1/20
Ismerd meg a Balaton környéki különleges geológiai képződményeket!
Az ősz tökéletes időszak a hosszabb túrákhoz. Nincs kánikula, a falevelek százféle árnyalatban pompáznak, ez a legjobb időszak arra, hogy közelebbről is megismerjétek a Balaton környékén található rendhagyó geológiai képződményeket. Az egyik legismertebb közülük az ősrégi vulkánkürtő sziluettjét idéző Hegyestű, de érdemes megnézni a Tihanyi-félsziget forráskúpjait, a Szent György-hegyi Bazaltorgonák tanösvényt, de kihagyhatatlan a fantasyfilmek díszleteire emlékeztető Bazaltutca vagy a balatonfőkajári
kvarcfillit, ami a Dunántúl legöregebb kőzete. Ebben a cikkben találtok további tippeket a helyszínekhez.
2/20
Nézz körül a hévízi lombkorona-kilátóból!
A 2,2 km hosszú Tavirózsa tanösvény bejárása egy meditatív séta a világon egyedülálló hévízi termáltó véderdejében. A patakban tavirózsákat láthattok, a tanösvény táblái a környék élővilágáról mesélnek, a 15 méter magas lombkorona-megfigyelő kilátóból pedig szemügyre vehetitek a különleges erdő lombkoronaszintjét és a tófürdő környékét. A tanösvényről készült galériánkat és a drónos fotóinkat itt találjátok.
3/20
Vegyél részt egy őszi sporteseményen!
Az utóbbi években sok sportesemény elmaradt a járványhelyzet miatt, ezért hatalmas az érdeklődés irántuk. A VIII. Austrotherm Tihanyi Félmaratonon (október 1.) hétféle távon lehet indulni. Ennél jóval kevesebb emelkedőt tartogat majd a siófoki 19. Balaton Maraton és Félmaraton november 19-én. A kerékpárosok a 15. MAPEI Tour de Zalakaroson (szeptember 22–25.) versenyezhetnek és indulhatnak családi túrákra. Ha valami könnyedebbre vágytok, ajánljuk a Tihany Cross teljesítménytúrát (szeptember 25.), amelynek
–
a nevével ellentétben
– nincs meghatározott útvonala, és a kihívásokat lehet teljesíteni e-bike-kal, úszva, kajakkal, SUP-pal, de akár vízibiciklivel is.
4/20
Fedezz fel egy egykori bányaudvart!
Egyre több olyan kirándulóhely nyílik meg a Balatonnál, amely egykor bányaterület volt, a megbolygatott, megsebzett felszínen pedig különleges, néhol sci-fibe illő formákat láthattok. Kicsit messzebb kell utazni a tótól, de érdemes felfedezni a halimbai geotúra-útvonalakat, ahol vörös színben játszik a bauxitbányászat nyomait viselő táj, az Úrkúti őskarsztot vagy a könnyű sétával meghódítható Halápot, ahol olyan érzésetek támadhat, mintha egy másik bolygó kietlen felszínén járnátok.
5/20
Kirándulj Balaton környéki templomromokhoz!
A török kori harcok és a mára már elnéptelenedett falvak emlékét több templomrom is őrzi a Balaton környékén. Vannak közöttük magányos, misztikus pusztatemplomok, amelyek tornyai látszólag a semmi közepén magasodnak az ég felé, de a legtöbb a Balaton-felvidék részeként simul a tájba. Ilyen például az ecsérpusztai templomrom és a sóstókáli templomrom a Káli-medencében, a szigligeti Avasi templomrom vagy Dörgicse három templomromja. A templomromok ideális célpontok akkor is, ha nyugodt kirándulóhelyet vagy varázslatos naplementéket kerestek.
6/20
Tedd magad próbára egy kalandparkban vagy egy barlangban!
Ha valami izgalmasabbra vágytok, mint egy egyszerű kirándulás vagy egy part menti séta, tegyétek próbára a bátorságotokat egy felszíni vagy felszín alatti kalanddal! A Balaton-közeli kaland- vagy élményparkokba gyerekekkel, de akár barátokkal is elindulhattok, tucatnyi sportolási és játéklehetőség között választhattok. (Ebben a cikkünkben találjátok a legizgalmasabb balatoni kalandparkokat.) Ha a föld alatt tennétek
próbára magatokat, a Csodabogyóst vagy a leghosszabb
dolomitban kialakult barlangot, a Szentgáli-kőlikot ajánljuk. Ha a
négykézláb vagy hason csúszás nem a ti műfajotok, csónakázzatok egyet a Tapolcai-tavasbarlangban, vagy nézzétek meg a Lóczy-barlangot.
7/20
Járd be a gyerekekkel a felsőörsi Meseösvényt!
Az óvodától induló és a Szent Mária Magdolna-templomnál véget érő felsőörsi Meseösvény igazi családi program: könnyű, de változatos a terep, a gyerekek a település utcáin, a réten és az erdő mélyén eredhetnek a mesék nyomába, útközben számos izgalmas történet kísér, és a kihelyezett tábláknak köszönhetően még eltévedni sem lehet. Az egyes állomásokon nemcsak kicsiknek szóló meséket, hanem a felnőttek számára is érdekes, a település történetével kapcsolatos tudnivalókat is találtok.
8/20
Indítsd a napot egy finom kávéval!
Sötét vagy világos? Presszó vagy filter? Esetleg hidegen áztatott? Teljesen mindegy, ha az ital jó minőségű alapanyagból és hozzáértő kezek között készül. Bár a kávés toplistánkban szereplő helyek egy része nem tart nyitva a hidegben, jó pár olyan akad, ahol egy finom, ébresztő kávéval kezdhetjük a napot egy őszi reggelen.
9/20
Teszteld le, hogy áll a Balaton a BBQ-val!
Izzanak a grillek, fűszerek és füst illata terjeng a levegőben, a tetovált pitmasterek serényen dolgoznak a szmókerek mellett, a tálakra rafinált házi szószokkal nyakon öntött, omlós húsok kerülnek – ezzel az életképpel egyre több helyen találkozunk a Balatonnál is. A barbecue-univerzumban már régóta helyük van a balatoni grillházaknak és -éttermeknek is, amelyek arra is tökéletesen alkalmasak, hogy egy őszi túra után itt pótoljátok a kalóriákat. Ebben a cikkben gyűjtöttük össze, hová érdemes beugrani egy burgerért, pulled porkért vagy vega, bizonyos helyeken akár vegán füstös fogásokért.
10/20
Vegyél részt egy gasztrofesztiválon!
A hűvösebb napok megérkezésével együtt előtérbe kerülnek a gasztrós-boros programok, a közösségi élmények. Szeptemberben még a legtöbb helyen a szüretet ünneplik, mint például a badacsonyörsi borászatok is, aztán eljön a murcifesztiválok ideje, amit a Kishegyen és a Nivegy-völgyben is megtartanak. Veszprémben is lesz gasztroünnep, az első Balaton Wine & Gourmet helyszíne a mesés Veszprémvölgy és a Séd patak partja lesz, ahová kiváló éttermek és borászatok érkeznek, mind a hat balatoni borvidékről. Szigligeten a süllők, Tapolcán a pisztrángok, Tihanyban a gardák kerülnek különböző módon a tányérokra, és indul a Gasztrohegy újabb évada is, ahol októbertől tavaszig minden hónapban egy-egy izgalmas hétvégével készülnek a badacsonyi vendéglátóhelyek, és ahol mindig más kulináris tematika kerül a fókuszba.
11/20
Ismerd meg Badacsony különleges borfajtáit!
Ittatok már vulcanust, zeuszt vagy rózsakőt? Ismeritek a bakatort és a budai zöldet? Ha megkóstolnátok Badacsony különleges borait, illetve nemcsak itt készülő, de kevésbé ismert fajtákat próbálnátok ki, érdemes felkeresni a szigligeti Vulcanus Borteraszt, illetve az összeállításunkban szereplő borászatokat (mindig érdeklődjetek az őszi nyitvatartásról). Ősszel a borteraszokon is lassabb a tempó, ha szerencsétek van, maga a borász mesél az idei szüretről és arról, milyen lesz az új bor.
12/20
Próbálj ki egy nemrég nyílt gasztrohelyet!
Világ körüli kulináris utazásra és sok street foodra számíthattok, ha feltérképeznétek az új balatoni gasztrohelyek kínálatát: nápolyi pizza, közel-keleti reggeli és autentikus olasz tészta is szerepel az új balatoni helyek étlapján. A helyek egy része bezár, ahogy hidegebbre fordul az idő, mások ősztől csak hétvégeken nyitnak ki, ezért mindig tájékozódjatok a nyitvatartásról, mielőtt útnak indultok!
13/20
Vegyél részt egy városi sétán!
Milyen volt az élet a reformkori Balatonfüreden és egy iparvárosban a Kádár-korszakban? Mennyire volt biztonságos egy óvóhely, amit egy dolomitsziklába vájtak? El lehet-e tévedni egy 1700 négyzetméteres pincerendszerben? A BalatonGuide sétáin időutazást tehettek a balatonfüredi reformkor világába, a Túrajó programjain megismerhetitek többek között a veszprémi Benedek-hegy alatti egykori óvóhelyet, a veszprémi malmokat, az Inotai Erőmű posztapokaliptikus tereit, a Tapolca alatt található pincerendszert és az ózsinagógát. A túrákról itt található bővebb információ.
14/20
Nézd meg a naplementét egy szoborparkból!
A Balaton környékét átszövik a legendák és a mesék, melyek sokszor titokzatos helyszíneken, misztikus szobrok alakjában bukkannak fel. A Szólád melletti dombokon Árpád fejedelem üdvözli a napot, a Halápon a „magyar Stonehenge”-ként is emlegetett monumentális szobrok simulnak bele teljes természetességgel a tájba. A fülei erdőszélen fából faragott tündérek és sárkányok között bolyonghattok, a Káli-medencében pedig mintha Picasso absztraktjai lényegülnének át az Emberi komédia szoborcsoport alakjaiba. Egy őszi naplementében – korán kelőknek napfelkeltekor – kihagyhatatlan helyszínek.
15/20
Nézz meg egy kortárs kiállítást!
A Vaszary Galéria Rippl-Rónai Józseftől Maurer Dóráig című tárlata egy magyar művészettörténeti kötelező olvasmány, letaglózó, több mint egy évszázadon átívelő válogatás a Fővárosi Képtár gyűjteményéből, jelentős, illetve ritkán látható művekkel. 2023. január 8-ig látogatható. Ha Veszprémben jártok, nézzetek be a nyolc kiállítóhelyet magában foglaló veszprémi Művészetek Háza tárlataira, október 22-ig például a MOST-VAGY. Válogatás az Első Magyar Látványtár gyűjteményéből című kiállításra.
16/20
Inspirálódj a TEDxBalaton előadásain!
A TEDxBalatonra szeptember 10-én Balatonfüreden kerül sor, ahol a régióból érkező előadók rövid, személyes és inspiratív történetekkel hívják fel a figyelmet a tó és az itt élők, ingázók, nyaralók számára egyaránt fontos ügyekre és kezdeményezésekre. Szerepel az előadók között amatőr hajóépítő, vegán séf, gimnazista, vízimentő és mesegyűjtő is. A TED- és a TEDx-konferenciákról és az előadók kiválasztásáról a szervezőkkel készült interjúnkban olvashattok, két előadóval – Jeromos atyával, a Tihanyi Bencés Apátság konventuális perjelével és dr. Kocsis Janka gyógyszerésszel készült interjúnkat pedig itt találjátok.
17/20
Járd be a Balaton környéki kastélyokat!
Ha Budapestről érkeztek a Balatonra, kis kitérővel útba esik a nádasdladányi Tudor-stílusú, neogótikus Nádasdy-kastély, ahol unalmas vitrinek helyett interaktív kiállításon ismerhetitek meg a Nádasdy család, illetve gróf Nádasdy Ferenc és gróf Zichy Ilona legendás szerelmének történetét. A keszthelyi Festetics-kastély termeiben sétálni akkor is nagy élmény, ha nem először tesztek utazást a főurak világába, ráadásul most már a főúri díszebédlőt is láthatjátok. A felújított sümegi Püspöki Palota Mennyei ügyek című interaktív kiállítása pedig izgalmas részletekkel, érintőképernyőkkel és néha zavarba ejtő leletekkel lepi meg a látogatókat, három témára fókuszálva: bemutatja az épület történetét, Padányi Biró Márton püspök életét és pályafutását és a zseniális freskófestő, Franz Anton Maulbertsch világát.
18/20
Nézz meg belülről egy vízimalmot!
A Balaton-felvidék látképéhez a vízimalmok is hozzátartoznak. A gyönyörűen felújított zalaszántói Kotsy-vízimalom, a csopaki Plul-malom és a gyenesdiási Talabér-malom épülete ma múzeumként funkcionál, a kiállításokon megismerhetitek a molnárok hétköznapjait és az őrléshez szükséges eszközöket. A veszprémi Fenyves Malomban látványőrléseket tartanak (a malom előzetes bejelentkezés alapján látogatható), a kapolcsi Falumalom Múzeumban az Egervíz malmairól tudhattok meg érdekességeket.
19/20
Látogass meg egy szőlőhegyi kápolnát!
A szőlőhegyek szentekről elnevezett kis templomai éppúgy hozzátartoznak a Balaton-felvidékhez, mint a tanúhegyek, a kilátók vagy a dűlőkön kanyargó szőlősorok. A kis templomok felfedezését összeköthetitek egy lassú kirándulással. Azt, hogy merre érdemes indulni, korábbi cikkeinkből tudhatjátok meg: összegyűjtöttük a Szent György-hegy, a Badacsony és a Csobánc, illetve a Balaton nyugati részének apró kápolnáit is, a templomokhoz kapcsolódó legendákról pedig itt olvashattok.
20/20
Fesztiválozz ősszel is!
Attól, hogy vége a strandolásnak, és egyre hűvösebbek az esték, még nem ért véget a bulizás a Balatonnál. Az idén a siófoki Plázsra költöző minifesztiválon, a Balaton Pikniken az elektronikus zenei szcéna hazai és külföldi képviselői pörgetik a lemezeket szeptember második hétvégéjén. Ebben a cikkben öt fellépőt mutattunk be a fesztiválra érkező DJ-k közül.