volt, ma csak egy csonka,
a 8 évtizeden át tartó bazaltbányászat eredményeképp
kevesebb mint 300 méter magas tanúhegy. 2019 tavaszán egy 3 km-es, két
nehézségi fokú tanösvényt adtak át a területén. A túrát végigjárva különleges
geológiai képződményeket láthatunk az egykori bánya területén, a hatalmas,
kietlen kráterben: a 6 millió évvel ezelőtti vulkanikus tevékenység
eredményeként 5 és 6 szögletű, 20-80 cm-es, oszlopos elválasztású, bazalttömbbé
dermedt lávakifolyások kerültek felszínre, amelyek nemcsak függőlegesek, mint a
Hegyestűn, hanem vízszintes és ferde irányban is láthatók. A Haláp könnyű
túra, a tanösvény másfél óra alatt és gyerekekkel is bejárható.
9/10
Kápolnatúra panorámával
Régen
úgy tartották, hogy a szentekről elnevezett szőlőhegyi kápolnák harangjai távol
tartják a jégesőt és a termést elpusztító viharokat. Több földbirtokos közösen
emeltette ezeket a kis templomokat, vagy egy-egy gazdag család fogadalmi
ajándékként építtette őket.
A Tapolcai-medencében számos ilyet találtok: a lesenceistvándi Szűz Mária neve-kápolnától különleges szögből láthatjátok be a medencét, a Szent György-hegyen a Lengyel-kápolna, a Szent Kereszt-kápolna mellett még számos kisebb templom emelkedik ki a szőlők közül. A hegy legfurcsább és leghátborzongatóbb helye, az Ify-kápolna azonban csak kívülről látogatható, magántulajdonban van, és bármelyik percben
összedőlhet. Ne hagyjátok ki a Csobánc panorámás kápolnáját, a Szent Donátról elnevezett apró templomot se!
10/10
...és borok elvitelre
Bár a pincészetek nem kínálhatnak borokat helyben fogyasztásra, elvitelre sok helyen vehettek egy-egy palackot. Melegebb kora tavaszi napokon érdemes borospoharakkal nekivágni a tanúhegyeknek és koccintani a napsütésre. A Szászi Birtok Szent György-hegyi vinotékáját vagy a csobánci Villa Tolnay Borházat biztosan nyitva találjátok a hétvégéken.
A Szászi Birtok nyitvatartása: szombat és vasárnap: 10–16 óra.
A Villa Tolnay Borház nyitvatartása: péntek és szombat: 11–18 óra, vasárnap: 10–15 óra.